שבע שנים לאחר הוצאתן: נשקלת השבת תרופות מצילות חיים לביטוח משלים

במשרד הבריאות שוקלים לשנות את הנהלים ולאפשר לעשרות אלפי חולים בישראל לקבל במחיר מוזל תרופות חיוניות יקרות שאינן נמצאות כיום בסל התרופות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שבע שנים לאחר הוצאתן של התרופות מצילות החיים מביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"ן), שוקלים במשרד הבריאות להשיב את הגלגל לאחור ולאפשר לעשרות אלפי חולים בישראל לקבל במחיר מוזל תרופות יקרות חיוניות שאינן נמצאות כיום בסל התרופות.

מועצת הבריאות התכנסה אתמול (חמישי) בירושלים כדי לאשר את המלצות ועדת סל הבריאות לשנת 2015 שפורסמו השבוע. בדיון אמר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, כי "הגיע הזמן לבחון מחדש את ההחלטה". לדבריו, "משרד הבריאות יכין תוכנית מקצועית ויציג אותה לאישור שר הבריאות והממשלה".

עד לשנת 2007 קיבלו חולים תרופות מצילות חיים הביטוחים המשלימים של קופות החולים. ואולם, בתחילת שנת 2008 התבשרו מבוטחי שב"ן כי הם אינם זכאים עוד לתרופות הללו: הסכם שנחתם בין משרד הבריאות והאוצר קבע שתרופות מאריכות חיים יינתנו רק במסגרת סל הבריאות. מטרת ההסכם העיקרית היתה לאפשר תוספת תקציבית לסל הבריאות ולהגדיל את השוויון בין החולים, כך שגם מי שלא יכול לממן ביטוח משלים יוכל להיות זכאי לתרופות מצילות חיים. אלא שעד מהרה התברר כי התקציב השנתי להרחבת סל הבריאות – 300 מיליון שקלים – אינו מאפשר הכנסה של חלק מהתרופות.

מנכ"ל קופת חולים כללית, אלי דפס, מסר בתגובה: "אני מברך על כל שינוי בעמדת משרד הבריאות בנושא זה. בשנים האחרונות הציעה הכללית כמה פעמים לשרי הבריאות את חידוש הכנסת התרופות אל הביטוחים המשלימים, וכן תוכנית עבור מי שידו אינה משגת ביטוח משלים בקופה. לצערנו נתקלנו בסירוב".

ממכבי נמסר: "זו בשורה של ממש לחולי הסרטן. מרגע שהתחלנו להעניק את התרופות שאינן כלולות בסל ועד שהמדינה מנעה זאת מאיתנו היו חולים רבים שקיבלו טיפול. זה נכון רפואית, צודק מבחינה חברתית ומבטא היטב את הערך של 'כל ישראל ערבים זה לזה'".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות