מחקר: שינה מקוטעת מאיצה התפשטות מחלת הסרטן

חוקרים בראשות רופא ישראלי מצאו ששינה לא רציפה מחלישה את המערכת החיסונית, ובמיוחד את תגובתה למחלות סרטן, ועלולה להאיץ התפתחות גידולים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שינה מקוטעת עלולה להאיץ באופן משמעותי התפתחות גידולים סרטניים ולהפוך אותם לאלימים ופולשניים יותר; היא גם מחלישה את יכולת המערכת החיסונית להתמודד עם מחלת הסרטן, בפרט בשלביה המוקדמים. כך עולה ממחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Journal of Cancer Research, שזוכה לעניין רב בקהילה המדעית בעולם.

במחקר עשו חוקרים מאוניברסיטת שיקגו ואוניברסיטת לאויוויל ניסויים בעכברי מעבדה כדי למדוד את השפעת חוסר השינה על התפתחות הסרטן. את המחקר הוביל ד"ר פהד חכים, מומחה ברפואת ילדים, ריאות ילדים ושינה מבית החולים רמב"ם בחיפה, שבילה שנתיים במעבדות המחקר של פרופ' דוד גוזל באוניברסיטת שיקגו.

חכים ועמיתיו עשו את הניסוי בשתי קבוצות עכברי מעבדה: קבוצה אחת נהנתה משינה נורמלית ובקבוצה השנייה הופרעה השינה בקביעות. לאחר שבוע ימים הוזרקו לשתי קבוצות העכברים תאים סרטניים משני סוגים. בתוך תשעה עד 12 ימים החלו שתי הקבוצות לפתח גידולים סרטניים.

ישנים ברכבת בסין. בעכברים במחקר ששנתם נקטעה הגידולים התפתחו בקצב כפולצילום: רויטרס

כאשר מדדו החוקרים את התפתחות הגידולים הסרטניים בעכברים, כעבור ארבעה שבועות, נמצאו פערים משמעותיים בין שתי הקבוצות: גודל הגידולים אצל העכברים ששנתם נקטעה היה כפול מזה של העכברים שישנו כראוי. הפערים התגלו בשני סוגי מחלות הסרטן שהתפתחו בהם. בניסוי עוקב מצאו החוקרים כי כאשר התאים הסרטניים הוזרקו בשרירי הירך של העכברים, הגידולים בעכברים ששנתם נקטעה היו לא רק גדולים יותר אלא גם אלימים ופולשניים יותר.

ד"ר חכים אמר ל"הארץ" כי "במצב נורמלי, גידולים סולידיים מהסוג הזה מאופיינים בכך שהם מקובצים ותחומים בסוג של קפסולה. מה שגילינו בעכברים שישנו שינה מקוטעת הם גידולים גדולים שפרצו את הקפסולה וחדרו לרקמות שריר בריאות ולעצמות".

את הפערים הגדולים שנתגלו בשתי הקבוצות קושרים החוקרים לתאים במערכת החיסונית שנקראים "מיקרופאג'ים שותפי גידולים" - תאים בולעניים שנמצאים במערכת החיסונית ומופעלים נגד פולשנות חיצונית. הם מדד האיכות של המערכת החיסונית והם יכולים להגיב במגוון דרכים לפי האות הכימי שהם מקבלים. חלק מהתאים, בשם M1, מבטיחים תגובה חיסונית חזקה עד כדי העלמת התאים הסרטניים. בקצה השני של הסקאלה נמצאים תאי M2 שעושים פעולה הפוכה - מדכאים את תגובת המערכת החיסונית ומאיצים גידול של כלי דם נוספים, ובכך מסייעים לגידולים להתפתח.

"מצאנו שקיטוע השינה מביא לשינוי בתאי המיקרופאג'ים. הוא גורם לתאי M2 להיות דומיננטיים, ובמקום להילחם בגידול הם מסייעים לו להתפתח. התאים הללו התגלו בכמות גדולה, בעיקר בשולי הגידולים", מסביר חכים. פילוח ממוקד של תבנית האותות שמקבלים תאי M2 הוביל את החוקרים לקולטן (רצפטור) בשם TLR-4, שהתגלה כבעל תפקיד מרכזי בהאצת סרטן בשל חוסר שינה.

המחקר עוסק אמנם, ברמה הקלינית, בגידולים סרטניים ובשינה, אבל לטענת החוקרים, ממצאיו מובילים למסקנה רחבה וחד־משמעית יותר, בנוגע לקשר בין איכות השינה לחוזק המערכת החיסונית. לטענתם, המחקר עשוי לפתוח פתח טיפולי חדש שיאפשר לזהות ולתקוף מסלול חדש שמחליש את המערכת החיסונית, לא רק במלחמתה בסרטן. מחקרי עבר מצאו התאמה בין תופעה של דום נשימה בשינה לסיכויים גדולים יותר ללקות בסרטן.

המחקר עורר עניין רב כי הוא אינו מתייחס רק להפרעת שינה קלינית, אלא לקיטוע שינה מסיבות חיצוניות כעבודה במשמרות לילה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ