לראשונה בישראל: כליה הושתלה מתורם שלבו הפסיק לפעום

עד כה ניתן היה להשתמש באיברים מאדם שנתון במוות מוחי אך לבו עדיין פועל. השיטה החדשה תאפשר להגדיל באופן משמעותי את מאגר התורמים

צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת

מרכז ההשתלות הלאומי בישראל החל לאחרונה ביישום בהיקף ניסיוני של שיטה חדשה, המאפשרת שימוש בכליות של בני אדם שליבם הפסיק לפעום. יישום שיטה זו עשוי להגדיל בשיעור של עד שלושים אחוזים את מספר הכליות שנתרמו, ולקצר בפרק זמן של כמה חודשים עד שנה את ההמתנה להשתלת איברים.

השיטה כבר קיימת בכמה מדינות ובהן הולנד, ספרד ואנגליה. בשנתיים האחרונות החלה היערכות לשימוש בשיטה גם בישראל, הוכשרו ארבעה צוותים רפואיים ובשלב ראשון הוחלט שהיא תופעל במסגרת ניסיונית. לאחרונה נעשה בה שימוש מוצלח לאחר שלפני חודש הגיע למרכז הרפואי רמב"ם צעיר כבן שלושים בעקבות דום לב. לאחר שניסיונות ההחייאה כשלו, פנה צוות בית החולים לבני משפחתו לקבלת תרומת כליות ולאחר שהתקבלה הסכמתם נעשה שימוש בשיטה החדשה.

"מדובר בהיערכות לוגיסטית מורכבת", ציין אתמול פרופ' רפי ביאר, יושב ראש ועדת ההיגוי של המרכז להשתלות ומנהל המרכז הרפואי רמב"ם. "נעשה שימוש במכשירים חדשים ובהם מכונת החייאה אוטומטית הממשיכה בעיסוי לב ומאפשרת להזרים דם לכליות גם לאחר שהופסקה פעולת הלב. בנוסף, הוחדרה לגוף תמיסה מיוחדת המסייעת בשימור הכליות".

חדר ניתוח בבית חולים איכילוב, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

לאחר הוצאת הכליות מגופו של הצעיר, הן הועברו לשני בתי חולים: באיכילוב הושתלה כליה אחת בגבר בן 58 ובבילינסון הושתלה כליה באשה בת 57. לדברי פרופ' ביאר, אורך ההליך כולו, מרגע קביעת מותו של הצעיר ועד תחילת ניתוח ההשתלה, היה ארבע שעות בלבד. "מלבד הציוד החדיש, היתה פה חשיבות גדולה לאימון ולהכנה של הצוותים הרפואיים, ציין.

השיטה החדשה מאפשרת כאמור שימוש בכליה שניטלה מאדם שבגופו אין יותר אספקת דם. זאת לעומת מצב שבו מוצאות כליות מתורם במוות מוחי. במדינות רבות הוחלט לעשות בשיטה זו שימוש כדי להרחיב את מאגר התורמים.

"ניתוח ההשתלה שביצענו היה רגיל, אבל הכליה שקיבלנו עברה סבל מסוים בתהליך", אומר ד"ר רוני ברוך, מנהל מרפאת ההשתלות במרכז הרפואי איכילוב. "השאלה במקרה הזה היא כמה זמן לוקח לכליה להתאושש. במקרה של המושתל אצלנו, שלושה שבועות לאחר הניתוח הוא עדיין היה בטיפול דיאליזה ותפקוד השתן שלו היה אפסי. בשבוע האחרון היתה כבר תפוקת שתן, תפקוד הכליה נמצא בשיפור והופסק הטיפול בדיאליזה".

בישראל יש תור של כאלף חולים הממתינים לניתוח השתלה וזמן ההמתנה אורך בממוצע 3-4 שנים. פרופ' ביאר מעריך שהשיטה החדשה תוכל להגדיל את מספר התרומות בשיעור של 20%-30%. הדבר יביא לקיצור התור להשתלה לפרק זמן של חצי שנה עד שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ