משרד הבריאות אישר לראשונה לנשאית HIV לעבור ניתוח לשינוי מין

יותר מעשור נאבקה גלית על הניתוח ונתקלה בסירוב המנתח מחשש שיידבק. כעת בכוונתה לתבוע את הוועדה לניתוחי שינוי מין בשל ההמתנה הממושכת

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

לאחר מאבק ממושך אישר משרד הבריאות לנשאית HIV ראשונה לעבור ניתוח לשינוי מין בארץ. זהו תקדים המעיד על שינוי בגישת מערכת הבריאות לנשאי ה-HIV לאחר שנים ארוכות שבהן נדחו בקשות מצד נשאי HIV לעבור את הניתוח.

המאבק של גלית (השם המלא שמור במערכת), בת 35 מאזור המרכז, החל לפני יותר מעשור. בסוף 2004 היא פנתה לוועדה לניתוחי שינוי מין בבקשה לעבור ניתוח לשינוי מין מזכר לנקבה בבית החולים שיבא בתל השומר. "הגעתי לפגישה עם הוועדה, עברתי את כל מה שנדרש, עמדתי בכל הקריטריונים ואז הגעתי ליו"ר הוועדה - ד"ר חיים קפלן - שגם ביצע אז את הניתוחים בפועל", סיפרה ל"הארץ", "הוא החליט שלא לבצע את הניתוח בנימוק שהוא מסכן אותו ושהוא עלול להיחתך. זה טיעון שלא מתקבל על הדעת. אז עוד לא הכרתי את החוק והחלטתי להניח לזה. בזמן הזה בדקתי מנתחים בחו"ל. חלקם דחו אותי וחלקם הסכימו ורצו הרבה מאוד כסף".

בינתיים עזב קפלן את תפקידו כיו"ר הוועדה ובמקומו מונה לתפקיד פרופ' אייל וינקלר, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית בשיבא. בסוף 2012 החליטה גלית לנסות בשנית. "שמעתי שיו"ר הוועדה התחלף ושכיוון שאין מנתח שולחים באמצעות קופות החולים לניתוחים בחו"ל. ב–2013 אישרו לי לעבור את הניתוח בחו"ל אבל אז קופות החולים הפסיקו לשלוח מטופלים לעבור ניתוחים בחו"ל", הוסיפה. בשנתיים האחרונות, ולאחר שד"ר חיים קפלן חדל לנתח, לא מבוצעים ניתוחים לשינוי מין בישראל באופן סדיר. הפתרון הזמני שמצא משרד הבריאות היה להביא לארץ אחת לשנה את ד"ר מרסי באוורס, מומחית מקולורדו בעלת שם עולמי לניתוחי שינוי מין, כדי שתבצע מספר ניתוחים לשינוי מין.

"מרסי באוורס הגיעה לסבב ניתוחים ראשון ולאחר מכן לסבב שני ואני לא הייתי באף אחד מהסבבים הללו, אחרי שחיכיתי עשר שנים לניתוח בארץ", הוסיפה גלית, "כשבדקתי נאמר לי שלא אנותח בארץ. רתחתי מכעס והחלטתי לצאת למאבק כדי שדברים כאלה לא יקרו ושבישראל אנשים יוכלו לעבור ניתוח לשינוי מין בלי קשר ל-HIV".

לפני כשנה פנתה גלית לוועד למלחמה באיידס שסייע לה במאבקה, וגייס את חוות הדעת הרפואיות הנדרשות שקבעו כי אין כל מניעה לבצע את הניתוח בנשאי HIV. יו"ר הוועדה לניתוחי שינוי מין, פרופ' אייל וינקלר, אישר את ביצוע הניתוח אבל בכפוף לפוטנציאל ההדבקה שלו (העומס הנגיפי). ואולם בוועד למלחמה באיידס לא הסתפקו בכך והביאו חוות דעת רפואיות נוספות מטעמו של מנהל מרכז האיידס בשיבא, ד"ר איציק לוי, שלפיה עומס נגיפי אינו קריטריון לביצוע או אי ביצוע הניתוח. בסופו של המאבק הממושך אושר לגלית לעבור את הניתוח בישראל. את הניתוח יבצע ככל הנראה רופא ישראלי ששב לאחרונה משנת התמחות בניתוחים לשינוי מין בחו"ל וצפוי להתחיל בקרוב לנתח בישראל.

במקביל החליטה גלית להגיש תביעת פיצויים נגד הוועדה לניתוחי שינוי מין בגין עשר שנות המתנה לניתוח, שנגזרו עליה בשל היותה נשאית HIV. את התביעה מגבש בימים אלה עורך דינה אסף חדי-כהן, שרבים מלקוחותיו הם נשאי HIV שנפגעו מגורמים שונים במערכת הבריאות. "נשאים ונשאיות סובלים מאפליה מתמשכת לאורך השנים - בכל תחומי החיים וגם בטיפולים רפואיים. זו אפליה שמתקיימת בבתי חולים ובמרפאות פרטיות וציבוריות, במרפאות שיניים פרטיות ושל קופות החולים. זה מאבק קשה. עד שלא נצליח להפריך את כל הדעות הקדומות והסטיגמות, זה לא ייגמר. הפחד מהנגיף והסטיגמה הם המקור של אותה אפליה, למרות כל הידע שנצבר עליו בעשרים השנים האחרונות", אומר עו"ד חדי-כהן.

פעילה בולטת בקהילה הטרנסג'נדרית אמרה כי "על פי פרוטוקול האגודה הבינלאומית לבריאות טרנסג'נדרית, לא ניתן למנוע טיפול כלשהו באנשים טרנסג'נדרים. נאמר שם במפורש שאסור למנוע טיפול גם במקרים של HIV והפטיטיס C. במשך השנים הגישו נשאי HIV בקשות לעבור את הניתוח, אבל הן נדחו על ידי הוועדה לשינוי מין ולכן התקדים הזה הוא חשוב כל כך".

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, המשרד תומך בזכותם של אנשים לעבור ניתוח לשינוי מין בין אם הם נשאי HIV  ובין אם אינם – בהתאם להחלטת הגורמים הרפואיים המוסמכים. "בראייתו של אותו אדם שמבקש לעבור את הניתוח זהו ניתוח קריטי ומעמדו זהה לכל ניתוח רפואי אחר, ולכן כשם שאיש לא ימנע מנשא HIV לעבור ניתוח לב או בקע, רק בשל היותו נשא של הנגיף, כך לגבי ניתוח לשינוי מין", הדגיש אפק. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ