בשל המצב: הנחיות לרופאי שיניים לא להשתמש בגז צחוק

במרפאות "כללית סמייל" חוששים שמטופלים שיטושטשו בגז יתקשו להגיע למרחב מוגן במהירות הדרושה, ועל כן אסרו על השימוש מראשון לציון דרומה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

רשת מרפאות השיניים "כללית סמייל" הנחתה באופן זמני את רופאיה לא לעשות שימוש בגז צחוק בזמן טיפולי השיניים בשל מבצע צוק איתן. את ההנחיה הוציאה הנהלת הרשת מתוך חשש כי מטופלים שיטושטשו באמצעות הגז (בעיקר ילדים) יתקשו להגיע למרחב המוגן בעת אזעקה. ההנחיה חלה באופן גורף על מרפאות הרשת מראשון לציון ודרומה ובשאר חלקי הארץ היא נתונה לשיקול דעתם של הרופאים.

"כיוון שקשה יותר לנייד ילד מטושטש העדפנו שבמקומות שבהם ההתרעה היא קצרה יותר, ויש להגיע למרחב המוגן בתוך 30-15 שניות, לא לאפשר שימוש בגז צחוק בתקופה הנוכחית מראשון לציון ודרומה. ביתר חלקי הארץ השארנו את ההחלטה לשיקול הדעת של הרופאים", מסביר ד"ר חגי סלוצקי, הרופא הראשי של כללית סמייל. "להוציא ילד עם מסכה כשהוא מטושטש נשמע לי לא אחראי והביטחון של המטופלים הוא בעדיפות עליונה. זה משאיר להורים שתי ברירות, או לאפשר את הטיפול ללא שימוש בגז צחוק או לדחות את התור למועד אחר. זה לא שאנחנו מלאים במטופלים כרגע ולא מעט מטופלים מעדיפים לדחות את התור אם זה אפשרי ולא להגיע לטיפול", אומר סלוצקי.

השימוש בגז צחוק נפוץ בעיקר בטיפולי שיניים לילדים. שאיפתו גורמת להרגשה נינוחה ורגועה ומסייעת לרופאי השיניים בהשגת שיתוף פעולה. הוא נחשב גז בטיחותי שמתפוגג במהירות מן הגוף, כאשר במהלך הטיפול הילד נמצא בהכרה מלאה ושומר על רפלקסים. לדברי סלוצקי, השימוש בגז הצחוק הוא אכן פרקטיקה מקובלת והשימוש בו נעשה כאשר זריקת האלחוש המקומית או הניסיונות להסחת הדעת של הילד אינם עוזרים, אבל ניתן להסתדר בחלק מהמקרים בלעדיו. 

טיפול אצל רופא שינייםצילום: רויטרס

ההנחיה אמנם אינה גורפת לכלל מרפאות הרשת ומכוונת דרומה, אבל מסתבר שמרפאות כללית סמייל במרכז הארץ מיהרו לאמץ אותה. "אני מבינה את המצב. אבל אחרי חודש של המתנה לתור יש בזה גם משהו מעצבן", מספרת מ', שהגיעה לפני כמה ימים עם שני ילדיה (בת 5 ובן 9) למרפאת הרשת בקניון רמת אביב. "מיד שהגעתי אמרו לי שיש הנחיה מפיקוד עורף  שאסור להשתמש בגז צחוק. שאלתי 'למה?' והם הסבירו מדובר בסוג של הרדמה. הם הסבירו שאפשרות היא או ללא גז או בכלל לא והמליצו לי לדחות את התור, כי זה עלול לגרום טראומה לילדה. הצעתי להם שאני אקח את האחריות במקרה של אזעקה ואשאר עם הילדים והרופאה תוכל לעזוב. הם טענו שהרופאה חייבת להיות לצד המטופל בזמן אזעקה. לשמחתי הרופאה הצליחה לטפל בשניהם ללא גז". בטיפול נוסף שנקבע כמה ימים אחרי, נאלצה הרופאה לוותר על הטיפול לילדה שלא ניתן היה לבצע אותו ללא גז צחוק.

"ההנחיות של פיקוד העורף הן לפעול כרגיל וזה מה שאנחנו עושים, למעט במקרים שאנחנו חושבים שעלולים לסכן את המטופלים. אנחנו מקווים שבקרוב נחזור לשגרה ואז יוסרו גם המגבלות הללו" אמר סלוצקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ