מחקר: רוב סוגי הסרטן מקורם ב"חוסר מזל", ולא בתורשה או בסביבה

חוקרים שבחנו 31 סוגי סרטן מצאו כי 22 מהם נגרמים בשל מוטציות אקראיות ורק 9 הושפעו במידה רבה מאורח חיים או מגנטיקה: "במקרים רבים אדם פשוט הפסיד בהגרלה"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

ביש מזל - זהו המרכיב העיקרי, על פי מחקר חדש, בשאלה מי יחלה בסרטן ומי לא. המחקר, שנערך על ידי חוקרים אמריקאים מצא כי בכשני שלישים מסוגי הסרטן ניתן להטיל את האשמה על מוטציות אקראיות שנוצרות בתהליך התחלקות והתחדשות התאים בגוף, ופחות על גורמים כמו תורשה, סביבה והרגלים מסוכנים. המחקר נערך על ידי מדענים מהמרכז לחקר הסרטן באוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור שבמרילנד וממצאיו פורסמו בסוף השבוע בכתב העת Science.

במסגרת המחקר בחנו החוקרים 31 סוגי סרטן שונים. על פי הממצאים, 22 מהם - בכלל זה סרטן המוח, השחלות, האשכים, הלבלב וסרטן הדם - יכולים להיות מוסברים במידה רבה על ידי מוטציות אקראיות, ואלה מהווים 65% ממקרי הסרטן. לעומת זאת, תשעה סוגי סרטן אחרים - כמו סרטן המעי הגס וסרטן ריאות (כתוצאה מעישון) - הושפעו במידה רבה על ידי תורשה וגורמים סביבתיים כמו אורח חיים וחשיפה מסוכנת לחומרים מסרטנים.

אל המסקנות הללו הגיעו החוקרים לאחר שיצרו מודל סטטיסטי הבוחן את הקשר בין שכיחותם של סוגי הסרטן ובין קצב ומספר תהליכי התחלקות התאים ברקמות הרלוונטיות בגוף. כך, למשל, ניתן להסביר מדוע סרטן במעי הגס שכיח יותר מאשר במעי הדק - מכיוון שהתאים במעי הגס מתחלקים פי שניים יותר מהר מאלה המצויים במעי הדק.

"כל סוגי הסרטן נגרמים על ידי שילוב של מזל רע, סביבה ותורשה", אומר האונקולוג ד"ר ברט ווגלסטיין, אחד מעורכי המחקר. "יצרנו מודל שעשוי לסייע לכמת עד כמה כל אחד משלושת הגורמים האלה תורמים להתפתחות הסרטן". לדבריו, "כשמישהו לוקה בסרטן, אנשים מיד רוצים לדעת מדוע. הם רוצים להאמין שיש סיבה. ובמקרים רבים הסיבה האמיתית אינה אורח חיים לקוי או השפעה סביבתית רעה. זה רק בגלל שלאדם היה חוסר מזל. הוא הפסיד בהגרלה". 

"אפשר לטעון כי המעי הגס חשוף ליותר גורמים סביבתיים מהמעי הדק, דבר המגדיל את שיעור הפוטנציאל של מוטציות שנרכשו", אומר שותפו למחקר, ד"ר כריסטיאן טומאסטי. לטענתו ממצאי המחקר נתמכים בניסויים שנערכו בעכברים משובטים, לפיהם מספר חלוקות נמוך יותר של התאים מוביל לירידה בשכיחות הסרטן. טומאסטי מציין כי המוטציות המזיקות הללו נוצרות ללא שליטה וללא סיבה מיוחדת מלבד אקראיות, בתהליכי ההתמיינות של תאי הגזע שלנו.

"חלק מסוגי הרקמות הם בעלי סיכון של פי מיליונים יותר לגרום לסרטן לעומת אחרות", כותבים החוקרים בפתח המאמר. "על אף שעובדה זו זוהתה כבר לפני יותר ממאה שנה, היא מעולם לא הוסברה. כאן אנחנו מראים שהסיכוי במהלך החיים ללקות בסוגי סרטן שונים תואם באופן מובהק את המספר הכולל של התחלקות התאים במסגרת התהליך הנורמלי של שימור הרקמה. התוצאות הללו מצביעות על כך שרק את שליש מסוגי הסרטן ניתן לייחס לגורמים סביבתיים או נטיות תורשתיות. לרוב מדובר ב'מזל רע', כלומר מוטציות אקראיות, הנוצרות בעת שכפול הדנ"א בתאי גזע נורמליים, לא סרטניים. זה חשוב לא רק להבנת מחלה, אלא גם לתכנון האסטרטגיה שתפחית את היקף התמותה שהיא גורמת".

בהתאם לכך מעריכים החוקרים כי המודל שפיתחו וממצאי המחקר יביאו לשינוי התפיסה הציבורית באשר לגורמי הסיכון לסרטן ולמימון חקר הסרטן בכיוון זה. "אם שני שלישים מסוגי הסרטן מוסבר על ידי מוטציות אקראיות בדנ"א, אז שינוי אורח החיים וההרגלים שלנו יהווה עזרה ענקית במניעת סוגי סרטן מסוימים, אבל זה לא יכול להיות יעיל באותה מידה עבור מגוון רחב של סוגי סרטן אחרים", אומר טומאסטי. "אנחנו צריכים יותר משאבים במציאת דרכים לגילוי מוקדים של סרטן כזה".

עם זאת חשוב לציין כי מדובר במחקר חלקי שלא כלל את כל סוגי הסרטן הנפוצים. על פי המדענים, סוגים שונים של סרטן, כמו סרטן השד וסרטן הערמונית, לא נכללו במחקר בשל חוסר היכולת של החוקרים למצוא בספרות המדעית מידע אמין מספיק באשר לחלוקת תאי הגזע, והם מקווים שמדענים אחרים יעזרו בשיפור המודל הסטטיסטי שלהם על ידי מציאת שיעורי חלוקת תאי גזע מדויקים יותר.

התפקיד של מוטציות אקראיות מזוהה כיום עם סוגי סרטן ספציפיים, אחד המוכרים שבהם הוא סרטן השד. מוטציות מסוג זה מתרחשות בתאי הגוף שאינם תאי המין, אינן מועברות בתורשה, ונקראות מוטציות סומטיות. מקרי הסרטן השכיחים מתפתחים כתוצאה ממוטציות סומטיות. בניגוד לסוג זה של סרטן, סרטן תורשתי נגרם על ידי מוטציה המועברת בתורשה. כדי שתהליך זה יתקיים, על המוטציה להיות קיימת בתאי המין (תאי נבט) - כלומר הביצית או הזרע.

מוטציות אקראיות אחראיות בין השאר לכך שחקר ופיתוח טיפול הסרטן הוא רחב, כך שכנראה לא תימצא תרופה אחת לכל סוגי הסרטן. המגמה בעשור האחרון בכל הקשור לאיתור ולטיפול בסרטן מאמצת את המושג "רפואה מותאמת אישית". באופן כזה מנסה הטיפול לתקוף מוטציה רלוונטית מסוג מסוים ולהימנע ככל הניתן מטיפול אגרסיבי שיפגע בכל מערכות הגוף באופן משמעותי ובאיכות החיים של החולה. בהתאם לכך, בשנים האחרונות מפתחות חברות התרופות עוד ועוד תרופות וטיפולים מותאמי מוטציות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ