משרד הבריאות יקדם הגבלה על מכירת אקמול ודקסמול

בניסיון להיאבק בתופעת ההתאבדויות, תוגבל הכמות שניתן לרכוש מהמדף. כמו כן פורסמו הנחיות שיעזרו לרוקחים לזהות "כוונה לעשות שימוש במינון עודף"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות מתכוון להגביל מכירת אקמול ודקסמול כתרופות מדף, וזאת במסגרת המאבק בתופעת ההתאבדויות. לפי ההנחיה המתגבשת, מי שיבקש לרכוש יותר מ-16 כדורים (אריזה אחת), יידרש לעשות זאת באמצעות הרוקח בדלפק בית המרקחת – שיוכל למכור עד 50 כדורים. בעבר ניתן היה לרכוש כמות משולשת משתי התרופות - כלומר, עד 48 כדורים - כתרופת מדף.

הרקע להנחיה החדשה הוא התוכנית הלאומית למניעת אובדנות. בנובמבר האחרון נחשף ב"הארץ" כי משרד הבריאות הקים לראשונה מועצה לאומית למניעת התאבדויות, במטרה ליישם תוכנית לאומית למאבק בתופעה. התוכנית כוללת, בין היתר, הקטנת הנגישות לאמצעי התאבדות ובכלל זה לתרופות.

במכתב שהעביר בחודש שעבר מנהל אגף הרוקחות במשרד הבריאות, אייל שוורצברג, לרוקחים האחראיים בקופות החולים, לארגון הרוקחות ולהסתדרות הרפואית נכתב: "במסגרת החלטת הממשלה ליישום והפעלת התוכנית הלאומית למניעת אובדנות... הוחלט להתמקד בתרופה PARACETAMOL, אשר במינונים גבוהים עלולה לגרום לנזק כבדי ומוות".

מדף של תרופות ללא מרשם בבית מרקחת בתל אביב, ארכיוןצילום: דודו בכר

בהתאם לכך, מציין שוורצברג, יפעל אגף הרוקחות בחודשים הקרובים לשינוי תקנות הרוקחים בנוגע למכירת תרופות ללא מרשם לשיווק כללי, כלומר שלא באמצעות רוקח, לאריזה אחת המכילה 16 טבליות. כמו כן, הוא מבקש להגביר את המודעות בקרב רוקחים המנפקים אריזות בכמויות חריגות של פרצטמול, ובמקרים בהם עולה חשש לשימוש לא ראוי יהיה רשאי הרוקח שלא לנפק את התרופה.

שוורצברג מפנה את תשומת לב הרוקחים למקרים שבהם תדירות הרכישה גבוהה ולא הגיונית. "הדבר עלול להצביע על כך שיש כוונה לעשות שימוש במינון עודף מהמינון המקובל", כתב. הוא מציין מקרים של בקשה לרכישת כמות גדולה יותר מ-50 כדורים; כאשר המטופל נראה עצבני או חסר מנוחה; נמנע מקשר עין או נותן תשובות שנראה כי התכונן עליהן מראש.

בשנת 2002 קבע משרד הבריאות רשימה ארוכה של תרופות אותן התיר למכירה ללא רוקח ומחוץ לבתי המרקחת, כחלק מהרפורמה בשוק התרופות שיזם האוצר ועל אף התנגדות משרד הבריאות. הרשימה כוללת עשרות תכשירים רפואיים שהותרו למכירה ללא רוקח, בין היתר אקמול, אקמולי ודקסמול לטיפול בחום ובכאבים; לכסניות סטרפסילס וקלגרון לכאבי גרון; משחות לטיפול בפטריות, בטחורים, בכאבי שרירים ועוד. במשרד הבריאות התנגדו אז לתוכנית, כאמור, והזהירו מפני הסכנות שבצריכה מוגברת של תרופות שיימכרו שלא באמצעות רוקח.

הפרצטמול – הנמכרת בארץ כאקמול ודקסמול - היא אחת התרופות הנמכרות ביותר ונמצאת כמרכיב בעשרות תרופות נוספות. במינון יתר היא עלולה לגרום נזק לכבד ואף להיות קטלנית. מינהל המזון והתרופות האמריקאי ציין בעבר כי עשרות אלפים מאושפזים מדי שנה כתוצאה מנטילת כמות עודפת של התרופה, וחלק קטן מהם את מתים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ