בהדסה מחריפים עיצומים, 
אך החולים מגלים סימפתיה

ביום התשיעי לשיבושים, חולים נמנעים מלבוא להדסה בשל חשש שלא יתקבלו. העומס גולש למרפאות בעיר. עובד בביה"ח: "מי שמגיע מקבל טיפול טוב"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ביום התשיעי לשיבושים, פעל אתמול (רביעי) בית החולים הדסה במתכונת חירום והתמקד במתן טיפולים מצילי חיים ותרופות. הפעילות המצומצמת כוללת הפעלת חדרי המיון, מתן טיפולי דיאליזה, טיפולי פוריות, ניתוחים דחופים בלבד וטיפולים אונקולוגיים חיוניים. גם מחלקת היולדות והפגים פעילות. מטופלים גם החולים שמאושפזים במחלקות.

אולם ככל שנמשכים העיצומים, אותות ההשבתה ניכרים והחולים נפגעים. הפרסומים על השביתה גורמים לחולים רבים להימנע מלבוא לבית החולים, מחשש שלא יטופלו. אלה מחפשים חלופות בבתי חולים אחרים או במרפאות הרפואה הדחופה.

אתמול הודיעו האחיות ועובדי המנהל והמשק של הדסה על החרפת השיבושים וצמצום נוסף של כוח האדם. במחלקות הפנימיות מרגישים החולים היטב את המחסור בכוח האדם. העבודה במתכונת שבת צומצמה לעבודה במתכונת חירום. שתי אחיות בלבד אחראיות על מחלקה של 35 מיטות, לעומת עשר אחיות בשגרה. סבב מתן תרופות נמתח על פני שעות, וכך גם האכלת החולים, החלפת חיתולים וסיוע בניקיון החולים שממתינים לעתים שעות ארוכות.

שלט המודיע על השביתה בכניסה לאחת המחלקות בהדסה עין כרם, השבועצילום: מיכל פתאל

במחלקת אונקולוגיה ילדים מבוצעים רק טיפולים חיוניים. לילדים חולי סרטן שבאים למעקב לא נעשות בדיקות, והדבר משבש את הטיפול. במחלקה מטופלים גם ילדים חולי סרטן פלסטינים, שהבדיקות והטיפולים מרוכזים עבורם ליום אחד מלא, בשל המרחק מבית החולים. גם תוכנית הטיפולים שלהם נפגעת.

שאלת דחיפות הניתוחים ומקרי החירום נדונה בוועדת חריגים של ועד הרופאים במטה השביתה. היא מחליטה באילו מקרים לטפל. מאז החלו השיבושים צומצמו הניתוחים באופן משמעותי ורק ניתוחים ספורים מבוצעים, לעומת עשרות ניתוחים בשגרה. בתי חולים אחרים מפנים אל בית החולים רק מקרים יוצאי דופן.

החולים מגלים אמפתיה כלפי הצוות הרפואי, משבחים את עבודתו ומספרים על יחס טוב ואכפתי. הרופאים עצמם מנסים להעניק טיפול מסור ובה בעת רוח גבית למאבק העובדים. "מבחינת ניתוחים, מביאים הנה רק מקרים חריגים ומטפלים רק במקרים של סכנת חיים", מספר עובד בבית החולים. "הרבה נמנעים מלבוא בגלל מה שהם רואים בתקשורת, אבל מי שמגיע מקבל טיפול טוב".

אביגדור קפלן, מנכ"ל הדסה, בדיון בוועדת הכספים על המשבר בבית החולים, שלשוםצילום: אמיל סלמן

את העומס סופג בעיקר בית החולים שערי צדק, שבימים האחרונים מתקבלים בו כ-350 פניות ביום, לעומת 260 בימי השגרה. "אבל העומס בשערי צדק כבר זולג למקומות נוספים. בשלושת הימים האחרונים יש עלייה של 15% בפניות אלינו. השינוי מורגש גם במספר המקרים וגם במורכבות שלהם" , מספר צור אגמון, מנהל מחוז ירושלים של רשת מרפאות לרפואה דחופה "טרם".

רשת טרם נמצאת למעשה במעגל ההשפעה השני של המשבר בהדסה, אחרי בית החולים שערי צדק. להערכת אגמון, השלב הבא הוא שהעומס יתגלגל למרפאות הקהילתיות של קופות החולים. "זה ישפיע על כל המערך. אדם ששוחרר מבית החולים מוזמן לביקורת לאחר שבוע-שבועיים במרפאות החוץ. מכיוון שאלה מושבתים, הביקורים יוסטו לרפואה הקהילתית, ששם כבר כיום קיים עומס ומחסור בתורים. כך או כך, תהיה פגיעה בחולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ