עומסים חריגים בבתי חולים ברחבי הארץ: מאושפזים ממתינים בחדרי מיון יותר מעשר שעות

תפוסה של יותר מ-100% בחדרי המיון ובמחלקות הפנימיות ברבים מבתי החולים בארץ. סגן מנהל רמב"ם: "תוחלת החיים עולה אך המערכת לא מוסיפה מיטות אשפוז"

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

עומסים חריגים בחדרי המיון ובמחלקות הפנימיות בבתי החולים ברחבי הארץ נרשמו ביממה האחרונה. חודש פברואר נחשב באופן מסורתי כתקופת שיא העומס בבתי החולים, בשל תחלואת החורף. אולם השנה העומס מורגש ביתר שאת, וביממה האחרונה מדווחים בתי חולים רבים על עומס יוצא דופן ותפוסות גבוהות במיוחד בחדרי המיון ובמחלקות הפנימיות. בעקבות כך, נאלצים חולים רבים להמתין זמן רב לטיפות ואשפוז. חלקם ממתינים עשר שעות ויותר.

בחדר המיון של בית החולים שיבא בתל-השומר נרשם ביממה האחרונה עומס של 350% ביחס לתקני כח האדם, לתשתיות ומספר המיטות הקיים. בבית החולים הדסה עומדת כעת התפוסה בחדרי המיון על 200% ובמחלקות הפנימיות על 140%.  בבית החולים רמב"ם בחיפה נרשמה תפוסה של 140% בחדר המיון ובעקבות כך 106 חולים העבירו את הלילה בחדר המיון של בית החולים, 80 מתוכם שהו במיון יותר מעשר שעות. בבית החולים זיו בצפת הגיעה התפוסה במחלקות הפנימיות ל-110%  - נתון המשקף עומס גבוה במיוחד. בבית החולים פוריה הגיעו העומסים לכ-120% במחלקות הפנימיות. גם בבית החולים וולפסון בחולון דווח על עומס חריג של 130% במחלקות הפנימיות.

העומס בבתי החולים בתקופה זו של השנה נובע בעיקר ממחלות עונתיות בקרב האוכלוסייה המבוגרת ששכיחות יותר בחורף, דוגמת שפעת או דלקת ריאות. לטענת גורמים במערכת הבריאות, העומס מחריף משנה לשנה בשל התארכות תוחלת החיים לאורך השנים, בזמן שמספר התקנים של מיטות אשפוז במחלקות והתקני כוח האדם נותרו כשהיו.

חולים במסדרון בית החולים רמב"ם, היוםצילום: רמי שלוש

"אנחנו מנטרים כל הזמן תחלואה ואנחנו מרגישים עלייה בשפעת עונתית, אבל זו אינה הסיבה היחידה לעומס", מסביר סגן מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, הפרופ' שמעון רייסנר. "אתמול  קלטנו במיון אוסף אדיר של חולים בתחלואה שונה – מחולים אונקולוגים, חולים נוירו-כירורגים ומקרים של חבלות לצד חולים מורכבים אחרים, שחלקם הועברו אלינו מבתי חולים אחרים. בשגרה אנחנו לא מגיעים בדרך לכלל לקצה היכולת שלנו, אבל כשמוספים עוד 30%-20% של עומס, זה כבר הופך למצב חריג. כרגע מתוך כ-960 חולים שנמצאים אצלנו יש יותר מ-90 חולים מונשמים שזה חריג ביחס למקובל".

"בזמן שתוחלת החיים עולה ויש יותר חולים מבוגרים, המערכת לא הוסיפה מיטות אשפוז. לכן כיום אנחנו נמצאים במגמת ירידה מבחינת מספר המיטות לנפש. המספר נמוך ועומר על כ-1.88 מיטות לאלף נפש – מספר שרחוק מכל סטנדרט אירופאי או אמריקאי. הפתרון הוא להוסיף מיטות", אומר רייסנר.

לדבריו, בתי החולים כבר רגילים לכך שבתקופות מסוימות של השנה יש עומס חריג. תקופות העומס בחודשי החורף מאופיינות לרוב בתחלואת שפעת או דמוית שפעת, שמזמנת לחדרי המיון והמחלקות הפנימיות בעיקר חולים מבוגרים. "אני מאמין שלפחות חלק מהעומס נובע מאותה שפעת עונתית שמגיעה אלינו. יתר העומס נובע בשל צירוף של אירועים מקריים", אמר רייסנר.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי במערכת הבריאות נערכים לשיעורי תחלואה גבוהים בשפעת בחורף הנוכחי. בשל הדיווחים על יעילותו הנמוכה של החיסון לשפעת שיוצר השנה, הנחה משרד הבריאות את בתי החולים ואת קופות החולים להצטייד במלאי גדול של התרופה טמיפלו ממחסני האגף לשעת חירום של משרד הבריאות, ולרענן את נוהלי הטיפול בה.

טמיפלו היא תרופה אנטי־ויראלית המיועדת לטיפול בסיבוכים ומניעת תמותה כתוצאה משפעת, וניתנת לרוב רק בבתי חולים. בשל החשש מתחלואה גבוהה השנה, הנחה משרד הבריאות גם את קופות החולים להצטייד בתרופה, בחינם, כדי להגדיל את נגישותה לחולים ולמנוע עומס על בתי החולים. זוהי הנחיה חריגה שלא זוכרים כמוה במערכת הבריאות כחלק מהתמודדות עם תחלואה בשפעת עונתית.  ניסיון העבר מראה כי תחלואת השפעת מגיעה לשיאה בחודש פברואר וגולשת לתחילת חודש מארס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ