חיידק עמיד לאנטיביוטיקה התגלה בפגייה של ביה"ח שיבא

החיידק התגלה בשמונה פגים. אף פג לא חלה כתוצאה מהחיידק, אך שמונת התינוקות הנשאים בודדו משאר הפגים. שיבא: "אין מדובר בהתפרצות"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"הארץ"

חיידק מסוג CRE העמיד לאנטיביוטיקה התגלה לפני כשבועיים בבדיקת סקר שגרתית בצואה של שמונה פגים בפגייה של בית החולים שיבא. אף פג לא חלה מהחיידק, אך הפגים הנשאים בודדו משאר הפגים בפגייה, וזו המשיכה לפעול. המקרה דווח למשרד הבריאות. 

החיידק הוא מסוג CRE, שנחשב לחיידק העמיד השכיח בבתי חולים. הוא עמיד בפני אנטיביוטיקה רחבת טווח מסוג קרבפנים, ובשנים האחרונות נעשים בישראל מאמצים לבלום את התפשטותו. החיידק עלול לגרום לזיהומים במערכת הנשימה ובדרכי השתן וכן לזיהומים בדם ובפצעים פתוחים, ונחשב לקטלני בגלל העדר טיפולים יעילים ושיעורי תמותה של עד 40 אחוז במדינות המערב. 

משיבא נמסר כי החיידק עמיד לתכשירי קרבפנמים "אך רגיש לתכשירי אנטיביוטיקה אחרים", והודגש כי אף פג לא חלה, ו"לפיכך אין מדובר בהתפרצות, שכן מטבעה הגדרת התפרצות כוללת מקרים קליניים של פגים חולים, שלא כמו במקרה זה". עוד ציינו כי "לשמחתנו, בעקבות הסקירה וההתערבות בסיקור האחרון מאתמול, לא נמצא אף נשא נוסף".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ליחידה למניעת זיהומים בבתי החולים דווח כי בבדיקות סקר שגרתיות לאיתור חיידקים עמידים במערכת העיכול, בפגייה בבית החולים שיבא, נתגלו כמה מקרים של נשאות אה-סימפטומטית לחיידק הקלבסיאלה. בית החולים פעל בהתייעצות עם היחידה למניעת זיהומים בטיפול השוטף, בממצאים ובצעדים שננקטו. היום דווח לראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות כי לא נתגלו מקרים נוספים, וכי שני פגים אף שוחררו לביתם".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ