בשל הביקוש: משרד הבריאות מאפשר לרופאי משפחה לרשום קנביס רפואי

ההנחיה הזמנית תיכנס לתוקף באופן מיידי. בעבר התנגדו קופות החולים ואיגוד רופאי המשפחה למהלך דומה בין היתר בגלל העומס במרפאות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות החליט היום (שלישי) לאפשר לרופאי משפחה להעניק למטופלים מרשמים לקנביס רפואי. מדובר בהנחיה זמנית, שנכנסת לתוקף באופן מיידי, במטרה להתמודד עם העומס הרב על מרפאות הכאב - היחידות כיום שמורשות להעניק את המרשמים. על פי ההנחיה, רופאי המשפחה יוכלו להעניק את המרשמים בשני תנאים: בהארכת טיפול קיים ולא בהתחלת טיפול וכן רק למינון קיים ולא בשינוי מינון.

כיום קיימים בישראל כ-18 אלף רישיונות לשימוש בקנביס רפואי ועל פי הערכות עד שנת 2018 צפוי מספר הרישיונות להגיע לכ-40 אלף. הביקוש לקנביס רפואי בישראל עולה בהתמדה וככל שחולף הזמן רשימת ההתוויות שמאושרות לשימוש בו הולכת ומתארכת. רק לאחרונה הותר טיפול באמצעות הצמח במקרים מסוימים של אפילפסיה אצל ילדים וכן במקרי פוסט טראומה, זאת בנוסף לרשימה ארוכה של מחלות שהלוקים בהן רשאים להיות מטופלים בקנביס רפואי.

הרעיון להכניס את רופאי המשפחה, היושבים במרפאות קופות חולים בקהילה, למעגל נותני המרשמים עלה בעבר אולם עורר התנגדות נחרצת – הן מצד רופאי המשפחה והן מצד קופות החולים – וירד מהפרק. תחת זאת, החליטו במשרד הבריאות, במסגרת נוהל הסדרת השימוש בקנביס הרפואי, להסמיך עשרה רופאים חדשים למתן מרשמי שימוש בקנביס, בנוסף ל-20 הרופאים הקיימים כיום. במשרד הבריאות סברו כי הדבר יסייע בהורדת הלחץ על מרפאות הכאב ויקצר את ההמתנה הממושכת של המטופלים, אולם היום החליטו כי צעדים אלה אינם מספיקים.

קנביס רפואיצילום: איליה מלניקוב

באיגוד רופאי המשפחה וגם בקופות החולים הופתעו לשמוע על הנחייה החדשה מהתקשורת. "אף אחד לא פנה אלינו, לא התקיים שום דיון או התייעצות בנושא. המשרד כנראה הוציא את ההנחיה על דעת עצמו וזה לא מקובל עלינו", אמר יו"ר איגוד רופאי המשפחה, פרופ' שלמה וינקר.

ניסיון קודם להסמיך את רופאי קופות החולים למתן מרשמי קנביס לא זכה לשיתוף פעולה מצד הרופאים או קופות החולים. מנכ"ל משרד הבריאות הקודם, פרופ' רוני גמזו, שלח בעבר למנהלי הקופות מכתב בו הוא מבקש להעביר לו שמות של רופאים שיוסמכו למתן מרשמים לקנביס רפואי.

בתגובה הוא זכה להסתייגות גלויה. "אנו מתנגדים לכל הרחבה של מעגל מאשרי הקנביס באמצעות הקופה, שיש בו להטיל מעמסה נוספת על הקופה, פגיעה ברפואת הקהילה ויצירת מדרון חלקלק מסוכן ביותר ופגיעה באלה הזקוקים באמת לטיפול", כתב בתגובה הפרופ' דניאל ורדי, ראש חטיבת הרפואה בקופת חולים לאומית.

"להערכתנו, שימוש בקנביס רפואי צריך להיות מוגבל מאוד, מדוד מאוד, נתון בידי מעטים שמומחיותם בכך ובידי המדינה, ולא בידי רופאי הקהילה שגם כך קורסים תחת העומס".עוד טען ורדי כי "מרפאות הכאב מוצפות על ידי פונים שמבקשים לקבל קנביס מסיבות שונות ומשונות, אך לא תמיד מנימוקים קליניים אמיתיים. על הרופאים מופעל לחץ רב, איומים ואף אלימות על ידי הפונים המבקשים לקבל קנביס איכותי וזול".

צילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ