אמנה חדשה מסדירה את היחסים בין הרופאים לחברות התרופות בישראל

המסמך קובע כללים לשמירה על כללי האתיקה וניקיון הכפיים בקשר בין הצדדים, וקובע בין היתר כי לחברות אסור להעניק כל טובת הנאה אישית לרופא

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ההסתדרות הרפואית בישראל וחברות ה חתמו באחרונה על אמנה אתית חדשה, המסדירה את הערבות ההדדית של ה וחברות התרופות לשמירה על כללי אתיקה, ניקיון כפיים ושקיפות.

האמנה, שניסוחה ארך כשנתיים, מקיפה את כל ההיבטים שבהם מתקיים הקשר בין רופאים לחברות תרופות - החל מכנסים מדעיים, דרך מחקרים קליניים, תרומות, שירותי ייעוץ, הרצאות, וכלה בפרסום מוצרים רפואיים ונציגים.

האמנה קובעת כי משתתפי כנס מקצועי הכולל לינה או פעילות חברתית יחויבו לשאת בחלק מעלויות האירוח, לרבות לינה והסעדה, וכי אדם שנלווה אל הרופא המשתתף בכינוס ישלם את מלוא התוספת הנדרשת לכיסוי עלות השתתפותו בכנס. עוד נקבע כי רופא לא יקבל, וחברת תרופות לא תעניק, כל טובת הנאה אישית למעט מתנות בעלות ערך שולי בלבד, שנועדו לשרת במישרין את עבודתו של הרופא או מתנות סמליות "שהן חלק מתרבות חברתית מקובלת או הליכות נימוסין". עוד צוין כי חברת תרופות לא תממן באופן מלא או חלקי פעילויות חברתיות של צוות רפואי.

בעניין מתן שירותי ייעוץ לחברות על ידי רופאים קובעת האמנה כי רופא רשאי לשמש יועץ בשכר לחברת תרופות, אם מטרתו של הייעוץ הוא לקדם את הידע הרפואי, המחקר והרפואה בארץ. עוד סוכם באמנה כי רופא לא יעסוק בקידום או בפרסום תכשירים רפואיים במרפאתו או מחוצה לה, וכי חברת התרופות לא תדרוש זאת ממנו, למעט במקרה של קידום תכשירים המותר על פי חוק על ידי רופא המועסק בחברת התרופות, תוך גילוי נאות של עובדה זו.

לדברי פרופ' אבינעם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרופאית, באמנה ניתן "דגש מיוחד לבריאותו ולבטיחותו של המטופל, תוך מניעת ניגוד עניינים שאליו עלול הרופא להיקלע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ