חשד: מאבק פנימי בין רופאים בכירים להנהלת "הדסה" גרם לביטול השתלת כבד

משרד הבריאות הודיע כי יבדוק את המקרה; לפי הדיווח בערוץ 2, בשל המחלוקת נקבר הכבד יחד עם תורמו ואף חולה לא קיבל אותו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע כי יבדוק חשד לפיו מאבקים פנימיים בין רופאים בכירים בבית החולים הדסה ובין הנהלת המוסד גרמו לטרפוד השתלת כבד, כך דווח אתמול בערוץ 2. לפי הדיווח, ביום שלישי האחרון עודכן מנהל יחידת ההשתלות בהדסה עין כרם, ד"ר הדר מרחב, כי תרומת כבד מאדם שנפטר נמצאת מתאימה לחולה המאושפזת בבית החולים. זו לא יצאה אל הפועל, ככל הנראה בשל מה שמגדירים גורמים בבית החולים כ"יחסים קשים" בין ההנהלה ובין כירורגים בכירים בהדסה. ההשתלה יועדה לחולה בת 50 הנמצאת לטענת מרחב בסכנת חיים וממתינה לה.

בדיווח נאמר כי בהנהלת הדסה התעקשו שמרחב לא יהיה אחראי על הניתוח, אלא רופא בכיר אחר ביחידת ההשתלות, ד"ר יעקב (מנדי) בן חיים. זאת על אף שמרחב, אותו מנסה הנהלת הדסה לפטר כבר כמה חודשים, הוא בעל ניסיון של מאות השתלות.

בעקבות התעקשות ההנהלה פנה בן חיים למנהל הדסה והביע את מחאתו. הוא ציין בין היתר את הניסיון הרב של מרחב ואף הדגיש כי אינו מוכן לשתף פעולה עם דיסקרדיטציה או פגיעה גלויה או נסתרת בשמו הטוב של מרחב. בעקבות סירובו של בן חיים לקחת חלק במה שנראה לו כמו ניסיון לפגוע במעמדו המקצועי של מרחב — בוטל ניתוח ההשתלה. חלון ההזדמנות הקצר שאפשר השתלה נסגר, ולבסוף הכבד לא הושתל גם בחולה אחר ונקבר עם התורם שנפטר.

הדסה עין כרם. בישראל עומדת רשימת הממתינים להשתלת כבד על כ-150 חולים בשנהצילום: אורנה איתמר

בישראל עומדת רשימת הממתינים להשתלת כבד על כ-150 חולים בשנה, כאשר מדי שנה מתים כ-100 חולים בישראל בהמתנה להשתלות איברים.

מבית החולים הדסה נמסר כי "התמונה המוצגת אינה משקפת נכונה את מכלול העובדות הן לעניין הנסיבות הרפואיות אשר לא אפשרו את ביצוע ההשתלה והן לשיחות שהתנהלו בין מנהל בית החולים הדסה עין כרם לצוות הרפואי ולמרכז ההשתלות. אין להחלטה במקרה הנ"ל כל קשר למחלוקות על סמכויות ,שהרי עם כל הכבוד לד"ר מרחב ופרופ' בן חיים, ההנהלה היא המנהלת והצוות הרפואי מבצע את הוראות והנחיות ההנהלה. במקרה דנן עסקינן במה שמוגדר 'בכבד גבולי' שבתי החולים בילינסון ואיכילוב דחו. כפי שנמסר למנהל בית החולים הדסה עין כרם, גם בשיחה שהתנהלה בין ד"ר מרחב לגב' תמר אשכנזי ראש מרכז ההשתלות בישראל, לאחר שהודיעה לו שהכליה שביקש עם הכבד אינה תקינה, הודיע ד"ר מרחב מיוזמתו שלא יעשה שימוש בכבד הנ"ל - משמע לא תתבצע ההשתלה".

מהמרכז הלאומי להשתלות נמסר: "הכבד הוצע לבית החולים הדסה. לאחר בחינה של הנושא המרכז הלאומי להשתלות קיבל תגובה שלילית מהדסה. המרכז הלאומי חיפש ממתין מתאים ביתר בתי החולים העוסקים בהשתלות ולא נמצא כזה. רפואית יש לציין שמדובר בכבד גבולי המתאים למספר מצומצם של חולים. שתי הכליות מאותו החולה הושתלו בחולה מתאים. פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות יבדוק מול הנהלת בית החולים והגורמים המקצועיים את המשך השתלות הכבד בבית החולים הדסה". במשרד הבריאות מסרו כי הנושא ייבדק.

על פי גורמים בהנהלת בית החולים הדסה הניסיון לפטר את מנהל יחידת ההשתלות ד"ר מרחב הוא מהלך התייעלות לגיטימי כחלק מתוכנית ההבראה של המוסד. על פי רופאים בכירים בבית החולים הסיבה היא דווקא מאבקים פוליטיים פנימיים הפוגעים במחלקות הכירורגיות של הדסה מאז מונתה ביוני האחרון הנהלה חדשה, עם החתימה על הסכם ההבראה.

בתחילת השבוע הוציא בית הדין לעבודה בירושלים צו מניעה לפיטורי מרחב, בעקבות עתירה של ועדי הרופאים בבית החולים וההסתדרות הרפואית. לטענת ועד הרופאים, ההנהלה הביאנ לאחרונה לסיום העסקתם של רופאים בכירים שלא בהתאם להסכמות שהושגו בהסכם ההבראה.

מהדסה נמסר כי: "יש רק להצטער שבתקופה בה ההנהלה פועלת להוציא לפועל את תוכנית ההבראה בהתאם לממשל התאגידי שאושר בבית המשפט המחוזי, יש מי שמבקש להכפיש את הנהלת הדסה משיקולים אישיים וזרים תוך העלמת עובדות מהותיות. אין בכוונת הדסה להיגרר, להגיב ולנהל את המרכז הרפואי באמצעות התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ