בית המשפט העליון בקנדה: רופאים יוכלו לסייע לחולים סופניים לסיים את חייהם

השופטים קבעו כי המעשה עולה בקנה אחד עם חוק זכויות החולה. קנדה מצטרפת לרשימה מצומצמת ובה כמה מדינות בארה"ב ובאירופה, המתירות המתת חסד בצורה זו או אחרת

עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי

בית המשפט העליון של קנדה פסק בסוף השבוע כי רופאים יכולים לסייע לחולים סופניים לסיים את חייהם במקרים שבהם מדובר במחלה חשוכת מרפא באופן מובהק וברור, בשל בעיות רפואיות סבוכות שאין להן פתרון. הפסיקה התקדימית, שהתקבלה פה אחד ובהרכב של תשעה שופטים, הפכה על פניה פסיקה מ-1993, אשר אסרה על רופאים לסייע לחולים לסיים את חייהם וקבעה שמדובר ב"סיוע בהתאבדות".

ואולם ההחלטה החדשה של בית המשפט קובעת כי סיוע של רופאים לחולים סופניים המבקשים לסיים את חייהם אינו עומד בסתירה לחוק הקנדי ואף עולה בקנה אחד עם חוק זכויות החולה. לטענת השופטים, לחולים הנתונים במצבים רפואיים חמורים צריכה לעמוד הזכות לפנות לרופא ולבקש ממנו לסייע להם למות.

לי קרטר, שהמקרה של אמה הגיע לבית המשפט, ובעלהצילום: רויטרס

בית המשפט נדרש לסוגיה בעקבות סיפוריהן של שתי נשים - שהובאו לפתחו על ידי ארגוני זכויות אדם - קיי קרטר וגלוריה טיילור, שחלו במחלות עצבים ניווניות. הדיון המשפטי בשני המקרים החל באפריל 2011, לאחר שקרטר, בת ה-89 - שהיצרות עמוד השדרה שלה הוביל אותה למצב ניווני - כבר הומתה לבקשתה בשווייץ בזריקה קטלנית, שנה קודם לכן. טיילור, בת 64, שסבלה ממחלת ניוון השרירים ALS, מתה בשנתה ב-2012. בדיון המשפטי בעניין הבהירה טיילור שאין בכוונתה להרוג את עצמה, אולם ביקשה מבית המשפט הבטחה כי אם אכן תרצה לסיים את חייה תוכל לקבל עזרה מבלי שהדבר ייחשב לעבירה.

עורך דינן של השתיים טען כי הן מופלות לרעה בשל מוגבלויות פיזיות אשר מונעות מהן לשים קץ לחייהן, בניגוד לאנשים בריאים. עתה, לאחר שבית המשפט פסק לטובת השתיים, ניתנו לממשלת קנדה 12 חודשים כדי לתקן את החוק הנוגע לסיום החיים של חולה סופני שבחר בכך. לי קרטר (בתה של קיי קרטר) ובעלה אמרו לרשת CBC כי קיי קרטר מתה מאושרת עם חיוך על הפנים ובדרך שבה היא רוצה. "יש כל כך הרבה בשביל מה לחיות", אמרה הבת. "אבל עבור אלה שסובלים ממחלות חשוכות מרפא ואינם רוצים להמשיך אני שמחה שישנה ברירה"

בעקבות הפסיקה צפויה קנדה להצטרף לכמה מדינות בודדות באירופה ובארה"ב שבהן מותרת המתת חסד - בגרסאות ובתנאים שונים. "בעולם מתקיימות כמה דרגות חוקיות לביצוע המתת חסד", מסבירה יו"ר עמותת ליל"ך (לחיות ולמות בכבוד), דינה דיבון. "בהולנד, בלגיה ולוקסמבורג למשל, במקרים מסוימים - שבהם החולה לוקה במחלה חשוכת מרפא, אין לו סיכוי להבריא, והוא מבקש לסיים את חייו - מותר לרופאים להמית את החולה באמצעות רעל בזריקה או בשתייה".

לדבריה, בשווייץ אין חוק מפורש אולם כל זמן שהרופא שמבצע את ההמתה אינו נהנה, יורש או זוכה לטובת הנאה ממות החולה, הוא אינו עומד למשפט. "יש עמותה בשם אקסיט שאנשיה עושים זאת באישור המדינה, אבל רק לתושביה. בנוסף קיימת בשווייץ העמותה "דיגניטאס" - הארגון היחיד שמקבל חולים סופניים מכל העולם". לדבריה, גם בעמותה זו הקריטריונים להמתה חמורים ואנשיה אינם מסתמכים רק על חוות הדעת הרפואיות מארץ המוצא אלא דורשים גם בדיקות רפואיות מטעמה בטרם אישור ההליך.

במדינות וושינגטון ואורגן בארה"ב מתקיימת המתת חסד בגרסת החוק המכונה "מוות במרשם רופא" שלפיה חולה סופני שעומד בקריטריונים מסוימים רשאי לפנות לרופא ולקבל ממנו מרשם לתרופה ממיתה. עם המרשם מקבל החולה את החומר בבית המרקחת והאחריות על סיום החיים חלה עליו, ללא מעורבות פיזית של הרופא. "בגרמניה אין חוק בנושא ומעלימים עין. עד כמה שידוע לנו אף אדם שעזר לחולה לסיים את חייו לא הובא למשפט. במדינות כמו איטליה וצרפת מוכרחים עדיין לפנות לבית המשפט, שדן בכל מקרה לגופו", מסבירה דיבון.

בישראל התקבלה בדצמבר האחרון החלטה תקדימית בנושא. היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט המחוזי בתל אביב התירו המתת חסד של חולה ALS אף שלא הוגדר כ"חולה הנוטה למות". ההחלטה העלתה שוב את שאלת זכותם של חולים סופניים לבחור מתי וכיצד לסיים את חייהם, ובפרט את מצבם המורכב של חולי ALS שהחוק אינו חל עליהם ברוב המקרים. חוק "החולה הנוטה למות" הישראלי מגדיר חולה הנוטה למות כמי שיחיה לא יותר משישה חודשים נוספים גם אם יקבל טיפול רפואי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ