למרות פסק דין, המדינה מתעכבת בפיצוי מטופלת שניסתה להתאבד

האשה תבעה את משרד הבריאות בגין ניסיון התאבדות שנבע מהתרשלות ביה"ח שבו אושפזה. בינואר קיבל בימ"ש את תביעתה ופסק על תשלום פיצויים, אך הדבר לא נעשה

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מטופלת פסיכיאטרית פנתה באמצעות עורכי דינה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיורה למשרד הבריאות להעביר לה פיצויים בסכום של 1.17 מיליון שקלים. האשה תבעה את משרד הבריאות בגין ניסיון התאבדות שנבע מהתרשלות בית החולים הפסיכיאטרי שבו אושפזה. לפני שלושה חודשים קיבל בית משפט השלום בירושלים את תביעתה ופסק על תשלום פיצויים, אולם מאז הדבר לא נעשה.

בסוף 2005 אושפזה המטופלת בבית חולים "כפר שאול" שליד ירושלים לאחר שגילתה נטיות אובדניות, שם ניסתה להתאבד באמצעות בליעת כדורים ואושפזה במחלקה הסגורה. בצעד חריג, הועברה למחלקה פתוחה כעבור כמה ימים, ובחודש שבו שהתה במחלקה ניסתה להתאבד עוד ארבע פעמים.

על פי התביעה שהגישה המטופלת, בינואר אותה שנה היא יצאה באין מפריע מהמוסד, ורק כעבור שעה וחצי דיווח בית החולים למשטרה על היעלמותה. בשעות הערב של אותו היום היא קפצה מ"מגדל העיר" בירושלים. כיום היא מרותקת לכיסא גלגלים וסובלת מפגיעות ביכולתה הקוגנטיבית ובזיכרון. בשל כך, היא סובלת מנכות נפשית של 100% לצמיתות.

בינואר השנה קיבלה השופטת עירית כהן את טענות התביעה וקבעה כי בית החולים התרשל בכך שלא פיקח עליה כשעברה למחלקה הפתוחה. בית המשפט דחה את טענת ההגנה, שלפיה לא ניתן לפקח על חולים במחלקה פתוחה. השופטת ציינה כי ההפך הוא הנכון - יש חובה לפקח על חולים דוגמת המטופלת גם במחלקה זו. גם ניסיון בית החולים להטיל חלק מהאשמה על המטופלת נדחה.

אלא שלטענת עורכת דינה של התובעת, אתי ליבמן עפאים ממשרד קמחי, פלד, פוזנר, שילה ושות', התמהמהה המדינה בהעברת הכסף בטענות שונות ובלתי סבירות. כך למשל, טענה המדינה לכאורה שאי-ביצוע פסק הדין נובע מרצונה לערער עליו, וזאת על אף שחלף המועד לערעור.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בתיק זה יוצגה המדינה על ידי חברת ענבל. בשלב זה, לאור מכלול הנסיבות והחלטת בית המשפט, יועבר תוך כמה ימים סכום הפיצוי לתובעת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ