החל משנת הלימודים הקרובה: חיסון נגד וירוס הפפילומה גם לבנים

הנגיף הוא הגורם העיקרי לסרטן צוואר הרחם, ועשוי לגרום גם לסוגי סרטן אחרים, אך עד היום החיסון ניתן בבתי ספר רק לבנות. מתן החיסון לבנים עשוי להפחית את שיעור ההדבקה בין בני זוג בעתיד

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות הודיע היום (שני) כי החל משנת הלימודים הקרובה יינתן חיסון נגד נגיף הפפילומה גם לבנים בכיתה ח'. כיום ניתן בבתי הספר חיסון בשם "גרדסיל" לבנות בלבד – הוא ניתן לבנות בכיתה ח' ובשלוש מנות, כפעילות מניעה נגד סרטן צוואר הרחם. 

במקביל הודיעו במשרד גם על שינוי במשטר החיסון משלוש מנות לשתי מנות (גם לבנים וגם לבנות) לאור הנתונים המעודכנים מהספרות הרפואית ובהתאם לרישום של החיסון בעולם ובישראל.

הפפילומה (HPV - Human Papiloma Virus) הוא למעשה שם כולל לכ-200 סוגים של הנגיף, מרביתם מועברים במגע מיני. בניגוד לנגיף ה-HIV, נגיף הפפילומה אינו מועבר דרך נוזל הזרע או חשיפה לדם נגוע, כי אם דרך העור ועל כן גם קיום יחסי מין מוגנים אינם מונע בהכרח הידבקות. במרבית המקרים נשא הגיף לא יידע כלל שנדבק, לא יפתח תסמינים והמערכת החיסונית שלו תתגבר על הנגיף בפרק זמן של עד כשנתיים. במקרים שבהם בכל זאת מפתח הנשא תסמינים, יהיו אלה גידולים זעירים על העור המכונים "קונדילומה". הגידולים הללו נפוצים מאוד ובמרביתם ניתן לטפל באמצעים רפואיים כמו חנקן נוזלי, מחט חשמלית, לייזר או משחה תרופתית. מיעוט קטן של המקרים עלול להסתיים בסרטן צוואר הרחם, הנרתיק, פי הטבעת, הפין והמעי הגס.  

על פי נתוני המרכז הישראלי לפפילומה ווירוס הקונדילומה, פפילומה היא מחלת המין הנפוצה ביותר בעולם המערבי. תפוצתה כה גדולה, עד שמחקרים שנעשו בארה"ב הראו שבכל רגע נתון 26.8% מבני האדם בגילאים 14-59 הם נשאים של הנגיף. לפי המחקר, עד גיל 50 יידבקו 80% מהאמריקאים בלפחות סוג אחד של הנגיף.

בשנת 2012 פרסם האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים המלצה לחסן לא רק בנות, אלא גם בנים מגיל 11. רופאי האיגוד סבורים כי מתן החיסון לבנים יפחית את שיעור ההדבקה בין בני זוג בעתיד, וכן את שיעור הגידולים הסרטניים המתפתחים בעקבות ההדבקה. "בכך מצטרפת מדינת ישראל לשורה הראשונה של המדינות המערביות המעניקות הגנה מרבית נגד הנגיף והמחלות הנגרמות כתוצאה ממנו", טוענים במשרד הבריאות.

בשנת 2014 הוכנס לסל הבריאות חיסון הפפילומה לגברים ונערים בגילים 9-26, אשר מגן מפני ארבעה זנים של הנגיף. ההחלטה התקבלה על רקע דיווחים רבים של מקרי סרטן פין ורקטום בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. שנה קודם לכן אושר הכנסת חיסון הפפילומה לכל הבנות בכיתה ח'. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ