בתי החולים מאיימים: נפסיק לבצע ניתוחים לא דחופים בשל קשיי תקציב

במכתב ששלחו מנהלי בתיה"ח הממשלתיים למשרד הבריאות כתבו כי הנחיה חדשה של החשבת הכללית והתייקרויות חריגות גרמו לתקציב לאזול מוקדם

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מנהלי בתי החולים הממשלתיים מאיימים כי בשל קשיים תקציביים יפסיקו לבצע ניתוחים שאינם דחופים ויתמקדו בעיקר בניתוחים ופרוצדורות רפואיות הכרחיות. לטענת המנהלים, מצבם הכספי של בתי החולים בשנה הנוכחית הוא רע במיוחד - הן בשל שינוי נהלי התשלום לספקי השירותים והן בשל התייקרות התשומות.

בשבוע שעבר שיגר יו"ר פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים פרופ' שמעון רייסנר מכתב להנהלת משרד הבריאות בו הוא מתריע מפני סכנה אמיתית ומוחשית לאזרחי המדינה, וקורא להנהלת המשרד לקיים דיון דחוף בנושא. "כפי התרענו פעמים רבות תקציב הפעילות של בתי החולים אזל" כותבים מנהלי בתי החולים למשרד.

עוד טוענים הרופאים כי התופעה של מצוקה תקציבית חוזרת על עצמה מדי שנה, אלא ששנת 2014 שונה ביחס לשנים קודמות בשני הבדלים מהותיים: התייקרויות חריגות שגרמו לתקציב לאזול מוקדם מהרגיל והנחייה של החשבת הכללית האוסרת על בתי החולים לבצע הזמנות על חשבון תקציב 2015.

רייסנרצילום: תומר אפלבאום

"מכיוון שמנהלי הכספים מנועים מלחתום על הזמנות ציוד ותרופות, לא נותרה לנו ברירה אלא לצמצם פעילות בצורה מסיבית ולבטל פעולות. בתי חולים הפסיקו לשלם חשבונות חשמל, מים וארנונה ואינם משלמים לספקי שירותים כגון שמירה, הסעות וניקיון", כתבו המנהלים.

"זה לא איום, זו פניה. אם המצב יימשך כל הניתוחים הלא דחופים ייפסקו מעצמם" אמר פרופסור רייסנר ל"הארץ", "פניתי בסוף השבוע להנהלה הבכירה של משרד הבריאות והודעתי להם את מה שהם למעשה ידעו כבר קודם - תקציבי בתי החולים אזלו. בדרך כלל מרגישים את המצוקה בסוף השנה, ואת החודשיים האחרונים סוגרים באמצעות התחייבויות על חשבון השנה הבאה. השנה נתקבלה החלטה מוצדקת שבתי החולים לא משלמים עוד שוטף פלוס 60 או 90 . גם ההתייקרות שחוו בתי החולים במחירי האנרגיה, מזון, שכר של נותני שירותים, וקבלני משנה כמו הסעות ושמירה - כל אלה גרמו השנה למצוקה תקציבית כבר בספטמבר".

לדבריו, הפעילות הרפואיות הראשונות להיפסק הן היקרות ואלה שניתנות לדחייה "זה יכול להיות ניתוחים להחלפת מפרקים או ניתוחים בריאטריים לקיצור קיבה.

המכתב מייצג 11 בתי חולים כלליים ממשלתיים המטפלים בנתח הגדול של האוכלוסייה. להערכת רייסנר, המצב בבתי החולים הפסיכיאטרים והסיעודיים לא טוב יותר. "באוצר מכירים את הנתונים, זו בקשה דחופה לסיוע כספי בהיקף של מיליארד שקל", טוען רייסנר. לדבריו, הוא מקבל אינדיקציה מבתי החולים למחסור בציוד, בעיקר ציוד שהוא לא מציל חיים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "הנהלת משרד הבריאות מודעת למצב הקשה של בתי החולים ולגירעונות הקשים. ההנהלה עומדת מול משרד האוצר בכדי למצוא פתרון למשבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ