20 מקרי שיתוק התגלו בקליפורניה; חשש שנדבקו מנגיף הדומה לפוליו

רופאים בארה"ב סבורים שהחולים נדבקו בנגיף התוקף את מערכת העצבים. נויורולוג מאוניברסיטת קליפורניה: "לא חושבים שאנו עומדים לחוות מגפה"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

כ-20 מקרי שיתוק התגלו בקליפורניה ב-18 החודשים האחרונים, רובם בילדים. ההערכה היא כי נגרמו מהידבקות בנגיף בעל השפעות הדומות לפוליו. על פי האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה (AAN) חלק מהחולים לקו בשיתוק בארבעת גפיהם, ומצבם לא השתפר גם לאחר מתן טיפול.

ארה"ב מוגדרת כיום כמדינה נקייה מפוליו, והרופאים אינם ממהרים לאמץ את הסברה שאכן מדובר בהופעת נגיף הפוליו אלא נוטים להאמין כי מדובר בווירוס שונה, דמוי פוליו, שגם תוקף את מערכת העצבים ועלול לגרום לשיתוק. בשלב זה לא חוששים בארה"ב מהתפתחות התופעה למגפה, ומעריכים עדיין כי מדובר במקרים נדירים.

אחת האפשרויות היא שהגורם לשיתוק הוא וירוס המכונה enterovirus 68, קרוב משפחה של נגיף הפוליו, שהתגלה אצל חמישה מהילדים המשותקים, שחוסנו כולם נגד פוליו. אופי הסימפטומים שהתגלו אצל החולים היה מגוון ונע ממגבלת תנועה באחד הגפיים ועד חולשה חמורה ושיתוק בארבעת הגפיים. "אין עלייה ברורה בקצב ההופעה של מקרים חדשים ואנחנו לא חושבים שאנו עומדים לחוות מגפה, אלה החדשות הטובות", אמר ד"ר עמנואל וואבנט, נוירולוג מאוניברסיטת קליפורניה לרשת ה-BBC. "עם זאת, מדובר בחדשות לא טובות לאותם חולים שפיתחו את הסימפטומים – מתונים או חמורים – ולא חל שיפור במצבם למרות הטיפול שקיבלו".

העובדה שהמקרים התגלו בשטח גדול שקוטר כ-160 ק"מ גרמה למומחים להניח שלא מדובר בהתפרצות נקודתית ולאחריה התפשטות. עם זאת, קיים חשש כי ישנם בני אדם נוספים שנדבקו בנגיף ולא פיתחו סימפטומים רציניים, בדומה למקרי הפוליו. לטענת פרופ' גו'נתן בל, חוקר וירוסים מאוניברסיטת נוטינגהם, בשל החיסון של נגיף הפוליו, מחלות השיתוק הוויראליות הופכות מזוהות עם וירוסים אחרים. לדבריו, הווירוס הנוכחי גורם לרוב לסימפטומים קלים שדומים להתקררות ורק במקרים מאד נדירים הוא מוביל לשיתוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ