וירוס HIV נמצא בדמה של ילדה שהרופאים חשבו שנרפאה

הפעוטה קיבלה טיפול אגרסיבי לאחר שנולדה ולא הראתה סימנים לווירוס במשך חודשים, במקרה שעורר תקווה לריפוי תינוקות הנולדים עם HIV

רויטרס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וגרדיאן

ילדה שהרופאים האמינו כי נרפאה מווירוס HIV, מראה כעת סימנים של הווירוס בדמה, כך מסרו אתמול רופאיה וגורמים ברשויות הבריאות האמריקאיות. סיפורה של הילדה ממיסיסיפי נחשף במארס 2013, והיה המקרה הראשון בו פעוטה שנשאה את הווירוס הגיעה למה שנראה כהחלמה בעקבות טיפול תרופתי אגרסיבי שניתן לה ב-30 השעות הראשונות לאחר הלידה.

המקרה העלה תקווה עבור כ-250 אלף ילדים שנולדים בכל שנה כשהם נגועים בווירוס הכשל החיסוני האנושי, הגורם למחלת האיידס. אולם בשבוע שעבר גילו הרופאים שהווירוס בדמה של הילדה, כיום בת ארבע, החל להשתכפל, כך אמר במסיבת עיתונאים אתמול (שישי) ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות. "ללא ספק זוהי תוצאה מאכזבת עבור הילדה הצעירה, הצוות הרפואי המעורב בטיפול וקהילת המחקר של HIV ואיידס", אמר.

לדבריו, לחדשות עשויות להיות השלכות על מחקר פדרלי שאמור להתחיל בקרוב, לבחינת טיפול אגרסיבי מוקדם במקרים דומים. "אנו הולכים לבחון היטב את המחקר ולראות אם יש לערוך התאמות", מבחינת אורך וסוג הטיפול או בשל חששות אתיות מהעלאת תקוות שווא אודות גישה שכעת לא ברורה מידת הצלחתה, אמר פאוצ'י. 

תאים נגועים ב-HIVצילום: באדיבות פרופ' אסף פרילדר

מרבית האמהות הנושאות את הווירוס בארה"ב מקבלות טיפול תרופתי במהלך ההריון, שמפחית משמעותית את הסיכויים שיעבירו את הווירוס לילדיהן. אמה של התינוקת ממיסיסיפי לא קיבלה טיפול כשהיתה בהריון, והתגלתה כנשאית של הווירוס רק סמוך ללידה ב-2010. לאחר שנולדה התינוקת הועברה למרכז הרפואי של אוניברסיטת מיסיסיפי, ושם ד"ר האנה גאיי, מומחית ל-HIV בילדים, החליטה לנקוט פעולה אגרסיבית ולתת לה קוקטייל של שלוש תרופות חזקות. לרוב, ילדים החשודים כנשאי הווירוס מקבלים טיפול מתון יותר, עד שבדיקות מאשרות כי הם אכן נושאים אותו.

הילדה נותרה בטיפול במשך 18 חודשים, ואז הרופאים איבדו עמה את הקשר. כששבה למרכז הרפואי לאחר עשרה חודשים, לא נמצאו סימנים לווירוס בדמה, אף על פי שהאם הפסיקה בינתיים לתת לה את התרופות. מאז מארס עקבו הרופאים מקרוב אחר התקדמותה, ועד לשבוע שעבר היא עברה 27 חודשים ללא טיפול. בכל אותה עת, בדיקות לא הראו כל עדויות לווירוס.

התוצאות השתנו במהלך בדיקה מתוכננת בשבוע שעבר, בה גילו הרופאים שהווירוס החל להשתכפל. הילדה מטופלת כעת בתרופות נגד HIV, שסביר כי תזדקק להן כל חייה, אלא אם יימצא טיפול למחלה.

ההתפתחות צפויה להטיל ספק באפשרות הריפוי של תינוק נוסף מקליפורניה. במארס, רופאי הילד הכריזו כי לאחר שניסו את אותו הטיפול במשך תשעה חודשים, הם לא מצאו כל עדויות לווירוס בדמו של התינוק. משום שהילד עדיין מקבל טיפול תרופתי, הם לא הכריזו על ריפויו.

ובכל זאת, פאוצ'י אומר כי המקרה נותר חשוב, משום שהוא מאשר שהתינוקת אכן היתה נשאית של הווירוס, דבר בו הרופאים לא היו בטוחים, וכי טיפול מוקדם וחזק מנע מהווירוס להשתכפל.

רק אדם אחד נוסף הוכרז כמי שהחלים מ-HIV. ב-2007, טימותי ריי בראון קיבל השתלת מח עצם מתורם עם מוטציה גנטית העמידה ל-HIV. יותר מחמש שנים לאחר הטיפול, הוא לא הראה כל סימנים לנוכחות הווירוס בדמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ