היערכות נגד אבולה: נוסעים מליבריה, גינאה וסיירה לאון יתושאלו

דיון שני על סכנות הנגיף התקיים הבוקר בלשכת רה"מ. אתמול התקיימה פגישת תיאום בין נציגי ישראל והרשות כדי למנוע התפרצות המגפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בנימין נתניהו כינס הבוקר (ראשון) דיון בלשכת ראש הממשלה בירושלים על התפשטות נגיף האבולה. זהו דיון שני לאחר דיון שהתקיים בשבוע שעבר, שתכליתו היתה לבדוק את התקדמות ההיערכות של רשויות המדינה למקרה של הגעת חולה בנגיף לישראל.

בתוך כך דיווחה רשת סי-אן-אן כי עובד בבית החולים הפרסבטריאני בעיר דאלאס שבארה"ב אובחן כחולה בנגיף האבולה. זאת, ימים ספורים אחרי שתומאס אריק דאנקן, האדם הראשון שאובחן בארה"ב וטופל במוסד הרפואי, מת. דגימות שנלקחו מהעובד הועברו למרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC) באטלנטה לצורך אישור סופי כי אכן מדובר בנגיף.

בדיון היום הוחלט לשים דגש על תשאול נוסעים שבאו לישראל מליבריה, גינאה וסיירה לאון – שלוש המדינות שמהן יוצאים בעלי סיכון גבוה להפצת המחלה. התשאול ייעשה בישראל בכל מעברי הגבול לנוסעים המגיעים דרך האוויר, היבשה והים. זאת, בנוסף לשלטי המידע הקיימים במקום, בשפות עברית, אנגלית, צרפתית וערבית. בדיון השתתפו נציגי משרדי הבריאות, התחבורה, הפנים, החוץ, המשפטים, רשות שדות התעופה, משטרת ישראל וצה"ל.

ישיבה על היערכות בישראל נגד האבולה, הבוקר בלשכת רה"מצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

בדיון הציג נתניהו את מגיפת האבולה כאחד משלושת האיומים על גבולות ישראל לצד "מסתננים בלתי חוקיים וטרור". נתניהו ציין כי "מדינת ישראל נערכת על מנת לעצור ככל האפשר כניסה של חולי אבולה לגבולותיה, כחלק מהמאמץ שאנחנו עושים כדי להגן על הגבולות... מדובר במגיפה עולמית ואנחנו משתפים פעולה עם מדינות אחרות, ובנוסף לשמירה על הגבולות שלנו אנחנו נוקטים שורה של צעדים כדי לבודד חולים, אם יגיעו, וגם כמובן לטפל בהם במערכות הבריאות שלנו. אנחנו מקווים שלא יהיה צורך בזה אבל אנחנו נערכים לקראת כל האפשרויות".

היום יש אזהרת מסע למדינות גינאה, סיירה ליאון וליבריה. עד כה, על פי הנוהל הנוכחי, מי ששהה במדינות הללו ב-21 הימים שלפני הגעתו לישראל, ומגלה תסמיני חום, נדרש לגשת להיבדק בחדר המיון. אך בדיון שקיים הבוקר ראש הממשלה הוחלט להעלות כוננות, וישראלים או תיירים שמגיעים מאותם מדינות יתושאלו כבר בשערי הכניסה לארץ – נתב"ג.  נוסעים – ישראלים או זרים – שיבואו מגינאה, סיירה לאון וליבריה, יתושאלו ויידרשו למלא טפסים עם פרטיהם האישיים. "אנחנו רוצים לאתר אותם כבר בשדה התעופה. מי שיש לו חום יישלח מיד למיון. חום זה האינדיקטור למחלה ורק אז החולים בה הם מדבקים", מסביר אפק. "מי שאין לו חום ישאיר את פרטיו ויקבל דף הנחיות כיצד לנהוג".

מנהל נתב"ג שמואל זכאי אמר בדיון היום כי "אנחנו מתחילים בפריסה מאוד רחבה בכל מעברי הגבול, שהתכלית שלה לאתר ולמנוע כניסה של נוסעים הנגועים במחלת האבולה". מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, אמר כי "מערכת הבריאות עוקבת אחרי הנעשה בנושא האבולה ומקיימת קשר עם המומחים בכל העולם. אנחנו משפרים את היערכות מערכת הבריאות על מנת שתוכל לתת מענה לכל חולה אבולה אם יגיע לישראל".

במקביל, בישיבה שנערכה היום ברשות שדות התעופה הוחלט על הקמת חדרי בידוד לנוסעים אשר חשודים כי חלו באבולה ושיופעלו בנתב"ג ובמעברי הגבול היבשתיים של ישראל. פריסת חדרי הבידוד תתבצע בשיתוף משרד הבריאות ורשות האוכלוסין להגירה.

בתום הישיבה ברשות שדות התעופה נמסר, כי במסגרת ההיערכות יחולקו לנוסעים אשר שהו במדינות הנגועות בנגיף עלוני מידע. במקרה הצורך, יפונו נוסעים אשר קיים חשש לגביהם לחדרי בידוד אשר הוכנו בשדות התעופה ובמעברי הגבול ומשם יפונו על ידי מד"א לבתי חולים.

במשרד הבריאות ממשיכים בינתיים להיערך לתרחיש שבו יתגלו חולי אבולה בישראל. המשרד הורה לבתי החולים לעשות תרגילים להתמודדות עם מקרים או עם חשד למקרי אבולה בישראל. בעוד כשבועיים צפויים נציגי המשרד לערוך תרגול ובדיקה של מוכנות בתי החולים להתמודד עם מקרי אבולה אפשריים.

הצעדים הללו הם המשך לנוהל שהופץ אל בתי החולים וקופות החולים לפני כמה שבועות, שבו מפורטים נוהלי הטיפול, הבידוד וההתגוננות, אם יהיו מקרים חשודים בישראל. "אנחנו רוצים לראות שבתי החולים, האמונים על הטיפול במקרים הללו, ערוכים גם לתרחישים של אבולה – מהאיתור, האשפוז, בדיקות המעבדה וכו'", אומר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק ל"הארץ". "באופן כללי, אנחנו במעקב אחר מה שקורה בעולם, אנחנו מקיימים דיוני מומחים באופן שוטף ומתאמים את המדיניות שלנו בהתאם למה שקורה בעולם. צריך לזכור שאבולה היא לא מחלה מאוד מדבקת ואין הרבה ישראלים שמבקרים במדינות הללו".   

אתמול בערב התקיימה פגישת תיאום בין ישראל והרשות הפלסטינית בנוגע להתמודדות עם מגיפת האבולה. הפגישה התקיימה במסגרת הוועדה האזרחית המשותפת וניהל אותה מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי. בישיבה השתתפו גם נציגי משרד הבריאות הישראלי, נציגי הרשות הפלסטינית מהגדה המערבית ורצועת עזה, ונציג ארגון הבריאות העולמי ברשות הפלסטינית. בפגישה סוכם כי יתקיימו חילופי מידע במסגרת פגישות נוספות שיתקיימו בכדי לעקוב אחר הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ