חוקרים ביצעו ניסוי מוצלח בלבלב מלאכותי המחובר לאייפון

חיישן המותקן מתחת לעור בדפנות הבטן ישדר לסמארטפון את רמות האינסולין והגלוקגון בדם. הטכנולוגיה המהפכנית עשויה לסייע למיליוני חולי סוכרת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

לבלב מלאכותי נייד, שיכול לשדר נתונים למכשיר אייפון, הצליח להסדיר ולאזן את רמת הסוכר בדם בניסוי שקיימו חוקרים מאוניברסיטת ייל בקרב חולי סוכרת מסוג 1.

הטיפול השגרתי בסוכרת - אחת המחלות הכרוניות השכיחות בעולם - דורש מעקב, ערנות ומעורבות תמידית של החולים. סוכרת מסוג 1 מופיעה בגיל הילדות או הבגרות הצעירה, לרוב אצל בעלי רקע גנטי המגדיל את הסיכון ללקות בה. המחלה מתעוררת לאחר מגע עם גורם סביבתי שגורם למערכת החיסונית לתקוף את התאים מייצרי האינסולין בלבלב, ולהרוס אותם.

במצב תקין, האינסולין פועל בשיתוף עם הורמון בשם גלוקגון, המעלה את רמת הסוכר בדם. יחד, האינסולין והגלוקגון שומרים על רמת הסוכר בדם. ואולם, ברגע שנפגעת יכולת ייצור האינסולין בלבלב, מופר איזון רמות הסוכר והחולה נקלע למצב חירום מטבולי הדורש טיפול מיידי.

מערכת הבקרה של הלבלבצילום: אוניברסיטת בוסטון

כשליש מחולי הסוכרת מסוג 1 משתמשים במשאבות אינסולין כדי לווסת את רמת הסוכר בדם. המשאבות מחדירות לחולים אינסולין באופן רציף ובמנות מוגדרות, ומשחררות את החולים מההכרח להיצמד לסדר יום קבוע. עם זאת, המשאבות אינן מסוגלות להתאים עצמן באופן אוטומטי לצרכים המשתנים של רמת האינסולין ואינן מספקות את הורמון הגלוקגון.

לפי ממצאי הניסוי, שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine, הלבלב המלאכותי הנייד מספק לחולים את שני ההורמונים ודורש מהחולה התערבות מינורית בלבד בהפעלתו. המתקן החדש מורכב משתי משאבות ושני מאגרי חומר - האחד לאינסולין והשני לגלוקגון - וכן ממכשיר ניטור גלוקוז המשדר באמצעות חיישן את הנתונים למכשיר הסמארטפון iPhone 4S.

החיישן מושתל אצל החולה בדופן הבטן ומודד את רמת הסוכר בנוזל שבין התאים. הנתונים שצובר החיישן משודרים למכשיר הסמארטפון, שבו מותקנת תוכנה המחשבת את מינון האינסולין והגלוקגון מדי חמש דקות. החומרים עצמם מוחדרים אל גוף החולה באמצעות צינוריות דקות העוברות דרך שתי נקודות עירוי זעירות מתחת לעור בדופן השנייה של בטן החולה. לדברי החוקרים, המכשיר עדיין דורש מדידה ידנית פעמיים ביום, באמצעות מקל אצבע למדידת רמות גלוקוז בדם, כדי לשמור על תמונת מצב עדכנית.

המכשיר נבדק בשתי קבוצות חולים, שכללו 20 מבוגרים ו-32 נערות ונערים. במתבגרים, מספר ההתערבויות הממוצע של המכשיר הניסיוני במקרים של היפוגליקמיה (תוצאה של חוסר באינסולין) עמד על 0.8 פעמים ליום לעומת 1.6 פעמים במשאבה הרגילה. בקרב מבוגרים, המכשיר צמצם משמעותית את משך הזמן שבו רמות הגלוקוז בגוף ירדו לרמה נמוכה מדי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ