נגיף קדחת מערב הנילוס התגלה שוב בישראל; 15 מקרים מתחילת השנה

הנגיף, המועבר לבני אדם באמצעות יתושים בעיקר בחודשי הקיץ, נחשב לרוב למחלה קלה שרק לעתים נדירות מסתיים במוות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

נגיף קדחת מערב הנילוס, הנפוץ בחודשי הקיץ, התגלה גם השנה בישראל עם אבחונם של חולים שנדבקו בנגיף. זהו נגיף עונתי, שתקופת השיא של התפרצותו היא בין החודשים אוגוסט לאוקטובר. מדי שנה ישנם עשרות מקרים של אנשים שנדבקים בנגיף, כשרק בודדים מתוכם מסתיימים במוות. לפי נתוני משרד הבריאות, מאז תחילת השנה התגלו 15 מקרים של אנשים שנדבקו בנגיף — שלושה מהם אובחנו רק בחודש שעבר.

שניים מ–15 החולים אובחנו כי נדבקו בוודאות בנגיף על ידי בדיקות מעבדה, והשאר אובחנו לפי תסמינים רפואיים המזוהים עם המחלה. החולים שאותרו מתגוררים ב–12 יישובים בכל רחבי הארץ — מאזור חיפה ועפולה ועד אשקלון, כששישה מתוכם מתגוררים בגוש דן.

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) נחשבת למחלה קלה על פי רוב. מקור הנגיף הוא בבעלי כנף, והוא מועבר באמצעות יתושים לבני אדם. בארץ המחלה מועברת בעיקר על ידי יתושים מסוג Culex pipiens ו–Culex perexiguus. במרבית המקרים המחלה חולפת ללא תסמינים, ולעיתים היא מופיעה בתסמיניים דמויי שפעת, שחולפים מאליהם. התסמינים כוללים חום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעיתים בחילות ושלשולים. באחוז אחד מהמקרים המחלה נחשבת לקשה, המלווה בתסמינים נוירולוגיים המתאימים גם לדלקת קרום המוח, דלקת מוח או שיתוק.

יתושים נשאי הנגיף במעבדה באוקלהומהצילום: AP

תקופת הדגירה של המחלה היא בין שבעה ל–14 ימים, ובמקרים יוצאי דופן שלושה עד 21 ימים. כיום לא קיים טיפול ייעודי נגד המחלה, ולכן עיקר המאמץ הוא במניעת ההידבקות בה.

ב–2013 דווח על 71 מקרים של הידבקות בנגיף בישראל, שבארבעה מהם הנגיף הביא למותם של החולים. ב–2012 דווח על 89 מקרים בישראל, מתוכם מתו שני חולים.

במשרד הבריאות ממליצים לציבור לנקוט באמצעים למניעת עקיצות יתושים, כמו שימוש בתכשירים דוחי יתושים, רשתות לחלונות ולבוש מתאים. כמו כן, במשרד ממליצים לדווח באופן מיידי לרשויות על מטרדי יתושים ומאגרי מים עומדים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ