הממשלה תדון בחוק המתיר לסייע לחולים להתאבד

סיוע לחולה סופני הרוצה להתאבד מהווה עבירה פלילית. לדברי יוזם החוק ח"כ שלח, מטרתו למנוע מקרים שבהם רוצח אדם את בן זוגו החולה ומתאבד בעצמו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חוק ״התאבדות במרשם רופא״ צפוי לעלות לאישור ועדת השרים לחקיקה ביום ראשון הקרוב. הצעת החוק השנוייה במחלוקת קובעת תנאים שבהם רופאים יוכלו לסייע לחולים לסיים את חייהם, על רקע מצבם הסופני. את החוק יזם ח"כ עפר שלח (יש עתיד).

לדברי שלח, החוק נועד למנוע מקרים טראגיים, שבהם רוצח אדם בריא את בן זוגו החולה ומתאבד לאחר מכן, כדי שלא להיות מואשם בביצוע רצח. המצב החוקי הקיים אינו אוסר על אדם הרוצה בכך להתאבד, אך מתן סיוע במעשה כזה - גם מצד בן משפחה - הוא עבירה פלילית. החוק הוא העתק של חוק דומה שהתקבל במדינת אורגון שבארצות הברית.

חוק מוות בכבוד אושר בארצות הברית בשני משאלי עם בשנים 1994 ו-1997, נכנס לתוקף ב-1998 ומאז עמד בהצלחה מפני עתירות משפטיות מצד הממשל הפדראלי הרפובליקאי השמרני. החוק באורגון מתיר מוות בסיוע רופא בתנאים מוגדרים היטב ומחמירים מאוד. ב-2008 התקבל חוק דומה גם במדינת וושינגטון וב-2013 במדינת ורמונט.

חוק החולה הנוטה למות הקיים בישראל מאפשר לרופאים לקבל את בקשתו של חולה הנוטה למות שלא להאריך את חייו באמצעים מלאכותיים, אם ימיו ספורים ואם הוא נתן את בקשתו למות מתוך צלילות דעת. עם זאת, החוק הקיים בישראל אינו חל על חולה מתייסר הנוטה למות שחייו אינם תלויים ב"אמצעים מלאכותיים", שאותם ניתן לעצור ולהביא למותו.

״חולים כאלה אינם יכולים לממש את זכותם האנושית והאזרחית הבסיסית למוות מוקדם וגואל, ובשם החוק הם נידונים להמשיך ולהתייסר", הסביר שלח בהצעת החוק. לדבריו, "אין זה מפתיע כי לא מעטים מהם בוחרים לסיים את חייהם בהתאבדות, הנעשית לעתים בצורה ברוטלית ומותירה צלקת נוראה בלב בני המשפחה״.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ