כנרת ישראלית עברה ניתוח מוח לטיפול ברעידות בידיים בזמן שניגנה מוצרט

צוות המנתחים באיכילוב השתיל אלקטרודה במוחה של נעמי אלישוב מבלי להכאיב לה ובעודה ממשיכה לנגן. בעקבות הניתוח הרעד פסק

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

כנרת ישראלית שסבלה מרעידות בידיה בזמן נגינתה, בשל הפרעה , עברה באחרונה ניתוח שאפשר לה לשוב ולנגן ללא הפרעה. הכנרת, נעמי אלישוב, נותחה בזמן שהיא מנגנת יצירה מאת מוצרט ובשעה שהרופאים משתילים אלקטרודה במוחה.

אלישוב, שניגנה בעבר בפילהרמונית הלאומית של ליטא, לקתה לפני כ–20 שנה בהפרעה מוחית שגרמה לידיה לרעוד וכך נאלצה להפסיק לנגן בתזמורת. עם עלייתה לישראל ניגנה בתזמורת הקאמרית ובקונסרבטוריון גבעתיים, אולם הרעד שתקף את ידיה הפריע לה לנגן. השבוע היא נותחה בבית החולים איכילוב לדיכוי הרעד וכבר בזמן הניתוח שבה לנגן בכינור ללא הפרעה. "האהבה הגדולה שלי היא הנגינה בכינור, אבל לצערי אני מסתפקת כיום בללמד נגינה", סיפרה לפני הניתוח, "הרעד לא אפשר לי להמשיך ולנגן באופן מקצועי, וזה קשה מאוד בעבור אשה שהיתה רגילה לנגן כל חייה".

צוות המנתחים השתיל קוצב עם אלקטרודה באזור ההפרעה במוח כדי לדכא את הרעד. פרופ' יצחק פריד, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה תפקודית, סיפר כי בניתוח, שבוצע בהרדמה מקומית, הושתלה האלקטרודה באזור הטלמוס, במרכז שקרוי VIM ושהוא אחד ממוקדי התנועה במוח. בשלב השני בוצע רישום אלקטרו־פיזיולוגי של פעולת התאים באזור ההפרעה והרישום נתן לרופאים אינדיקציה למיקום המדויק. בהמשך יצר פריד את הגירוי החשמלי במוקד ההפרעה וביקש מאלישוב לדווח על תופעות לוואי שנגרמו לה כתוצאה מהגירוי. "כשהפעלנו את הגירוי במיקום המדויק ראינו איך הרעד נעלם ונעמי המשיכה לנגן בהתרגשות גדולה את מוצרט, ללא הרעד וללא תופעות הלוואי של הגירוי", הוסיף.

לדברי פריד, כדי למקם את האלקטרודה באופן אופטימלי התבקשה אלישוב לנגן בכינור בזמן הניתוח. "היא לא הרגישה כל כאב מכיוון שבאזורים אלה בתוך המוח אין תחושת כאב", הדגיש, "בשלב הראשון, לפני הניתוח, ביצעתי תכנון שאפשר לי להגיע בדיוק של מילימטר לנקודה האופטימלית במוח, שבה הושתלה האלקטרודה. הניתוח בוצע דרך חור זעיר באזור הגולגולת, דרכו הוחדרה האלקטרודה, המורכבת מארבעה מגעים וקוטרה כ- 1.3 מילימטרים".

אלישוב הביעה שביעות רצון מתוצאות הניתוח. "לא יכולתי להמשיך במצב הזה ואני מחכה כבר לחזור לחיים נורמליים" סיפרה, "אני רוצה לנגן, לחתום על מסמך, לשתות כוס תה מבלי שתישפך לי. אני מצטערת שרק עכשיו גיליתי על הניתוח הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ