תינוק טופל בנסיוב לנשק ביולוגי לאחר שרעלן קטלני נדיר התגלה בגופו

בגוף התינוק שאושפז בשל קושי לאכול ולנשום, התגלה הרעלן הקטלני בוטולינום. ב-2002 נדבק תינוק בחיידק לאחר שאכל דבש

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

רעלן קטלני נדיר בשם בוטולינום התגלה בגופו של תינוק בן שבעה חודשים מאזור השפלה, וסכנה נשקפת לחייו.

לפני כמה ימים הובא התינוק לבית החולים קפלן ברחובות כשהוא סובל מעצירות, ישנוניות, חוסר תיאבון וקשיי נשימה. בדיקה של צוות בית החולים העלתה כי זה מקרה נדיר של הימצאות רעלן הבוטולינום בגופו של התינוק, שעלול להסתיים בשיבוש חמור במערכת העצבים והנשימה, שיתוק מוחלט של השרירים ואף במוות.

התינוק טופל בנסיוב מיוחד המיועד במקור לטיפול במקרים של פגיעה מהתקפה ביולוגית, והובא ממחסני החירום של בית החולים. מקפלן נמסר כי הנסיוב הצליח לעצור את התקדמות מחלתו של התינוק ובכך, מקווים בבית החולים, יביא להצלת חייו.

מחלקת טיפול נמרץ בקפלןצילום: בי"ח קפלן

לדברי הצוות הרפואי, אמו של התינוק סיפרה כי הוא סירב לאכול ולינוק, הקיא והתקשה לנשום. האם אמרה לרופאים שבנה נראה אפאתי, לא הצליח להכניס נוזלים לפיו ועיניו היו שמוטות. בעקבות זאת היא הביאה אותו לחדר המיון בבית החולים, והתינוק אושפז כשהוא מצוי במצב של מצוקה נשימתית וחולשת שרירים באזור הגרון והפה. במשך האשפוז העלו הרופאים את ההשערה שמקור הבעיות בחיידק הנדיר.

לדברי ד"ר אלי שפירו, מנהל היחידה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים קפלן, זו הרעלה נדירה ביותר. "מדובר ברעלן החזק ביותר בטבע שגורם לשיבוש חמור במערכת העצבים ולשיתוק שרירים באופן מהיר". הוא הוסיף כי "התינוק הגיע במצב של חולשה כללית עם תהליך של שיתוק עצבים, קושי בהאכלה, בכי חלש וירידה בהבעת פנים ללא בעיה בבדיקות הדם. התמונה הקלינית של המחלה התאימה לאבחנה נדירה מאוד של בוטוליזם. במקרים אלה קיימת חשיבות גדולה ביותר למתן הנסיוב מוקדם ככל האפשר, על כן החלטנו לדרוש את הנסיוב ממחסני החירום ולהעניק טיפול לתינוק עוד בטרם אושרה אבחנתו בבדיקות המעבדה".

לדברי ד"ר אורן צמחוני, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים קפלן, התינוק אושפז בבית החולים לפני כשבוע וחצי ומצבו הולך ומשתפר. "הוא אינו נזקק להנשמה, זה כבר סימן טוב. מעבר לכך מצבו משתפר מיום ליום באופן משביע רצון".

הבוטוליזם היא מחלה נוירולוגית חריפה שמקורה בחיידק הקלוסטרידיום בוטולינום. המחלה גורמת לשיבוש במערכת העצבים ועלולה לגרום לשיתוק נשימתי ושיתוק של שרירי השלד. ההידבקות בחיידק מתרחשת במרבית המקרים מצריכת מזון שמקורו בקופסאות שימורים ביתיות ופחות מייצור תעשייתי. אצל תינוקות מזוהה ההידבקות במחלה עם צריכת דבש. אפשרות נוספת ונדירה יותר להידבקות במחלה היא באמצעות פצע חשוף הנגוע בחיידק. בכל מקרי ההדבקות התסמינים דומים, הם עלולים להיות קטלניים ונחשבים כמקרי חירום רפואיים.

לדברי צמחוני, קיימת הוכחה גורפת לכך שהאכלה בדבש עלולה לגרום למחלה אצל תינוקות, ואולם, אין פירוש הדבר שלא ניתן להידבק בחיידק בדרכים נוספות. במקרה הנוכחי אין כל עדות לכך שהתפתחות המחלה נבעה מאכילת דבש. יתרה מכך, הורי התינוק מספרים כי לא האכילו אותו בדבש. לדברי צמחוני, "המנגנון של כניסת החיידק ושגשוג שלו במעי לא חייב להיות קשור בהכרח לדבש. ניתן ללקות במחלה על ידי רעלן שנוצר מכל מיני מאכלים תוצרת בית שלא הוכנו כמו שצריך או לחלופין כניסה של החיידק למעי בדרכים אחרות, שם הוא מייצר את החומר הרעלני שלו".    

המקרה האחרון הידוע של הידבקות בחיידק בישראל התרחש באוקטובר 2002, כאשר תינוק בן ארבעה חודשים אושפז בבית החולים וולפסון בחולון כשגפיו משותקים, לאחר שאכל דבש. מקרים קודמים בישראל דווחו בשנת 1987, אז התגלה החיידק אצל שישה מבוגרים כתוצאה מאכילת דג מעושן שיובא לארץ בייבוא עצמי.

עיקר הסכנה - לתינוקות. הבעיה המרכזית - דבש

אצל מבוגרים נגרמת המחלה כתוצאה מהרעלן שמופרש על ידי החיידק, אולם אצל תינוקות עד גיל שנה, שמערכת העיכול שלהם עדיין פגיעה מאוד, די בחשיפה לנבגי החיידק כדי להידבק במחלה. ההסבר לכך נעוץ בחוסר הבשלות של מערכת החיסון ובהבדלים באוכלוסיית חיידקי המעיים, וככל הנראה, גם בשל רמת חומציות נמוכה יותר בקיבה המאפשרת לחיידקים להתיישב בדרכי העיכול של התינוקות.

ברוב מקרי התחלואה הנפגעים הם תינוקות בטווח הגילים שבין חודשיים לשישה חודשים. מחקרים אפידמיולוגים מצאו כי דווקא בדבש ומוצריו ישנה כמות נבגים גדולים ולכן ההנחייה הקיימת במקומות רבים בעולם וגם בישראל היא שאין לתת לתינוק דבש לפני גיל שנה.

באופן כללי, בנוגע לתזונת תינוקות, ההמלצה היא בחצי השנה הראשונה לחייהם להזינם בחלב אם בלבד או בתרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל). מגיל חצי שנה ניתן לעבור לתזונה המשלבת גם ירקות, פירות, דגנים וקטניות. החל מגיל שנה ניתן להזין את התינוק לא רק בדבש אלא גם בדגים, ביצים וחלב נוזלי. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ