נוהל חדש מתיר ביצוע ניתוחים לשינוי מין החל מגיל 18, במקום 21

מועמדים לניתוח יידרשו להוכיח ניסיון של 12 חודשים בזהות המגדרית המבוקשת, במקום 24. עם זאת, ניתוחים מסוג זה עדיין אינם מבוצעים בישראל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

נוהל חדש שהפיץ משרד הבריאות בנוגע לביצוע ניתוחים לשינוי מין מביא בשורה חיובית לקהילה הטרנסג'נדרית בישראל. הנוהל, שחתום על ידי ראש מינהל רפואה במשרד, פרופ' ארנון אפק, נשלח השבוע אל מנהלי בתי החולים וקופות החולים והוא כולל שורת הקלות למבקשים לעבור את הניתוחים לשינוי מין. הנוהל יחליף את הנוהל הקיים שנוסח בשנת 1986. על אף ההקלות, מאז ספטמבר 2012 לא מבוצעים ניתוחים לשינוי מין בישראל, והמועמדים שאושרו נאלצים לעבורם בחו"ל.

על פי הנוהל החדש, גיל המינימום לביצוע הניתוח יהיה 18, לעומת גיל 21 כיום. עוד קובע הנוהל כי המועמד לניתוח יידרש להציג ניסיון מוכח של 12 חודשים בזהות המגדרית המבוקשת, לעומת 24 חודשים בנוהל הקיים. הנוהל החדש אף מעניק לוועדה לשינוי מין סמכות לקצר את התקופה על פי שיקול דעתה. כמו כן, הנוהל החדש מבטל נטילת הורמונים כתנאי מחייב לביצוע הניתוח ומותיר זאת לשיקול הוועדה. פרמטרים נוספים לאישור הניתוח הנהוגים כיום, כמו חוות דעת פסיכולוגית ופסיכיאטרית, יידרשו כמקובל כיום. הסמכות לאישור הניתוחים תשונה ותועבר מוועדות לשינוי מין של בתי החולים לוועדה ציבורית שתוקם לצורך כך ותורכב מפסיכולוג, פסיכיאטר, אורולוג, אינדוקרינולוג, גינקולוג ונציג של הקהילה הטרנסג'נדרית. הוועדה תהיה אחראית על אבחון, מעקב, בדיקה, סיוע וליווי של המועמדים לניתוח ותקבע את מידת התאמתם לביצועו.

ביצוע ניתוח לשינוי מין בישראל הוא תהליך מורכב, ממושך וקשה במובנים רבים. בקהילה הטרנסג'נדרית טענו שנים רבות לאפליה בנוגע לנוהל האישור לניתוחים בישראל, לצד טענות על יחס משפיל ומזלזל מצד גורמים במערכת הבריאות ובוועדות לשינוי מין לאורך התהליך, שנמשך שנתיים עד לאישור ביצוע הניתוח. 

מצעד הקהילה הלהט"בית בירושלים, 2013צילום: אוליבייה פיטוסי

בשנת 2008 הוקמה ועדה מטעם משרד הבריאות לדון בעדכון הנוהל. יותר משנתיים ישבה הוועדה על המדוכה עד שנקברה עבודתה. לטענת גורמים בקהילה הלהט"בית, סגן שר הבריאות לשעבר יעקב ליצמן סירב לקדמה. 

"אני שמחה מאד ובסך הכל מדובר בבשורה חיובית", אומרת נורה גרינברג, הפועלת לקידום זכויות הטרנסג'נדרים שהיתה גם חברה בוועדה שהוקמה מטעם משרד הבריאות לעדכון הנוהל. "זה הישג גדול ואין ספק שהיתה כאן גם עבודת מנהיגות מצד שרת הבריאות, יעל גרמן. לצד זאת, נצטרך לעקוב אחר יישום הנוהל ולראות כיצד הוא יוסדר ויבוצע בפועל". 

לדברי לילך בן דוד, פעילה אחרת בקהילה: "אמנם נשארנו עם הוועדה, שהקהילה מתנגדת לקיומה, אולם אנו תקווה שבמתכונתה החדשה תהיה שקיפות וההליך יתבצע באופן מהיר ומכבד, כך שיתאפשר לטרנסים לממש את זהותם מבלי להערים עליהם קשיים בלתי־רלוונטיים. זהו צעד קטן במאבק המתמשך נגד טרנספוביה ולמען גישה מלאה של הקהילה למשאבים ולהזדמנויות". 

תיקון הנוהל צפוי אמנם להקל על המבקשים לעבור את הניתוח לקבל אישור, אך עדיין מותיר אותם ואת מערכת הבריאות עם בעיה אחרת  - ביצוע הניתוחים בישראל. מאז ספטמבר 2012 לא מבוצעים ניתוחים לשינוי מין בישראל והמועמדים שאושרו לניתוח נאלצים לעבור אותו בחו"ל. מדובר בהליך שנמצא בסל התרופות ואינו נחשב למותרות או ניתוח אסתטי, אלא מוכר כצורך בריאותי ממשי. 

במכתב ששיגר באחרונה הפרופ' אפק אל קופות החולים, לאור סירובן לממן את הניתוחים הללו בחו"ל, הוא כתב: "במדינת ישראל לא מתבצעים ניתוחים לשינוי מין מאשה לגבר, בשל היעדר מיומנות רפואית בביצוע הניתוח. בשלב זה גם אין תוכנית לביצוע ניתוחים אלו בישראל, וממילא גם אין צפי, אימתי ניתן יהיה להציעם בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ