תינוקת מתה מאיידס בבית החולים הדסה עין כרם

לטענת גורמים המעורים בפרטי המקרה, הצוות הרפואי וככל הנראה גם האם עצמה לא ידעו כי היא חולה במחלה, והדבר התגלה רק לאחר הלידה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

תינוקת בת כמה חודשים מתה בשבוע שעבר מאיידס בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. התינוקת, שנולדה לאם החולה במחלה, אושפזה למשך תקופה ארוכה במחלקה לטיפול נמרץ אם וילד בבית החולים, אך לפני כמה ימים מתה. המקרה דווח למשרד הבריאות.

לטענת גורמים המעורים בפרטי המקרה, הצוות הרפואי וככל הנראה גם האם עצמה לא ידעו כי היא חולה במחלה, והדבר התגלה רק לאחר הלידה. מסיבה זו לא ננקטו פעולות במשך ההריון פעולות מקדימות כדי למנוע את הדבקת התינוקת. עוד טוענים הגורמים כי גם לאחר הלידה לא אובחנה התינוקת באופן מיידי כנושאת את הנגיף ולכן לא טופלה בהתאם. ההערכה היא כי האם לא נבדקה כיוון שלא הייתה בקבוצת סיכון ועל פניו לא נמצאו סיבות לערוך לה בדיקות HIV.

על פי נתוני משרד הבריאות מאז 1981 נולדו בישראל 221 תינוקות נשאי HIV - רובם הגדול נשאים ורק מיעוטם חולים באיידס. בישראל נולדים מדי שנה בממוצע כחמישה תינוקות נשאי HIV; בשנת 2012 נולדו שבעה תינוקות נשאים וב-2011 שמונה. במרבית המקרים מאובחנים התינוקות בסמיכות ללידה והם מקבלים טיפול שמאפשר להם לחיות חיים דומים לאלה של אדם בריא.

במקרים בהם לא ידוע שהאם נושאת את הנגיף או חולה במחלה הסבירות להדבקה במהלך ההריון היא כ-25% וסיכויי ההדבקה באמצעות הנקה הם כ-10% בכל שנת הנקה. במקרים שבהם הדבר ידוע במשך ההריון, ניתן למנוע את ההדבקה ב-99% מהמקרים. ההערכה היא כי מקרה המוות הנוכחי הוא תוצאה של חוסר ידע מתמשך, שתחילתו באי־אבחון של האם והמשכו באי־אבחון של התינוקת.

בבית החולים הדסה עין כרם סירבו להתייחס למקרה בשל חיסיון רפואי.

מהוועד למלחמה באיידס נמסר בתגובה: "איננו מכירים את המקרה, כך שאיננו יכולים להתייחס לנסיבות שהובילו למותה של התינוקת, אולם עצוב לשמוע שבשנת 2014 עדיין נולדים בישראל תינוקות עם HIV וחמור מכך, נפטרים מהמחלה. אנחנו מקווים שהלקחים ילמדו כדי שמקרים כאלו לא יקרו שוב. עמדת הוועד הינה שעל משרד הבריאות להנחות רופאים להמליץ לכל אישה בהריון לעבור בדיקת HIV, עמדה שאומצה לאחרונה על ידי שרת הבריאות, ותיושם החל ב–2015. עד אז, אנחנו פונים לנשים לבקש מרופא המשפחה להכניס גם בדיקת HIV לסל הבדיקות המתבצעות במסגרת ההריון".    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ