מידע רפואי יועבר באופן ממוחשב מהקופות לבתי החולים

מערכת חדשה תאפשר לרופאי בתי החולים לקבל בזמן אמת היסטוריה רפואית של מטופל. שורה של הגבלות אמורה להגן מפני זליגת מידע רגיש

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

רופאי בתי החולים יוכלו בקרוב לקבל, בלחיצת כפתור בלבד, את עיקרי המידע הרפואי של המטופלים שלהם כפי שהם מופיעים בקופות החולים. המידע הרפואי יהיה זמין לרופאים באמצעות מערכת ממוחשבת חדשה שחונך בימים אלה משרד הבריאות. כך מגיעה לשלב היישומי החלטה שהתקבלה על ידי משרדי הבריאות והאוצר כבר בשנת 2004.

כיום מפוזר המידע הרפואי האישי של מטופלים בין מקורות רבים שבהם עברו בדיקות רפואיות במשך חייהם ולרוב רק חלק קטן ממנו מגיע לרופא המטפל בבית החולים. בין המידע הרפואי ניתן למצוא רשימת תרופות בשימוש, חיסונים ואלרגיות, אבחנות, ניתוחים והליכים רפואיים שונים, תוצאות מעבדה והיסטוריה משפחתית. בחלק מהמקרים דאגו החולים להצטייד במסמכים רפואיים בבואם לבית החולים. במקרים אחרים נאלצים הרופאים להסתמך על מידע שנמסר להם בעל-פה על ידי החולים, לנסות להתחקות אחר המידע או לבצע מחדש בדיקות שכבר ביצע המטופל בעבר.

המערכת הממוחשבת אמורה לאפשר לרופא המטפל להתעדכן במידע רפואי חשוב ומדויק, באופן ישיר ומהיר, בייחוד כאשר חולים בעלי היסטוריה רפואית מורכבת פונים למיון ובמצבי חירום בהם המטופל מתקשה או לא מסוגל למסור מידע בעצמו. כמו כן אמורה העברת המידע לסייע לצמצום טעויות באבחון ובטיפול הנובעות מהעדר מידע מלא, ולשפר את יכולת קבלת ההחלטות הקליניות. בנוסף, היא עשויה לצמצם חזרות על בדיקות מיותרות, חלקן לא נעימות וכרוכות בנזק, דוגמת כאלה שבהן חשיפה לקרינה. במקביל המידע הרפואי מבתי החולים יסתנכרן עם רישומי קופות החולים, כדי למנוע את אותו הבלבול בתהליך ההפוך.

ואולם, לצד היתרונות הרפואיים הברורים, הסוגיה המרכזית שליוותה את המיזם, ואחת הסיבות שיישומו ארך שנים רבות, היא סוגיית אבטחת מידע. בכלל זה, החשש הוא מזליגת מידע אישי רגיש והגדלת הסיכון לחדירה לפרטיות המטופלים על ידי מי שאינם מורשים או במקרים שהדבר אינו הכרחי. הפתרונות שמצאו במשרד הבריאות, בתי החולים וקופות החולים הם פתרונות טכנולוגיים של אבטחת מידע לצד תקנות וחוקים קיימים: חוק הגנת הפרטיות מ–1981; חוק זכויות החולה מ–1996; וכן כללי האתיקה הרפואית המקפידים על הגנה קפדנית על פרטיות המידע הרפואי.

בהתאם לכך מגיע פרויקט שיתוף המידע הרפואי עם שורת מגבלות שימוש: הצפייה בחומרים אפשרית רק לצוות המטפל, על פי הרשאות קיימות בהתאם לפרופיל ולתפקיד במוסד הרפואי; הצפייה מוגבלת לזמן הביקור בבית החולים; ואילו לרופאים ובעלי תפקידים מיוחדים מתאפשר פרק זמן מוגדר גם לאחר השחרור, לצורך השלמת הטיפול והרישום.

מבחינה תשתיתית – אין מאגר מידע מרכזי. המידע עובר מהאתרים המחוברים באמצעות רשת ייעודית ומאובטחת עם הגנה מרכזית, בצורה מוצפנת מקצה לקצה. במשרד הבריאות טוענים כי המערכת נבדקה על ידי מומחי אבטחת מידע, וכוללת מעטפת כלי אבטחה תשתיתיים להגנה מפני תקיפות אבטחת מידע ותקיפות סייבר.

כמו כן, חלק מהמידע הרפואי וממקורות המידע הוגדרו כרגישים במיוחד ולכן חסומים ואינם מועברים לרשת שיתוף המידע. מידע זה כולל בין השאר: ביקורים ביחידות ובמרפאות לבריאות הנפש, הפסקות הריון, תוצאות מעבדה של בדיקות HIV , בדיקות וייעוצים בתחום הגנטיקה וטיפול בנפגעי תקיפה מינית. ובכל זאת, מטופלים שלא ירצו שהמידע הרפואי שלהם יישמר במערכת יוכלו לבקש לצאת מהרשת על ידי הגשת בקשה בסניף קופת החולים — וזו תיכנס לתוקף בתוך 30 יום. היציאה מהרשת מונעת העברת מידע בין הארגונים, חוץ מהעברת סיכום ביקור בבית חולים לקופת החולים המבטחת כפי שעובר כיום בעותק נייר. במשרד הבריאות מדגישים כי עבור מי שביקש לצאת מהרשת, היציאה היא מלאה – לא ניתן לבקש הגבלה על מקרים מסוימים, על מוסד או גורם מטפל מסוים. בכל מקרה של יציאה מהרשת לא ניתן יהיה לצפות בבית החולים במידע הקיים על המטופל בארגונים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ