משרד הבריאות חוזר בו: אין עדות לקשר בין זיהום אוויר לתחלואת ילדים בחיפה

שבוע לאחר שפרסם כי מחצית ממקרי הסרטן בקרב ילדים בחיפה מקורם בזיהום, משרד הבריאות ערך דיון שבו לא הוצגו נתונים התומכים בטענה. ראש העיר חיפה יהב: "משרדי הממשלה הפקירו אותנו"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

שבוע לאחר פרסום נתונים שגויים אודות תחלואת הסרטן בילדים באזור חיפה על ידי משרד הבריאות אשר גרמו לחשש וסערה ציבורית, במשרד הבריאות מודים כי "אין עדות לעודף תחלואה בסרטן בגיל הילדות". אתמול (שני) התקיים במשרד הבריאות דיון בנוכחות רופאי ילדים, אונקולוגים ומומחים נוספים. לאחר הדיון פרסם המשרד הודעה לפיה "המשרד ימשיך לבחון את הנתונים" ו"מנכ"ל הבריאות ימשיך לקיים דיונים עם מומחים נוספים בתחומים נוספים". הלכה למעשה, המשרד לא הצליח להציג בפני המומחים כל הוכחה לטענות כי מחצית ממקרי הסרטן בילדים באזור חיפה מקורם בזיהום אוויר.

הדיון שהתקיים אתמול במשרד הבריאות נמשך כארבע וחצי שעות, ובמהלכו הושם הדגש על תחלואת סרטן בילדים. לקחו בו חלק רופאים, מומחים וחוקרים בתחום. במהלך הדיון, שנוהל על ידי מנכ"ל המשרד, הפרופ' ארנון אפק, הוצגו גם נתוני הרישום הלאומי לסרטן, מהן עולה כי בקרב ילדים אין תחלואה עודפת של סרטן ביחס ליתר חלקי הארץ. בתום הדיון התקבל קונצנזוס לפיו יפרסם המשרד הודעה שמטרתה לתקן את הרושם המוטעה שנוצר בציבור באשר לתחלואת ילדים בסרטן באזור חיפה.

הדיון וההודעה שלאחריו, מגיעים באיחור ניכר, נוכח טענות חוזרות ונשנות מצד מומחים ורופאים – בכלל זה עורכי המחקר – כי אין ממש בנתונים ואלה לא הוצגו כהלכה או פורשו באופן שגוי. ואולם, בזמן שנתוני המשרד התפתחו לכדי בהלה ציבורית, בחרו בכירי המשרד לרדת למחתרת מבלי להבהיר את הנתונים, לתמוך בהם או לסגת מהם. ראש מנהל בריאות הציבור, ומי שפרסם את הנתונים, פרופ' איתמר גרוטו, נמנע מלצאת ולפנות אל הציבור, או להתראיין בכלי התקשורת.

ואולם לטענת מומחים, הטעות של משרד הבריאות בפירוש הנתונים מלכתחילה והודעת התיקון, שמגיעה שבוע לאחר שהנתונים פורסמו, עלולות לגרום נזק באשר לתפיסת בעיית זיהום האוויר בחיפה ויתרה מכך - בנוגע לעודף התחלואה של מבוגרים באזור. "העובדה שלא נמצאה תחלואה עודפת בילדים בחיפה וכי אין עדויות התומכות בקשר בין זיהום אוויר לתחלואת הילדים באזור עלולה ליצור רושם כאילו זיהום האוויר בחיפה אינו מהווה בעיה – דבר שרחוק מהמציאות", אומר אחד המומחים ל"הארץ". לדבריו, "זיהום האוויר במפרץ חיפה הוא מזיק ולא בריא, ואכן בקרב מבוגרים רמת תחלואת הסרטן באזור גבוהה ב-16% ביחס לממוצע הארצי והיא מבטאת בין היתר שכיחות גבוהה מאוד של תחלואה בסרטן ריאות. החשש הוא שגורמים אינטרסנטיים ישתמשו בהודעת המשרד כדי לנסות ולייצר תמונה כאילו זיהום האוויר בחיפה הוא מצב תקין", הוא אומר.  

שבוע שעבר דיווחו כלי התקשורת כי להערכת משרד הבריאות, מחצית ממקרי הסרטן בקרב ילדים בחיפה והסביבה נגרמו בשל זיהום אוויר. עמדת המשרד מתבססת על מחקר שערכו חוקרים מבית החולים הדסה. הפרסומים בעיתונות התבססו על מכתב ששיגר לאחרונה למוסדות התכנון בחיפה פרופ' גרוטו, לפיו כל מקרי התחלואה העודפת בעיר — המהווים 16% מעל הממוצע הארצי — מקורם בזיהום אוויר, בכלל זה מקרי תחלואה של ילדים.

התהיות בנוגע לנתונים שהציג משרד הבריאות עלו מן הרגע הראשון, בין היתר על ידי כותבי המחקר עצמו, בהם  ד"ר מיכה ברחנא מאוניברסיטת חיפה ומובילת המחקר האונקולוגית פרופ' תמר פרץ, מנהלת "הדסה". כותבי המחקר לא הבינו כיצד הגיעו במשרד למסקנות שגויות שאינן עולות מהממצאים. גם רופאי ילדים ואונקולוגים טענו שאין כל הוכחה לקשר בין תחלואת סרטן בילדים ובים זיהום אוויר.   

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, מסר הבוקר (שלישי) לאחר הודעת משרד הבריאות: "אלה היו הימים הקשים בחיי. אפילו במלחמת לבנון השנייה לא חוויתי תסכול כזה וחוסר אונים. אני, כאבא וכראש עיר, צריך לתת תשובות ברורות לילדי חיפה ולהורים המודאגים. איך זה שמשרדי הממשלה הפקירו אותנו בשבוע האחרון וזרוּ פאניקה בציבור? מזה שבוע עוברים תושבי חיפה טלטלה רגשית על ידי פקידי מדינה מבולבלים וחסרי אחריות. לפני שעות ספורות, כגנבים בלילה, הוציא משרד הבריאות הודעה רפה ומתנצלת שאומרת במילים אחרות 'טעינו'. אני מודיע: גם הפעם לא יצליחו להרדים אותנו".

יהב קרא להקמת ועדת חקירה בנושא. "אני קורא לראש הממשלה למנות את השופט בדימוס לינדשטראוס לעמוד בראשות ועדה לבדיקת נתוני האמת הנוגעים לבריאות ילדי חיפה. הנחיתי את הנהלת העירייה שלא לקדם תוכניות במפרץ חיפה ולהביא מחדש את כל התוכניות השנויות במחלוקת לשימוע ציבורי. הנחיתי את אגד ערים לאיכות סביבה להגביר את הניטור באזור. אני קורא למנכ״ל משרד הבריאות לספק תשובות ברורות ולמשרד האוצר לאמוד את הנזק שנגרם לעיר בשבוע האחרון ולהשקיע בהתאם משאבים באיכות הסביבה במפרץ חיפה. כרגע מטה החירום מתכנס לייעוץ משפטי על מנת להחליט על המשך המאבק".

אתמול דווח ב"הארץ" כי ממחקר שפורסם ב–2012 עולה כי תחלואת הסרטן בקרב ילדים מאזור חיפה אינה גבוהה, ובמקרים רבים היא אף נמוכה בהשוואה למחוזות אחרים בארץ. במחקר מ–2012, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת חיפה, מהטכניון, מבית החולים רמב"ם ומהמחלקה לרישום סרטן במשרד הבריאות, נבדקה שכיחות תחלואת הסרטן בקרב ילדים עד גיל 19 בין השנים 1998–2007. הוא הראה כי שכיחות המחלה אצל ילדים עומדת בממוצע בישראל על כ–172.3 מקרים למיליון ילדים. במחקר נבחנו 4,255 מקרים של סרטן ילדים שאובחנו באותו עשור

לפי אחד הנתונים המפתיעים שחשף המחקר, תחלואת הסרטן אצל ילדים באזור חיפה נמוכה לעומת אזורים אחרים בארץ. על פי המחקר, שיעור תחלואת הילדים בסרטן באזור חיפה עמד על 168.5 מקרים למיליון ילדים, נמוך יותר מזה שבאזור תל אביב — שבו שיעור תחלואת הסרטן בקרב ילדים הוא הגבוה בישראל עם 180.2 מקרים לכל מיליון. כמו כן, שיעור התחלואה בחיפה אף נמוך מזה שבמרכז הארץ — 178.1 מקרים לכל מיליון ילדים, מזה שבדרום הארץ — 169.1 מקרים למיליון, ומזה שבירושלים — 168.8 מקרים למיליון. רק בהתנחלויות — 147.9 מקרים למיליון, ובאזור הצפון — 150.8 מקרים למיליון, שכיחות הסרטן בקרב ילדים נמוכה יותר.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ