שיעור התחלואה בסרטן בחיפה עלה בהתמדה בעשור האחרון

נתוני משרד הבריאות מגלים שבחיפה ובעכו גבוה שיעור הלוקים במחלה ב-16% ביחס לממוצע הארצי. בי-ם ובשרון שיעורי התחלואה נמוכים ממנו

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שכיחות הסרטן באזורים עכו וחיפה היא הגבוהה בישראל, ומספר הלוקים במחלה באזורים אלה גבוה בכ-16% ביחס לממוצע הארצי. כך עולה מנתונים שהציגו היום (שני) האגודה למלחמה בסרטן ומשרד הבריאות באשר לשכיחות המחלה באזורים שונים בארץ. באגודה ובמשרד הבריאות מדגישים כי אין להסיק מהנתונים הסבר סביבתי, שכן לשם כך יידרשו מחקרים נוספים.

מאז שנת 1999 מהווים גידולים סרטניים את סיבת המוות הראשונה בישראל – 25% ממקרי המוות. הגורמים לסרטן מגוונים וכוללים משתנים גנטיים ומשפחתיים, אישיים והתנהגותיים, הורמונליים וסביבתיים. במסיבת עיתונאים שקיימה היום האגודה למלחמה בסרטן לקראת מבצע "הקש בדלת" הוצגו השנה נתוני שכיחות המחלה בחתך גיאוגרפי בחלוקה לנפות ולשתי תקופות: בין השנים 2005–2001 ו –2011–2006.

על פי הנתונים, שיעור הסרטן בקרב גברים בעכו בין השנים 2011–2006 היה גבוה ב-16% ובקרב הנשים ב-11% ביחס לממוצע הארצי. בחיפה היתה שכיחות המחלה אצל גברים ונשים גבוהה ב-15% ביחס לממוצע הארצי. עוד נמצאים מעל הממוצע, אם כי בשיעורים נמוכים יותר, חדרה (6%), אשקלון (5%) ותל אביב (3%). מנגד, באזור ירושלים, בשרון וברמלה נמצאו שיעורי תחלואה נמוכים ביחס לממוצע הארצי.

השכיחות הגבוהה של המחלה באזור חיפה בולטת לכל אורך העשור שבין 2001 ל-2011. ניכרת בה עלייה מ-10% בשנים 2005–2001 לכדי 15% בשנים 2011–2006. באופן טבעי היא נוכחת גם כאשר פורטים את שכיחות המחלה לסוגי סרטן שונים. כך למשל השכיחות סרטן השד בחיפה גבוהה ב-6% ביחס לממוצע הארצי, יחד עם פתח תקווה (6%), תל-אביב (6%) ועמק יזרעאל (8%).

בנוסף נמצאת חיפה גם בין ארבעת האזורים בעלי שכיחות גבוהה של סרטן הערמונית, שבה השכיחות גבוהה ב-8% מהממוצע - שלישית אחרי אשקלון (13%) ורחובות (12%). עוד עולה כי שכיחות הגברים הסובלים מסרטן ריאות בעיר גבוהה ב-16% מהממוצע , אחרי עכו (25%) ומעל אזור עמק יזרעאל (15%) ותל-אביב (6%). בקרב נשים שכיחות סרטן הריאות גבוהה במיוחד באזור חיפה ועומדת על 26% ביחס לממוצע ושכיחות גבוהה ב-20% בתל-אביב. על פי הנתונים, תחלואה נמוכה באופן מובהק נרשמה בעיקר באזורים ירושלים, צפת ורמלה.

גם נתוני התמותה הכללית משקפים הבדלים באזורים השנים: בשנים 2010-2006, שיעור מקרי המוות היה נמוך במובהק בנפות ירושלים, פתח תקוה, רחובות והשרון - בכ-5% ובאזור הגדה היה שיעור התמותה נמוך בכ-15% בהשוואה לממוצע הארצי. לעומת זאת, באזור חדרה היה שיעור התמותה מסרטן גבוה ב-7% בהשוואה לממוצע הארצי. בבאר שבע השיעור היה גבוה ב-6%, בצפת, ב-5%, בנפת חיפה ב-4% ובתל אביב ב-2%.

"הנתונים הם תיאוריים", מסבירים באגודה למלחמה בסרטן, "אין אפשרות להסיק מהם לגבי קשר ישיר בין זיהום סביבתי לבין התחלואה בסרטן. הממצאים יכולים לנבוע משורת גורמים לגביהם אין בידינו פרטים, כמו חשיפה תעסוקתית, התנהגויות בריאות של הפרט (למשל, עישון או ביצוע של בדיקות סריקה לגילוי מוקדם של סרטן) וגורמי סיכון אישיים, גנטיים ומשפחתיים. רק מחקר ייעודי, אנליטי, אשר יאסוף נתונים לגבי גורמים רבים ברמת הפרט יוכל לתת מענה ברור יותר להבדלים בתחלואה בין הנפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ