צ'כיה רוצה לייבא קנביס רפואי מישראל, אך משרד הבריאות מסרב

במשרד הסבירו כי בקרוב יערך דיון בנוגע להיתכנות ייצוא קנביס מישראל ומסקנותיה יובאו בעוד 6 חודשים. גם בקנדה הביעו עניין בידע המקומי בתחום

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות בצ'כיה מביע עניין רב בתעשיית הקנביס הרפואי הישראלית, ובוחן אפשרות לייבא כמויות גדולות של הצמח מהארץ, אך בישראל מסרבים, לפי שעה, להתיר למגדלים המקומיים לייצא קנביס. במשרד הבריאות הישראלי הבהירו מנגד כי עדיין אין נוהל סדור לייצוא קנביס. 

לפני כשבועיים וחצי הגיע שר הבריאות הצ'כי, סבאטופלוק ניימצ'ק, לביקור במרכז הלוגיסטי במושב עין עירון של חברת בזלת - הזרוע לאספקת קנביס רפואי של קבוצת ברק, המספקת שירותים לחמישה מתוך שמונת מגדלי הקנביס הרפואי הפעילים בישראל. ניימצ'ק גם ביקר באחת מחוות לגידול הקנביס, כשהוא מלווה בפמליה של 11 חברים, בהם סגניו ונציגים מארגונים הפועלים בתחום הקנביס הרפואי בצ'כיה.

בתום הביקור, פנו אישים רשמיים ממשרד הבריאות הצ'כי לחברת בזלת והתעניינו אם קבוצת ברק תוכל לעמוד בדרישות של השוק המקומי הצ'כי. "ענינו לצ'כים שמבחינה טכנית אנחנו יכולים לעמוד בכל הדרישות, אבל אני לא יכול להשיב אם ממשלת ישראל תסכים לכך", אמר שמוליק שרף, מנהל הפיתוח העסקי בקבוצת ברק.

שר הבריאות הצ'כי במושב עין עירון, לפני כשבועייםצילום: באדיבות קבוצת ברק

זו הפעם הראשונה ששר בריאות ממדינה זרה בא לישראל במיוחד כדי ללמוד כיצד מנהלים מערך קנביס רפואי, וכדי לבחון הלכה למעשה אפשרות של ייבוא החומר מישראל. בפברואר 2013 עבר בצ'כיה חוק המאשר מכירת קנביס רפואי בבתי מרקחת ייעודיים, אך בשלב זה לא נופקו רישיונות למגדלים מקומיים וצ'כיה נסמכת על ייבוא החומר מהולנד.

כבר עם אישור החוק גילו הצ'כים עניין בקנביס הרפואי הישראלי. במארס אשתקד נפגשו נציגים משגרירות צ'כיה עם מנהל יחידת הקנביס הרפואי במשרד הבריאות, יובל לנדשפט, ועם נציגי המגדלים הישראלים במטרה לבחון את האפשרות לייצוא החומר למדינה האירופית. בהנהלת משרד הבריאות לא ראו בעין יפה את הפגישה. מנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו, הודיע אז כי הפגישה נעשתה ללא תיאום עמו וכי נושא ייצוא הקנביס הרפואי לצ'כיה אינו נידון.

לטענת פעילים בענף, תנאי האקלים והניסיון שנצבר בישראל יכולים להפוך אותה לשחקן משמעותי בייצוא הקנביס הרפואי העולמי, לצד מדינות כמו הולנד וקנדה – היצואניות הגדולות ביותר היום של הצמח ומוצריו הרפואיים.

"המחיר של הקנביס הרפואי מוכתב על ידי השוק ההולנדי, והוא עומד כיום על 7.8 אירו לגרם לצרכן הסופי", סיפר שרף. "הצריכה הממוצעת לצרכן עומדת על 32–37 גרם בחודש. המגדלים בישראל יכולים לספק בקלות חומר לעוד מאה אלף צרכנים ובשליש מחיר". לדבריו, שני המרכיבים המשמעותיים בתמחור של הקנביס הם מטר מרובע לגרם וקילוואט חשמל לגרם בתהליך הגידול של הצמח. "במדינות הייצוא המרכזיות תנאי האקלים מחייבים גידול במקומות סגורים וגובים עלויות גבוהות, ולכן המחיר גבוה. אין עוד מקומות שמשתווים לישראל מבחינת תנאי אקלים וניסיון חקלאי. יכולת הגידול כאן טובה מאוד ואנחנו מפספסים הזדמנות מדהימה".

לדברי אחד המגדלים הישראלים, גם הקנדים מחזרים אחר הידע הישראלי בתחום, ולאחרונה הוא אף קיבל הזמנה לייצוא של החומר אותה לא יוכל לספק במצב הקיים. "מגיעות לכאן המון משלחות מקנדה שמבקשות ללמוד, לקיים שיתוף פעולה ולייבא חומר מישראל, אבל ידינו כבולות", הוא אמר. לדבריו, כדי להתגבר על הבעיות שמערימים עליו בארץ הוא בוחן בימים אלה הקמת מתקן גידול באירופה. "שוק הקנביס הרפואי הולך ומתפתח בקצב מהיר, זה שוק של מיליארדים שראוי ליחס רציני גם ממשרד הכלכלה כשמדובר בייצוא", הוסיף.

כמו בתחומים רבים, גם בתחום הקנביס, הידע הישראלי מתחיל לקנות לעצמו מעמד עולמי. כלפי חוץ, תעשיית הקנביס הישראלית מצטיירת כקוריוז שמופיע בכותרות העיתונים וקורץ למעשנים הלא־רפואיים ולדיון בלגליזציה של הסם. אבל אלה שעוסקים ומעורבים בפנים־התעשייה הזו מתייחסים אליה ברצינות יתרה. התעשייה המקומית כוללת פיתוח שיטות ייחודיות לבקרת איכות הגידולים, שליטה ומעקב אחר החומר משלב הזריעה ועד שיגורו לצרכן, פיתוח זנים, שליטה ברמות החומרים הפעילים, טכנולוגיות חדישות למיצוי החומר, פיתוח מכשור תעשייתי ועוד.

עובדים בחברות גידול קנביס ישראליות מעורבים כבר כיום בייעוץ, סיוע וגידול במקומות שונים בעולם, שהצריכה שלו את הצמח רק הולכת וגדלה. צריכת הקנביס הרפואי באירופה תגיע השנה ל–1,500 טונות. צריכת הצמח בקנדה עתידה להגיע עד 2018 להיקף דומה, כאשר מספר המטופלים בה בקנביס רפואי עשוי להגיע לכ–450 אלף. "מספר המטופלים גדל בקצב פנומנלי. אם בקנדה היו עד לפני כמה שנים מגדלים בודדים, בשנה הבאה יהיו להם כבר 61 מגדלים מורשים", סיפר שרף.

מתן היתר לייצוא קנביס מישראל הוא באופן טבעי מורכב יותר ושונה מייצוא מוצרי כחול־לבן אחרים. הפיכת ישראל ליצואנית קנביס רפואי תדרוש התגייסות של עובדים במשרדי הבריאות, ביטחון הפנים והחקלאות. ברמה הגלובלית, אם תרצה ישראל לעמוד באמנת האו"ם למניעת הפצת סמים מסוכנים, תידרש היחידה לקנביס רפואי במשרד הבריאות או גוף אחר שייועד לעניין, להצהיר על עצמו כסוכנות נרקוטיקה לאומית שתהיה אחראית על העניין מטעם המדינה. עם זאת, ספק רב אם במשרדי הממשלה מתרשמים מפנייתן של צ'כיה או מדינות אחרות בנוגע לייבוא הצמח מישראל, או מהיכולות שמציעים המגדלים המקומיים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "על פי החלטת ממשלה 1050 סעיף 8, ועדת היגוי בין־משרדית תדון בנושא היתכנות ייצוא קנביס רפואי מישראל, ומסקנותיה יובאו בעוד שישה חודשים בפני הממשלה, שתקיים דיון בסוגיה ותגבש את עמדתה". במשרד ציינו כי התקבלו פניות משני מגדלים שביקשו לייצא את הצמח, אולם הן נענו בשלילה, כיוון שוועדת ההיגוי הבין־משרדית עוד לא גיבשה את המלצותיה בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ