יופסקו למשך חודש ימים השתלות האיברים בבית החולים הדסה

בעקבות סכסוך פנימי ממושך בין רופאים בכירים להנהלת המוסד, סיכמו משרד הבריאות, מרכז ההשתלות הלאומי ובית החולים על הפסקת הניתוחים

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
עידו אפרתי
עידו אפרתי

יופסקו למשך חודש השתלות האיברים בבית החולים הדסה, בעקבות שורה של אירועים שהתרחשו לאחרונה במוסד, והטילו ספק ביכולתו לבצע ניתוחים אלו. כך סוכם הערב (שבת) על ידי משרד הבריאות, מרכז ההשתלות הלאומי ובית החולים הדסה. על פי דיווחים שונים, בהם גם ב"הארץ", סכסוך פנימי ממושך בין רופאים בכירים להנהלת המוסד פגע לאחרונה במערך ההשתלות ובחולים הממתינים להשתלות איברים בהדסה.

במרכז ההשתלות הלאומי שקלו בשבועות האחרונים להפסיק את השתלות האיברים בהדסה, לפחות באופן זמני, וההחלטה שנתקבלה הערב אינה מפתיעה. בשיחה שהתקיימה בין הנהלת בית החולים, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, ומנהלת מרכז ההשתלות הלאומי, ד"ר תמר אשכנזי, נתקבלה החלטה משותפת להפסיק את ביצוע השתלות האיברים למשך חודש, במטרה לגבש תוכנית השתלות חדשה ולאפשר לצוות ההשתלות של בית החולים – שחלקו מונה לאחרונה – להיערך מחדש.

עבור בית החולים מדובר במכה קשה – הן תדמיתית והן כלכלית, והיא עוד עדות לקשיים שבו נתון בימים אלה המוסד המפואר שנאבק על קיומו. בהודעה שהוציא משרד הבריאות נכתב כי: "מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' ארנון אפק סיכם עם הנהלת ביה"ח הדסה, על הפסקת תכנית ההשתלות למשך החודש הקרוב ועד לגיבוש תכנית השתלות חדשה. זאת בהתאם להמלצת יו"ר המרכז הלאומי פרופ' רפי ביאר אשר ביצע בשבוע שעבר בקרה בהדסה, קיבל את תכנית ההשתלות הצפויה ונפגש עם רופאי והנהלת בית החולים".

הדסה עין כרם. מכה קשה – הן תדמיתית והן כלכליתצילום: אורנה איתמר

גורמים במערכת הבריאות העריכו עוד קודם לכן כי במרכז ההשתלות הלאומי נוטים להחליט על הפסקה זמנית של ביצוע ההשתלות בבית החולים, על רקע אירועים שהתרחשו לאחרונה -  שתחילתם בסכסוך קשה בין רופאים בכירים במחלקה הכירורגית ויחידת ההשתלות לבין הנהלת הדסה על רקע תוכנית ההבראה של המוסד, והמשכם בפגיעה בתפקוד מערך ההשתלות. 

תחילת הפרשה לפני כשלושה שבועות, אז נחשף בחדשות 2 כי בשל סכסוך ממושך בין הנהלת הדסה ובין מנהל יחידת ההשתלות, ד"ר הדר מרחב, אותו מנסה ההנהלה לפטר מזה שמונה חודשים, בוטלה השתלת כבד לחולה בת 50. על פי הפרסום, סירוב ההנהלה כי מרחב יהיה זה שיבצע את הניתוח, עורר התנגדות מצד קולגה אחר של מרחב, ד"ר מנדי בן חיים, לבצע את הניתוח. בשל כך לא בוצע לבסוף הניתוח והכבד נקבר עם התורם. במרכז להשתלות איברים התייחסו לאירוע בחומרה וכבר אז הודיעו כי יו"ר המרכז, פרופ' רפי ביאר, ייבחן האם להפסיק את ביצוע ההשתלות בבית החולים.     

לפני כשבוע וחצי התפטר ד"ר מנחם (מנדי) בן חיים, מנתח בכיר ביחידת ההשתלות, על רקע יחסיו הקשים עם הנהלת הדסה. במכתב ששלח למנהלת מרכז ההשתלות הלאומי, ונחשף ב"הארץ" טען בן חיים כי אירוע ביטול השתלת הכבד שבו היה מעורב הוא אחד ברצף אירועים המטילים דופי בתפקוד ההנהלה ומעלים ספק באשר לכשירות הדסה לבצע השתלות איברים. "רצף ההתרחשויות בנושאי השתלות והתייחסות ההנהלה בהדסה מערערת את האפשרות לבצע כאן השתלות איברים ברמת הביטחון המקובלת, ומעמידה בסימן שאלה את כשירות ויכולת ההנהלה לטפל בנושא מורכב זה", כתב בן חיים במכתב.

לאחרונה החליטה ההנהלה כי פרופ' אחמד עיד יחליף את מנהל יחידת ההשתלות, הדר מרחב בתפקידו. לטענת בן חיים, זהו "מינוי חפוז ושגוי", שבוצע מבלי להיוועץ עם מנהל המחלקה לכירורגיה כללית. "מבלי להביע את דעתי האישית לגבי מידת היושרה והנראות של המהלך, חובתי לדווח כי ערב ביצוע השתלת הכבד, ב-18 באוקטובר, (ניתוח השתלת כבד אחר, ע"א) הודה המנהל החדש בפני כי הוא אינו כשיר ואינו בשל לבצע השתלת הכבד הזו, וביקש ממני להוביל את ההשתלה, כפי שאכן בוצע ובהצלחה", כתב.

ביטול ההשתלות הוא עוד אבן דרך במה שנראה כמו מדרון תלול שעלול להסתיים בהתרסקות נוספת, כך לפחות מתארים זאת חלק מהרופאים בהדסה. בן חיים לא האחרון שעזב את הדסה על רקע סכסוך עם ההנהלה. בשבוע שעבר התפטר בכיר נוסף התפטר מבית החולים, ד"ר עבד אל־עזיז דראושה, מנהל חדר המיון, על רקע יחסים עכורים עם מנהליו.

באותו יום בו התפטר דראושה מתפקידו הכריזה ההסתדרות הרפואית (הר"י) על סכסוך עבודה על רקע מה שהגדירו הרופאים כ"כישלון הניסיונות להגיע להידברות והסכמות". בנוסף, שיגרו מנהלי המחלקות מכתב חריף ביותר לממלאת מקום מנכ"ל הדסה, פרופ' תמר פרץ, ובו הגדירו את המתרחש בהדסה כ"מסע של הרס וכאוס", והביעו דאגה מהסיכויים לצאת מהמשבר החריף של הדסה.

ברקע הדברים, בין השאר, ויכוח בין הרופאים להנהלה סביב הלגיטימיות שבפיטורים המתוכננים של רופאים, כשאין הסכמה בין הצדדים לגבי מנגנון הפיטורים, מספר המפוטרים וזהותם. בהודעת סכסוך העבודה טענה הההסתדרות הרפואית כי ההנהלה התנהלה "בחוסר תום לב ובדרך שמנוגדת ליחסי העבודה הקיבוציים שקיימים בין הצדדים", וכי נעשה "ניסיון כוחני לחתור תחת יחסי העבודה הקיבוציים ולכרסם בעבודה המאורגנת בהדסה, תוך פגיעה בזכות ההתארגנות של הרופאים וניסיון להפוך את הדסה למקום עבודה לא מאורגן". הר"י טענה עוד כי ההנהלה מתעלמת מהבנות קודמות, גוררת רגליים ומסרבת לחתום על הסכם קיבוצי, וכן מנסה לעשות דה־לגיטימציה של הוועדים של הרופאים ולערער על מעמדם.

מנגד מאשימה הנהלת הדסה את הסתדרות הרופאים ב"ניסיון נואש וחסר תום לב לפתוח את הסדר הנושים ולהתערב בניהול בית החולים. הנהלת הדסה והדירקטוריון מחויבים לתנאי הסדר ההבראה, שאושר על ידי כל הנושים, ובכלל זה הר"י והוועדים, לעמידה ביעדי התייעלות הכוללים צמצום 30 משרות רופאים בכירים מיוני ועד סוף אוקטובר".

לטענת ההנהלה, “במקום לסייע לפרץ להוציא לפועל את המתחייב מהסדר ההבראה, ועדי הרופאים הבכירים בחרו להכשיל את ההסדר מטעמים המקבלים ביטוי בהליכים המשפטיים, שכל טענותיהם נדחו אחת לאחת על ידי בית המשפט המחוזי”. 

במכתב של מנהלי המחלקות לפרץ, הם ציינו כי "שורה של אנשי מפתח בניהול הוחלפו ללא הסבר, מהם רבים שאת עצמך מינית - דבר הפוגע ביציבות המוסד ובזיכרון הארגוני של המוסד". בנוסף, הם מתחו עליה ביקורת על כך שהצהירה הצהרות "שאינן אמת" בבית המשפט, כשהאשימה את הוועד יחד עם המנכ"ל הקודם, אביגדור קפלן, ביצירת גירעון של מאות מיליוני שקלים, וכי היא מובילה לדבריהם מסע דה־לגיטימציה כלפי הוועדים והר"י.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ