שלושה חודשים אחרי שהופסקה: מתחדשת פעילות ההשתלות בבית החולים הדסה

הפעילות, שהופסקה על רקע פרשת ההשתלות במוסד הרפואי, תתחדש על פי תוכנית חדשה שגיבש שבית החולים ותכלול גם השתלות כבד מן החי ולבלב

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

משרד הבריאות אישר אתמול (שלישי) לבית החולים הדסה לחדש את תוכנית ההשתלות לאחר שזו הופסקה לפני כשלושה חודשים. פעילות ההשתלות בבית החולים, שמכניסה לו כ-25 מיליון שקלים בשנה, הופסקה בנובמבר האחרון בעקבות שורה של אירועים שהטילו ספק ביכולתו לבצע ניתוחים אלו. על פי דיווחים, במהלך חודש אוקטובר סכסוך פנימי ממושך בין רופאים בכירים להנהלת המוסד פגע במערך ההשתלות ובחולים הממתינים להשתלות איברים בהדסה.

בעקבות כך סוכם בהחלטה משותפת - של הנהלת הדסה, מנכ"ל משרד הבריאות והמרכז הלאומי להשתלות איברים - כי המוסד יחדל באופן גורף מלבצע ניתוחי השתלות איברים למשך חודש ימים עד שתגובש תוכנית השתלות מסודרת. ואולם בפועל מחודשת הפעילות רק בחלוף שלושה חודשים. בהנהלת הדסה בישרו אתמול כי בהמשך להמלצתו של פרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות, הדסה תקים מרפאת השתלות וצוות רב תחומיים, ותעבה את המערך הרפואי שיטפל בנושא.

על פי הודעת בית החולים, ד"ר הדר מרחב, מנהל יחידת ההשתלות ומי שהיה נתון תקופה ארוכה בסכסוך מול ההנהלה, ימשיך בתפקידו, ולצידו יעמוד מומחה נוסף בהשתלות איברים  ד"ר עבד חלאילה. רופאים נוספים שיצורפו לצוות הם ד"ר יעקב סמט ממחלקת כלי דם ופרופ' עופר גופרית מן המחלקה האורולוגית. בכל ההתמחויות הקשורות ישירות להשתלות (הרדמה, מחלות כבד מחלות כליה ועוד), הדסה תייעד רופאים מומחים שיעסקו בתחום מסוים זה במסגרת מומחיותם.

בית החולים הדסה עין כרםצילום: שירן גרנות

עוד נמסר כי כחלק מחידוש ההשתלות בצעה הדסה עדכון של נוהלי בקרה, איכות ובטיחות בכל שלבי הטיפול. כמו כן בוצע אירגון מחדש של הטיפול במועמדים ובמושתלים בכל שלבי ההערכה והטיפול במהלך האשפוז ולאחר ההשתלה.

"אנו שמחים לחדש את תוכנית ההשתלות בהדסה ובכוונתנו אף להרחיבה להשתלות כבד מן החי ולבלב. זאת  לאור ניסיוננו העשיר בתחום ולאחר שבוצעו ההתאמות הנדרשות לצורך כך ובוצע רענון של נוהלי העבודה", אמרה מ"מ מנכ"ל הדסה, פרופ' תמר פרץ.  "הנהלת הדסה רואה עצמה מחויבת להמשך קיומה של יחידת ההשתלות כשרות חיוני לציבור, סמן של מצוינות ומוקד משיכה לפעילות אקדמאית".

בהדסה בוצעו בשנים האחרונות בין 20 ל-40 השתלות בשנה. באוקטובר האחרון נחשף בחדשות 2 כי בשל סכסוך ממושך בין הנהלת הדסה ובין מנהל יחידת ההשתלות, ד"ר הדר מרחב, אותו ניסתה ההנהלה לפטר בוטלה השתלת כבד לחולה בת 50. על פי הפרסום, סירוב ההנהלה כי מרחב יהיה זה שיבצע את הניתוח עורר התנגדות מצד קולגה אחר של מרחב, ד"ר מנדי בן חיים (שמאז עזב את בית החולים), לבצע את הניתוח. בשל כך לא בוצע לבסוף הניתוח והכבד נקבר עם התורם. במרכז להשתלות איברים התייחסו לאירוע בחומרה ובהמשך, כאמור, הופסקה פעילות ההשתלות באופן זמני.

על אף ההנחיה הברורה להפסיק את פעילות ההשתלות, ב"הארץ" נחשף כי יממה בלבד לאחר ההחלטה הפנה מרכז ההשתלות הלאומי ריאה להשתלה לבית החולים, אך ההשתלה בוטלה ברגע האחרון מסיבות רפואיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ