בלבול בבדיקת מעבדה ברמב"ם הוביל לכריתת שד שלא לצורך

בחדשות 10 דווח כי המטופלת עברה את הכריתה המיותרת לאחר אבחון שגוי של סרטן צינורות החלב, למרות ששדיה כבר נכרתו בעבר בעקבות סרטן השד

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

אשה בשנות ה-40 לחייה מאזור חיפה עברה כריתת שד בטעות, בשל בלבול בבדיקת המעבדה בבית החולים רמב"ם בחיפה, כך נחשף הערב בחדשות 10. המטופלת, שנמצאת בימים אלה במצב נפשי קשה לטענת עורך דינה, עברה לאחרונה כריתה שגויה של שד משוחזר, אחרי מסכת טיפולים אינטנסיבית ומורכבת שנמשכה שנים ארוכות.

ב-2007 אובחנה האשה כלוקה בסרטן השד, כאשר בכל אחד משדיה אובחן סוג אחר של סרטן. בעקבות כך, היא נאלצה לעבור סדרת טיפולים כימותרפיים והקרנות, אולם הרופאים נאלצו בסופו של התהליך לכרות את שדיה. לאחר הכריתה עברה החולה שחזור באמצעות שתלי סיליקון, אך כיוון שגופה דחה את השתלים הם הוצאו מגופה.

במהלך 2011 עברה המטופלת שחזור נוסף באמצעות ניתוח מסוג DIEP. במסגרת הניתוח, שארך כ-12 שעות, שוחזרו שדיה משומן, רקמה, עור וכלי דם שנלקחו מבטנה. מדובר בניתוח מורכב המבוצע בהרדמה מלאה, ולאחריו עברה האשה תקופת החלמה ממושכת.

למרות כל אלה, במהלך 2013 חשה המטופלת בגוש בשדה השמאלי. היא פנתה לביה"ח רמב"ם כמה פעמים, ובשל עברה נלקחו במהלך חודש אוקטובר 2013 חמש ביופסיות משדה. ארבע הביופסיות הראשונות נמצאו תקינות ואילו בחמישית נמצא סרטן מסוג IDC, הידוע כסרטן צינורות החלב. "האבחון של סוג הסרטן הזה בשד משוחזר כבר אמור היה לעורר חשד אצל הרופאים", טוען עו"ד יאיר סקלסקי, המייצג את האשה. ובכל זאת, בשל ממצא זה עברה המטופלת כריתה מלאה של שדה השמאלי המשוחזר.

בית החולים רמב"ם בחיפהצילום: תומר נויברג / ג'ינ

מה שעורר את חשדה של האשה הוא שבבדיקה הפתולוגית שלאחר הכריתה לא נמצאה שארית גידול. לטענתה, כאשר פנתה לרופאיה נאמר לה כי ייתכן שבביופסיה הוצא כל הגידול, על אף שמדובר בביופסיות מחט. האשה לא התרצתה ופנתה לעו"ד סקלסקי, שהעביר את הרקמה שנלקחה בביופסיה לבית החולים הדסה לבדיקה נוספת. "הסיכויים שיישארו רקמות סרטניות במקרים כאלה הוא בין שניים לעשרה אחוזים. זה לא נשמע הגיוני והחלטנו לבצע שורת בדיקות", הוא סיפר. תוצאות הבדיקה העלו כי ארבע ביופסיות נמצאו תקינות ואילו בדיקה נוספת, חמישית, נמצאה נגועה בסרטן.

בשל כך, ביקש העו"ד לבצע בדיקה מחודשת של רקמת השד עצמו, במטרה לאתר סימני סרטן באזור ממנו נלקחה הביופסיה. בבדיקה נמצאו סימני הדקירה אך לא סרטן, ונקבע כי השד בריא. בשלב זה התעורר חשד שהביופסיה החמישית אינה של האשה. "פנינו למכון לרפואה משפטית באבו כביר כדי לבצע בדיקה גנטית", סיפר עו"ד סקלסקי. "הבדיקה קבעה שאין התאמה גנטית בין החולה לביופסיה, מה שאומר שהיה בלבול או במעבדה או מיד אחרי שנטלו את הביופסיה, והיא אינה שייכת לה. זה מקרה חמור שיכול היה להימנע בהקפדה על הנהלים".

ביום חמישי האחרון, מיד לאחר שנתקבלו תוצאות הבדיקה הגנטית, העביר העו"ד מכתב עם הממצאים לבית החולים רמב"ם. "כתבנו מיד לרמב"ם כדי שידעו שישנה אשה אחרת שחולה זה שלושה חודשים וחושבת שהיא בריאה בגלל אותו בלבול, ושיפעלו באופן מיידי כדי לאתר אותה", הוא הסביר.

מבית החולים רמב"ם נמסר כי "מדובר בתלונה שהועברה לידיעתנו לראשונה אתמול. מאחר שמדובר בטענות חמורות לכאורה, המחייבות בדיקות מעמיקות ומורכבות, אין לנו שום דרך מעשית לברר את מלוא הפרטים תוך זמן כה קצר. פתחנו בבירור מקיף ודחוף".

ממשרד הבריאות נמסר כי "הממצאים העולים לכאורה מתחקיר חדשות 10 חמורים. משרד הבריאות יבקש את החומר הרפואי ובהתאם לממצאיו תיבחן הקמת ועדת בדיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ