מקרה ראשון של העברת נגיף HIV בין לסביות התגלה בארה"ב

למרות הסבירות הנמוכה להישנות המקרה, המליץ משרד הבריאות האמריקאי ללסביות לנקוט אמצעי זהירות בעת קיום יחסי מין, אם אחת מבנות הזוג נשאית

דונלד מקניל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד מקניל, ניו יורק טיימס

משרד הבריאות האמריקאי הודיע ביום חמישי האחרון על מקרה ראשון של העברת HIV בין שתי נשים לסביות. אף שמדובר במקרה נדיר ביותר, המליצו פקידי המשרד לזוגות של לסביות להיזהר בעת יחסי מין אם אחת מבנות הזוג אובחנה כנושאת את הנגיף. מבדיקות גנטיות שבוצעו בשתי הנשים עולה כי הנגיפים שהתגלו בדמן זהים זה לזה בשיעור של יותר מ-98%, והדבר מעיד באופן ברור על כך שאחת הנשים נדבקה מרעותה.

בעבר היו מקרים של חשד להידבקות של נשים בנגיף עקב מגע מיני עם נשים אחרות, אך עד כה לא נערכו בדיקות גנטיות לקביעת מקור הנגיף. כמו כן, בחלק מהמקרים דיווחו הנשים על גורם אפשרי אחר להדבקה, כגון יחסי מין עם גברים, הזרקת סמים או קבלת עירוי דם.

בנות הזוג שסיפורן פורסם על ידי משרד הבריאות האמריקאי שתיהן בשנות ה-40 לחייהן. בת הזוג שהיתה נגועה בנגיף קיבלה טיפול נגד מתחילת 2009 ועד לשלהי 2010, אך לאחר מכן הפסיקה ליטול את התרופות הנדרשות. השתיים ציינו שקיימו מגעים מיניים בתקופת הווסת והשתמשו באביזרי מין חודרניים. לדבריהן, במהלך המגע המיני נגרמו לעתים פציעות שגרמו לדימום מקומי.

ההידבקות של בת הזוג נתגלתה במארס 2012. לאחר תרומת פלזמה נערכה בדיקה להימצאות נוגדנים לנגיף HIV, והתוצאה היתה שלילית. במקרה של היבדקות ב-HIV ישנה "תקופת חלון" שנמשכת בין חודש לשלושה חודשים, שבה גם אדם שנדבק בנגיף עלול לקבל תוצאה שלילית בבדיקה והימצאות הנגיף מתגלה רק מאוחר יותר. עשרה ימים לאחר התרומה והבדיקה, הגיעה בת הזוג לחדר המיון עם תסמינים דמויי שפעת, הדומים לתסמינים המוקדמים של הידבקות באיידס. בדיקה נוספת הניבה תוצאות שליליות והאשה אובחנה בשפעת, קיבלה טיפול אנטיביוטי ונשלחה לביתה. כעבור 18 יום נבדקה בשלישית - והפעם התקבלה תוצאה חיובית.

אף שקיימים בשוק אמצעי זהירות לשימוש במגע מיני שאינו כרוך בחדירה של הפין - למשל, מגן לפה ולשיניים - השימוש בהם אינו נפוץ. ארגון ה-CDC האמריקאי (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן) המליץ לכל הנשאים והנשאיות המקיימים יחסי מין עם אנשים שאינם נגועים להקפיד ליטול תרופות אנטי-רטרו ויראליות, שביכולתן להפחית את רמת הנגיף בדם ובנוזלי גוף אחרים, כך שהסיכוי להעבירו לבן או בת הזוג יהפוך מזערי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ