הפצועים מנפאל נחתו בארץ: "צפוי להם טיפול ארוך"

שישה מהמטיילים סובלים מפגיעות קור בדרגות שונות ופונו מנתב"ג לבתי חולים. נמשכים החיפושים אחר הנעדרת מיכל גילי צ'רקסקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

לפנות בוקר (ראשון) נחת בישראל מטוס הפינוי ועליו שבעה מפצועי בנפאל. לפי נתוני מגן דוד אדום, שישה מהנוסעים סובלים מפגיעות קור בדרגות שונות. אחד מהם סובל גם מפגיעות בגב ובחזה, וראייתה של מטיילת נוספת נפגעה. 

עם נחיתתם פגשו הפצועים את בני משפחותיהם ופונו על ידי חמישה אמבולנסים לבתי החולים. שלושה מהם פונו לבית החולים הדסה עין-כרם וארבעה לבית החולים שיבא.

"הטיפול בפצועים יימשך בארץ בשיתוף עם צוותים רפואיים מתחום העור, פלסטיקה, כירורגיה, אורטופדיה ורנטגן. לפצועים מצפה תקופת טיפול ארוכה שרק במהלכה יוחלט כיצד לטפל באיברים הפגועים שלהם", אמר פרופ' אבי ריבקינד, ראש אגף טראומה ורפואה דחופה בהדסה, שעמד בראש המשלחת.

הפצועים מגיעים לנתב"ג, לפנות בוקרצילום: מד"א

ד"ר רפי סטרוגו, שביחד עם פרמדיק מד"א אסי דבילנסקי בדק את הפצועים כבר בנפאל, סיפר כי הם קיבלו טיפול טוב טרם הגעתם לארץ. "הרופאים בנפאל לא חסכו בדבר, התייעצו עם מומחים בינלאומיים והשתמשו בתרופות חדשניות ואף ניסיוניות כשצריך. עם זאת מדובר בבית חולים קטן ולכן נערכנו לסייע להטסת הפצועים ארצה בהקדם האפשרי, בתיאום וסיוע של השגרירות, משרד החוץ וחברות הביטוח השונות", אמר.

דבילנסקי סיפר כי הטיפול הפיזי בפצועים היה רגיש במיוחד בשל החוויות הקשות שעברו: ״מעבר למיון ואיסוף פרטי כל הפצועים, הרבה מאוד זמן הוקדש לשיחות עם הישראלים, רובם חבר׳ה צעירים אחרי צבא. לכל פצוע יש כאן סיפור הישרדות מדהים ונפגעים רבים סובלים מטראומה נפשית לאחר שנלכדו בסופה ומצאו את עצמם קושרים גורלות עם חבריהם. הם עברו חוויה מטלטלת שאפילו בסרטים אי אפשר לתאר".

מצבם של הפצועים אינו קשה אולם מכיוון שהם סובלים מפגיעות קור שעלולות לגרום לקטיעת איברים היה צורך להביא אותם לישראל בדחיפות. המטוס ששימש להבאתם, בבעלות איש העסקים החרדי דן גרטלר, נשכר על ידי חברת הראל כיוון שיש לו רישיון אמריקאי. כך לא היתה מניעה לטוס מעל מדינות ערב ומסלול הטיסה קוצר. 

הרשויות בנפאל הודיעו אתמול כי שהוגדרו נעדרים בעקבות סופות השלגים וכי יותר מ-200 איש הובאו למקום מבטחים. עם זאת החיפושים אחרי כמה עשרות נעדרים נמשכים, בהם גם הישראלית מיכל גילי צ'רקסקי, שככל הנראה נשארה בגובה של כ-5,000 מטרים במהלך הסופה, ויש חשש כבד לחייה. 

לפחות 43 מטיילים נהרגו בסופות בטרק האנאפורנה, בהם שלושה ישראלים. ארונו של  הגיע שלשום לארץ. משרד החוץ הודיע כי ארונותיהם של שני ההרוגים הנוספים, ואגם לוריא יובאו אף הם בימים הקרובים.  

הפצועים מגיעים לנתב"ג, לפנות בוקרצילום: מד"א

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ