משרד הבריאות מעריך: תחלואה מוגברת בשפעת בחורף הקרוב

במשרד ממליצים לציבור ובמיוחד לקבוצות סיכון להתחסן. לפי ההערכה, חורף קר וגשום יותר בהשוואה לשנה שעברה עלול להביא לעלייה במספר הנדבקים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

במשרד הבריאות נערכים השנה לאפשרות של תחלואה מוגברת במחלת השפעת וקוראים לציבור להתחסן נגד הנגיף. במשרד מבססים את ההערכה על סימנים ראשוניים לתחלואה בהיקף גדול, שלא נראה מאז 2009, באזורים מסוימים בחצי הדרומי של כדור הארץ, במיוחד באוסטרליה.

לדברי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, לא מדובר בשינוי בזני הנגיף, אלא באותם נגיפי שפעת כמו בשנה שעברה, הצפויים להגיע לישראל גם השנה. לפי גרוטו, ההערכה שמחלת השפעת תכה באופן קשה יותר מבוססת על צפי לחורף קר וגשום יותר לעומת השנה שעברה.

חיסון לשפעת, 2011. משרד הבריאות ממליץ לקבוצות סיכון להתחסןצילום: דניאל בר און

במשרד טוענים כי ההערכות הללו מדגישות את הצורך להתחסן ולמנוע תחלואה קשה בחורף הקרוב. החיסונים הניתנים בקופות החולים כוללים תרכיב נגד זני השפעת הנפוצים השנה, הנושאים את השמות "קליפורניה", "טקסס" ו"מסצ'וסטס". על פי המשרד, חיסון נגד שפעת מומלץ לכל אדם מגיל חצי שנה ומעלה. בעיקר ממליץ משרד הבריאות להתחסן לקבוצות סיכון כגון: אנשים עם מחלות כרוניות, אנשים בני 65 ומעלה, נשים הרות וילדים עד גיל חמש.

חיסון השפעת מגיע ליעילות מקסימלית עשרה ימים עד שבועיים מרגע קבלת החיסון. לאנשים שהתחסנו נגד שפעת גם בשנה שעברה, החיסון יגיע ליעילות מקסימלית בתוך כיממה. במשרד מדגישים כי אין לתת חיסון נגד שפעת למי שסבל מתופעות לוואי חמורות אחרי חיסון שפעת בעבר, וממליצים לעיין בהנחיות המופיעות בתדריך החיסונים.

מדי שנה חולים בשפעת כ-30%-20% מהמבוגרים ו-10%-5% מהילדים בישראל. על פי נתוני המרכז לבקרת מחלות, בחורף אשתקד התחסנו כ–1,448,000 איש נגד שפעת, 18% מכלל אוכלוסיית ישראל. 62% מקרב אוכלוסיית בני 65 ומעלה התחסנו.

ההמלצה של משרד הבריאות היא להתחסן בחודשים אוקטובר-נובמבר, עם תחילת החורף. יש שני סוגי חיסונים: הראשון, המוכר והנפוץ יותר, הוא חיסון בזריקה המבוסס על הנגיף המומת של המחלה. השני הוא חיסון המכיל נגיף חי מוחלש, הניתן בתרסיס כתחליף לזריקה, ומיועד לילדים. עם קבלת החיסון מתחיל הגוף לייצר נוגדנים למחלה ואמור להגיע לאפקטיביות מלאה כשבועיים לאחר מכן.

מחקרים בוחנים את האפקטיביות של החיסון. רובם טוענים שהחיסון מונע בממוצע כ-60% ממקרי ההידבקות במחלה, ויכול למנוע אף 90% מהם, ככל שהוא מותאם לזן הפעיל של השפעת באותה השנה.

את הרכב החיסון קובע ארגון הבריאות העולמי. הוא משתנה מדי שנה וכולל שלושה זני שפעת, שעל פי הארגון צפויים לאפיין את המחלה באותה שנה. מדי שנה בחודש פברואר מתחילה עבודת ניטור וחיזוי המחלה העונתית, שעל בסיסה מכינים את חיסון השפעת לסתיו הקרב. חוקרים ממעבדות בעולם נוטלים דגימות של הנגיף ממקומות רבים בעולם, כדי לזהות את השינויים הגנטיים שעבר. על בסיס הנתונים הם מנסים להעריך כיצד יתפתח הנגיף עד חודשי הסתיו וקובעים את הרכב החיסון. עוד בחודש אפריל אמורים החוקרים להעריך איזה זן של הנגיף יהיה הנפוץ ביותר בחודשי החורף. המידע מועבר לחברות התרופות והן נערכות בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ