בת שנה וחצי מתה מדלקת קרום המוח

הפעוטה הובהלה לבית החולים במצב אנוש כשהיא סובלת מחום גבוה. שניים מכל עשרה מקרי הידבקות במחלה בקרב ילדים מסתיימים במוות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ילדה בת שנה וחצי ממרכז הארץ מתה מדלקת קרום המוח. הילדה הובהלה הבוקר (ראשון) על ידי הוריה למרכז הרפואי "מעייני הישועה" בבני ברק כשהיא מעורפלת הכרה וסובלת מחום גבוה ומפריחה. מצבה אובחן על ידי הצוות הרפואי כאנוש ובוצעו בה פעולות החייאה, אולם לאחר זמן קצר הם נאלצו לקבוע את מותה.

לדברי פרופ' מוטי רביד, מנהל בית החולים, הילדה סבלה מדלקת קרום המוח ומהתפרצות חיידק המנינגוקוקוס. בני משפחתה שבאו עמה במגע מקבלים טיפול אנטיביוטי מונע.

דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) היא אחת מקבוצת מחלות זיהומיות שמקורן לרוב בחיידקים פנאומוקוק, מנינגוקוק (המכונה "החיידק האלים"), והמופילוס אינפלואנזה. חיידק הפנאומוקוק מהווה כיום אחד הגורמים המובילים בתמותת ילדים ברחבי העולם. הוא גורם למחלות כמו דלקת קרום המוח, זיהום דם, דלקות ריאה ודלקות אוזניים. על פי פרסומים רפואיים, זיהומים הנגרמים מהחיידק הורגים כשני מיליון בני אדם בעולם מדי שנה - רובם ילדים מתחת לגיל חמש.

כיום מוכרים כ-90 זנים של חיידקי פנאומוקוק, אך כשני-שליש מהמחלות נגרמות על יד עשרה זנים בלבד. ההדבקה מתרחשת באמצעות חשיפה לרסיסי רוק של אדם חולה, אם במהלך דיבור, שיעול או עיטוש.

זיהומים פנאומוקוקיים אצל ילדים מתחת לגיל חמש הם הגורם העיקרי לדלקת חיידקית של קרום המוח. על פי פרסום נתוני עבר של משרד הבריאות, דלקת זו גורמת לתמותה של שניים מתוך כל עשרה ילדים הנדבקים בה, ומותירה רבים אחרים עם נכויות בלתי הפיכות. למעלה ממחצית מהמקרים של דלקת קרום המוח מופיעים אצל ילדים עד גיל שנתיים, כאשר שיעור ההדבקה הגבוה ביותר הוא בגילים שישה עד שבעה חודשים. כעשרה אחוזים ממקרי ההדבקה של דלקת קרום המוח מסתיימים במוות. ב-2013 נרשמו בארץ 52 מקרים של הידבקות במחלה, מתוכם שישה שנגמרו במוות.

תסמיני המחלה הם חום גבוה ופתאומי, כאב ראש חמור המלווה בקשיון עורף וכאבי צוואר, בחילות והקאות, ישנוניות, ירידה בתפקודים מנטאליים ובמקרים חמורים אף פרכוסים ואיבוד הכרה.

החיסון נגד דלקת קרום המוח נמצא בשימוש בארץ משנת 1994, וניתן באופן שגרתי לכל ילדי ישראל בגילים חודשיים, ארבעה, שישה ו-12 חודשים. מאז ינואר 2011 נכלל בשגרת החיסונים של ישראל גם החיסון PCV-13, כנגד 13 זני חיידקי פנאומוקוק. מומחים העריכו כי מתן החיסון לפעוטות עשוי למנוע כ-4,000 מקרי אשפוז וכעשרה מקרי תמותה בשנה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ