הדיון בביהמ"ש על הקפאת ההליכים של בי"ח הדסה הסתיים ללא החלטה

השופט: "ייתכן שהקפאת הליכים היא כמו חסם עורקים" ■ בא כוחו של הדסה: "הדסה חדל פירעון, בית החולים ביצע לוליינות פיננסית והעביר כספים באופן לא תקין" ■ גמזו: "הדסה סירב לפיקוח של המדינה, אך כשהם בצרה - הם באים לבקש סיוע" ■ נתניהו: "האזרחים הם שנושאים כעת בעלויות"

רוני לינדר
חיים ביאור
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רוני לינדר
חיים ביאור

היום אחר הצהריים התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון בבקשת בית החולים הדסה להקפאת הליכים, על רקע גירעון עצום של 1.3 מיליארד שקל של המרכז הרפואי. בדיון השתתפו נציגי כל הצדדים המעורבים, בהם הדסה, נשות הדסה, הרופאים, האחיות ועובדי המינהל והמשק, וכן נציגי נושים שונים, בהם הבנקים, חברות הביטוח, קרנות הפנסיה ועוד.

לאחר דיון ממושך הודיע השופט דוד מינץ כי מסור את החלטתו מחר. במהלך הדיון הודיע יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, כי במידה והדסה לא תתחייב לשלם לחברת הביטוח הראל את ביטוח האחריות הרפואית של הרופאים, הם ינטשו את בית החולים מחר ב–10:00. נכון לעכשיו, עובד בית החולים במתכונת חירום.

אולמו של השופט מינץ היה עמוס היום עד אפס מקום, אף שרק נציג אחד או שניים של כל נושה של הדסה היה יכול להיכנס אליו. במשך רוב הדיון, שמר השופט מינץ על שתיקה, והאזין בקשב רב לצדדים - שהציגו שני סיפורים כמעט הפוכים. באחד הרגעים הנדירים שבהם הפר את שתיקתו, שאל מינץ: "מי זה ד"ר אידלמן", לאחר שבאת כוח ההסתדרות הרפואית עו"ד אורנה לין ביקשה לתת רשות ליו"ר הר"י לדבר. השאלה התמימה הזו היתה סמלית מאוד, והדגימה היטב מדוע הרופאים כל כך לא רוצים להיות בבית המשפט המחוזי, והיו מעדיפים להעביר את כובד המשקל אל בית הדין לעבודה - שם כל שופט יודע מי זה אידלמן, והדגש על רווחתם והאינטרסים של העובדים גדול הרבה יותר.

מנכ"ל הדסה, אביגדור קפלן, בבית המשפטצילום: אמיל סלמן
עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

במהלך הדיון, ניסו נציגי העובדים לשכנע את השופט כי הליך הקפאת ההליכים שהגיש בית החולים הדסה הוא שגוי, פוגעני כלפיהם ואפילו מזויף. לדברי לין, "זו בקשה המתחזה להקפאת הליכים. יש כאן ניסיון לשימוש לרעה בהליכי משפט, כשכל הכוונה היא לשבור את הוועדים של הדסה ולהתחמק ממשא ומתן שהתנהל במשך שנה והגיע לטיוטה מוסכמת, למעט פרטים מינורים".

לין טענה כי "ההנהלה איבדה כל אמון מצד העובדים, לאחר שעשתה פליק פלאק לאחור ותקעה סכין בגבם כדי לאכוף עליהם בכוח את דרכה. הבקשה הזו, שהוגשה שעה וחצי לפני כניסת השבת בלי לומר לעובדים מלה וחצי מלה, נועדה להתחמק מהסמכות של בית הדין לעבודה". עוד טענה לין כי כל הסכמי העבודה שבקשת ההקפאה מתייחסת אליהם כמכבידים ובעייתיים נחתמו באופן קיבוצי, כשהמדינה היתה צד לעניין.

"זאת לא בקשת הקפאה. זה בעצם כתב אישום והכפשה נגד העובדים", טענה נציגת ההסתדרות, המייצגת את עובדי המינהל והמשק והאחיות בהדסה, עו"ד גלילה הורנשטיין. היא התייחסה לתיאורי החריגות ועיוותי השכר בקרב העובדים בבקשה להקפאת הליכים, שבה נטען, בין השאר, כי השכר בהדסה ברוב המגזרים גבוה יותר מבתי חולים אחרים, ומכביד על בית החולים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ליאוניד אידלמןצילום: תומר אפלבאום

לדברי הורנשטיין, "יש פה ניסיון להביא למצב שכבר בשלב ההפעלה במסגרת ההקפאה מבקשים לקבוע את תוכנית ההבראה וההסדר כאשר אין תוכנית ואין הסדר, כלומר מנסים להשתמש בבית המשפט כדרך עוקפת להסדרת הנושים, מבלי שתהיה תמונה מלאה ומפורטת של המצב הכספי והגורמים - חוץ מהטלת רפש על העובדים. ב–35 שנות עבודתי בחדלות פירעון לא נתקלתי בניסוח יותר בוטה מאשר הניסוח הזה".

הורנשטיין אמרה כי ההסתדרות תסכים להליך הקפאת ההליכים רק אם יתקיימו כמה תנאים, בהם קבלת מלוא שכר ינואר ואי־הפחתות שכר או פיטורים בזמן ההקפאה.
בתוך כך, הודיעו הרופאים היום בערב כי אם עד מחר ב–10:00 לא יקבלו העתק עדכני של פוליסת הביטוח של הראל, המכסה את רופאי הדסה, יעזבו את שטח בית החולים, "כדי לא להיות חשופים לתביעות נוספות". לדברי הרופאים, בבקשת הקפאת ההליכים יש סעיף המבטל את הביטוח המקצועי של הרופאים - דבר שחושף אותם לסיכון אדיר.

במהלך הדיון אמר בא כוחה של חברת הראל כי כבר חודשיים לא קיבלו פרמיה מהדסה. "הרופאים לא יעבדו דקה אחת בלי ביטוח אחריות", אמר אידלמן בתגובה. "אם תהיה החלטה על הקפאת הליכים והמדינה לא תיקח על עצמה כל אחריות בנושא הזה - הרופאים לא ייתנו אפילו תרופות. אני אצטרך לתת הוראה לרופאים לא לגעת באף חולה".

"לבית החולים אין אגורה"

לעומת העובדים, נראה כי הנהלת הדסה, כונס הנכסים הרשמי, המדינה וגם נשות הדסה הציגו חזית אחידה, שתומכת בהקפאה ורואה בה מוצא אחרון מההתמוטטות. עו"ד איתי הס, בא כוח כונס הנכסים הרשמי, רמז כי העובדים לא מבינים את גודל הבעיה הפיננסית של הדסה. לדבריו, "לגבי העובדים, אני מבין שהטענות מגיעות מדם לבם, אבל הסיטואציה הזו מזכירה את התזמורת שמנגנת על סיפון הספינה שפגעה בקרחון, וכאשר מאיצים בנגנים לקפוץ אל סירות ההצלה – הם קובלים על כך שסוכם אתם שהם צריכים לנגן עד סוף ההפלגה".

עשו לייק וקבלו את מיטב כתבות TheMarker ישירות לפייסבוק

גם עו"ד צביקה אגמון, בא כוחן של נשות הדסה, שקולן לא נשמע כמעט עד כה, אמר כי "לבית החולים אין אגורה. ספקים לא מספקים. מדברים כאן על מפעל אדיר - המוסד הרפואי הטוב בישראל, שנהיה טוב בגלל העובדים והרופאים שלו. נקלענו למצוקה, ולא משנה כרגע מי האשם - נטפל בכך אחר כך. יש מצוקה שאי־אפשר להתמודד אתה בהווה. צריך למצוא פתרון ביחד לגירעון הזה, ולא בבית הדין לעבודה. אם לא נעשה כלום - הדסה תתפרק. אם לא נגיע להסדר ובית החולים יגיע לפירוק, הפגיעה הכי גדולה תהיה בעובדים".

במהלך הדיון התברר כי בחודשים האחרונים הדסה אינה מעבירה את מס ההכנסה שנגבה מהרופאים לרשויות המס, במסגרת הסדר פריסת חובות עם מס הכנסה, שמאפשר לה לשלם משכורות לעובדים.

בא כוחו של הדסה, עו"ד אמיר ברטוב, הודה כי בית החולים השתמש בכספים ממקורות שונים בשנים האחרונות באופן לא תקין, שהוא הגדיר כ"לוליינות פיננסית". לדבריו, "לא נסתיר ולא נדבר סביב סביב - זו חברה חדלת פירעון, שבשנים קודמות השתמשה במקורות שלא היתה אמורה להשתמש בהם. נתנו לה כסף למחקר, ובמקום זה היא השתמשה בו לדברים אחרים. זו המציאות, והיא לא הוסתרה. הבקשה אומרת במפורש שכסף שהופרש (בקרנות של הרופאים) נלקח לצורך השוטף, כי יש גירעון. הלוליינות הפיננסית הזו נגמרה. נגמרו הכלים לזה".

לדברי ברטוב, "הבעיה של הדסה הרבה יותר רחבה וכוללנית ממשבר כמו סכסוך עבודה. אנחנו מבקשים לשנות הסכמים עם העובדים, כי אי־אפשר להמשיך ולקיים אותם. לא נאמר שהרופאים מוכנים לקבל את הכללים, הפיקוח והשכר של בתי חולים אחרים - בקשת ההקפאה מציגה את העובדות מנקודת מבטה של החברה. זה לא שהעובדים מקבלים משהו שלא מגיע להם. נכון שיש הסכמים, אבל ברבות השנים הם יצרו מצב שבו בית החולים (אחת הסיבות) הוא שונה מבתי חולים ממשלתיים אחרים - בחלק מהמקומות, לטובת העובדים. גם האמירה שלפיה כבר הגענו להסכם ונשארו כמה דברים מינימליים לא מדויקת – אחרת לא היינו מגיעים להקפאה. זו בדיוק הנקודה הבעייתית שהר"י מתעלמת ממנה".

גמזו: להלאים את הדסה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס למשבר בהדסה ואמר כי "אין ירושלמי שלא מכיר ומוקיר את הדסה, זה בית חולים ברמה עולמית. היה שם כשל ניהולי גדול מאוד". נתניהו אמר בהופיעו בסיעת הליכוד כי "צריך להביא לפתרון שמאזן בין הצורך לשמור על בית החולים הדסה לבין הצורך לא להביא למשבר שיחזור לפתחנו בעוד כמה שנים, כי מי שנדרש כרגע לשאת בעלויות החילוץ הם אזרחי ישראל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר היום בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת כי הוא תומך בהלאמת בית החולים. לדבריו, "בתי החולים האלה לא רוצים את הרגולטור, אבל כשהם בצרה, הם באים לבקש סיוע. כשהם נותנים הנחות הם לא מבקשים אישור, והם לא רוצים את הממונה על השכר בתלושי השכר שלהם. זה היה נוח כל השנים. כששאלתי למה בית החולים מקבל רק 15% מהשר"פ, אמרו לי שזו ההחלטה שלנו. הדפו את הניסיון שלנו להבין מה קורה – הפעם הראשונה שלמדתי מה קרה שם היה מכותרות העיתונים".

רוני גמזו, מנכ"ל משרד הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי גמזו, "יש עוד בתי חולים במצב דומה להדסה, למשל בנצרת. הם לבד, הם קטנים, הם בקשיים. צריך לדעת מה קורה שם. כיום החוק לא נותן לי סמכות לבדוק אותם פיננסית. בתי החולים הממשלתיים מתפקדים יותר טוב מציבוריים שעומדים בפני עצמם. ברור שבסופו של דבר הפתרון זה מעורבות יותר גבוהה של המדינה".

בדיון מתחו חברי כנסת רבים ביקורת על האוצר, וקראו להצלת הדסה. חלקם, מימין ומשמאל, קראו להלאמת בית החולים ולביטול השר"פ בו. לדברי ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה), "את הדסה צריך להלאים, ולהתחיל לנהל את ענייני אחריות המדינה או להעביר לקופות החולים. אי אפשר להתעלם מכך שהכתובת היתה על הקיר בעניין השר"פ, שבהדסה חצה כל ממדים אפשריים של סבירות והיגיון. הדסה זה הפיילוט לשר"פ, שצריך לשמש כתובת אש שאסור להכניס שר"פ לשאר בתי החולים. מספרים שהשרפ יציל את בתי החולים – הוא לא מציל, לא מוסרי, לא כלכלי". גם חברי הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) ואילן גילאון (מרצ) קראו להלאמת הדסה.

"החלטה שאנחנו מיותרים"

מאות מעובדי בתי החולים הדסה עין כרם והדסה הר הצופים הפגינו היום בבוקר בירושלים על כך שקיבלו רק את מחצית השכר בינואר. יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי יפנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשרי האוצר והבריאות, "כדי שיבינו שעובדי הדסה אינם הפקר".

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה בהפגנה שיש לשלם מיידית את מלוא השכר לעובדי הדסה. לדבריה, בכוונת הנהלת המוסד לפגוע גם בזכויות הפנסיה ובהפרשות לקרנות ההשתלמות של העובדים. "במדינה מתוקנת היו מקימים ועדת חקירה כבר מ-2008. לא ייתכן שהעובדים יהיו הכספומט של מערכת הבריאות, יש להפסיק עם הטוטו-לוטו שבו העובדים לא יודעים אם יקבלו את שכרם", אמרה כהן.

לדברי נציגת עובדי המינהל והמשק בהדסה, נורית אופנהיימר, "ההנהלה רוצה להעיף את כל עובדי המינהל והמשק ולהעסיק במקומם עובדי קבלן. יש פה החלטה שאנו מיותרים. ההנהלה פועלת כבועה סגורה ומגייסת עובדים בכירים במשכורות עתק - והם מקבלים משכורת מלאה".

פולי שרמן, מיילדת בהדסה, טענה שהבעיה אינה רק השכר המקוצץ, אלא מחסור בציוד חיוני. לדבריה, "אין מגבות לצוות, ואפילו שמיכות לעיטוף התינוקות אין".

עובדי הדסה מפגינים, הבוקרצילום: מיכל פתאל

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ