בן 7 מאשדוד אושפז במצב קריטי עקב שפעת

הילד הגיע לביה"ח קפלן ביום ג' כשהוא סובל מקשיי נשימה חריפים, והוא הורדם והונשם; רופאים: לא צפוי מספר חריג של מקרי מוות משפעת השנה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ילד בן 7 מאזור אשדוד אושפז השבוע במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן ברחובות בשל הסתבכות מחלת השפעת. הילד פונה במצב קריטי לבית החולים ביום שלישי בלילה כשהוא סובל ממצוקה נשימתית חריפה, שהחלה כחצי יממה קודם לכן והחמירה במהירות.

בדיקות המעבדה שנעשו לו אישרו כי הוא סובל משפעת מסוג B. הרופאים העניקו לילד טיפול אנטיביוטי רחב טווח וטיפול אנטי ויראלי. הוא אף הורדם והונשם עקב מצוקה נשימתית חמורה. בלילה הראשון לאשפוזו מצבו הוגדר קריטי. לאחר מכן חל שיפור קל והדרגתי במצבו. לדברי ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים נכון לשעה זו, הילד מוגדר במצב קשה כשהוא מורדם ומונשם, אך יצא מכלל סכנת חיים. זהו מקרה השפעת החמור השלישי שמדווח בשבוע באחרון, כולם בעקבות הסתבכות של נגיף שפעת מסוג B.

ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים איכילוב בתל אביב, מאושפזת צעירה בת 25 שלקתה בשפעת B. הצעירה שהגיעה לבית החולים במצב קשה מאושפזת מאז יום ראשון כשהיא מורדמת ומונשמת. 

בתחילת השבוע מת ילד בן 4 מקיבוץ מגל, בעקבות הסתבכות שפעת. הילד פונה לבית החולים שיבא בתל-השומר כשהוא במצב של קריסת מערכות. הא קיבל טיפול החייאתי שכלל הנשמה, מתן עירויים להגברת קצב הלב וייצוב לחץ הדם, אולם לאחר כמה שעות הדרדר מצבו והוא מת. ביום שלישי נער בן 15 אושפז בבית החולים שיבא לאחר שגם הוא חלה בשפעת מסוג B.

מתן חיסון נגד שפעת במרפאת קופת חולים כללית בתל אביב, לקראת חורף 2011צילום: דניאל בר און

במערכת הבריאות לא רואים ברצף המקרים דבר המעיד על מאפיינים יוצאי דופן של מחלת השפעת – שכיחותה או חומרתה. "השנה מחלת השפעת הגיעה מאוחר יותר מבדרך כלל ורק בשבוע שבועיים האחרונים החלה התגברות שלה והרבה מקרים של ילדים שמגיעים, בעיקר עם חום גבוה. המרפאות קצת יותר עמוסות אבל אין כאן משהו מיוחד", הסביר פרופ' שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה.

ד"ר יאן מיסקין, רופא משפחה ומומחה למחלות זיהומיות בשירותי בריאות כללית, העריך כי השנה צפוי מספר נמוך יחסית של מקרים קשים של שפעת. "המקרים הקשים שדווחו אינם חריגים. יתרה מכך, העובדה שהם הגיעו בשלב מאוחר יחסית של העונה גורמת לנו לצפות כי השנה יהיו פחות מקרים קשים ומקרי מוות מבדרך כלל", אמר.

"כשליש מהחולים שאנחנו יודעים את סוג השפעת שלהם השנה חולים בשפעת מסוג B ודווקא שפעת מסוג A נחשבת לאלימה יותר. כל שנה ישנם מקרים קשים ומקרי מוות בודדים, זה בולט בעיקר באוכלוסיית הקשישים. כשמדובר בילדים, כמו במקרה המצער בשבוע, חיסון היה יכול למנוע את התוצאה הקשה".  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ