חשש: כלבה שחלתה בכלבת באה במגע עם אלפים

במשך כשבועיים הסתובבה הכלבה החולה בקרבת בני אדם רבים, באזור הצפון ובמרכז הארץ, ואף נשכה אשה. משרד הבריאות מחפש אחר אנשים שבאו עמה במגע

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

כלבה שמתה אתמול (שלישי) במרפאה וטרינרית בתל אביב התגלתה כחולה בכלבת. עוד התברר, כי בשבועיים האחרונים הכלבה שוטטה ברחבי הארץ, באה במגע עם בני אדם רבים ואף נשכה אשה. בעקבות כך עורך בדיקה ומנסה לאתר מי שבאו במגע עם הכלבה בתקופה שבה היתה נגועה במחלה.

הכלבה, כבת שנה וחצי ובגודל בינוני, נאספה לראשונה ב-7 במאי על ידי מבקר באזור ה"אידרא רבא" בסמוך למושב מירון. במקום נמצא קברו של רבי שמעון בר יוחאי, והתקיימו בו הילולות ל"ג בעומר. על פי הידוע, במקום היו באותו הזמן כאלף מבקרים מהמרכז לקבלה וייתכן כי באו במגע עם הכלבה.

ככל הידוע, משם הוסעה הכלבה על ידי שני בני אדם ברכב פרטי לחולון, שם אף נבדקה על ידי וטרינר פרטי. ואולם, היא לא אותרה אז כחולת כלבת ובמשך למעלה משבוע ימים שהתה בביתו של המאמץ. ביום שישי בשבוע שעבר ננשכה אשה במרכז הארץ על ידי הכלבה ולמחרת היא נמסרה לעמותת SOS בהרצליה, וטופלה על ידי צוות שכלל שלושה מתנדבים ווטרינר. בתחילת השבוע הראתה הכלבה סימני מחלה, ופונתה לרופא העמותה בתל אביב, שם מתה עוד באותו היום. בדיקת כלבת שבוצעה בה לאחר מותה נמצאה חיובית. 

הכלבה החולה שמתה מכלבתצילום: דוברות משרד הבריאות

במשרד הבריאות מנסים כעת להגיע לכל מי שעלול היה לבוא במגע עם הכלבה ולהיחשף למחלה. במשרד מבקשים להעביר את המידע למשתתפים בהילולת ל"ג בעומר במירון, למטיילים ונופשים באזור ולתושבים ביישובים הסמוכים. כמו כן, הורים לילדים מתבקשים לברר עם ילדיהם אם היו במגע עם בעלי חיים חשודים, ובמידה וכן לפנות בדחיפות ללשכת הבריאות. בנוסף, בעלי כלבים מתבקשים ליצור קשר עם הווטרינר העובד ברשות המקומית במקום מגוריהם, לצורך וידוא מצב חיסונם.

זהו מקרה הכלבת השני שהתגלה השבוע. בתחילת השבוע נמצא גור כלבים בן שלושה חודשים בפארק אדמית שבגליל המערבי. הכלב נאסף על ידי אנשים ושהה במקומות שונים שהיו בהם כלבים וחתולים, עד שהגיע לתחנת ההסגר בחיפה. לאחר שגילה סימני תוקפנות - מתסמיני המחלה - ומת, התברר שגם הוא היה נגוע בכלבת. לפני כשבועיים ברמת הגולן על ידי זאבה, שכנראה חלתה גם כן בכלבת. מתחילת השנה ועד היום, התגלו שמונה אירועי כלבת: חמישה בכלבים, שניים בזאבים ואחד בחתול.

הכלבת נחשבת למחלה ויראלית קטלנית. הגורם למחלה הוא וירוס אשר תוקף את המערכת העצבים המרכזית במוח. הנגיף מועבר לרוב בנשיכה מבעלי חיים כמו כלבים וזאבים, שועלים ותנים משוטטים שלא חוסנו מפני המחלה, וכן על ידי חולדות, עטלפים ודביבונים. במקרים נדירים יותר תיתכן הדבקה גם באמצעות ליקוק פצע פתוח על ידי בעל החיים הנוגע. קיימים חיסונים למחלה כטיפול מונע וכטיפול במקרים חשודים אולם מרגע שהווירוס מגיע אל המוח ומופיעים תסמיניה הראשונים – אין דרך לטפל בה והיא גורמת למוות. מדובר במחלה נפוצה בעולם: מדי עשר דקות בממוצע מת אדם מהמחלה - לפחות 55 אלף שני אדם בשנה, מחציתם ילדים מתחת לגיל 15.

"אנחנו מאד מוטרדים, גם מהמקרה הנוכחי וגם מהתופעה באופן כללי. זה משהו שצפוי היה שיקרה ויש פה רמה של רשלנות", אומר ל"הארץ"  ד"ר משה רפלוביץ', יו"ר ארגון הרופאים הווטרינרים. "המקרה הזה הוא חלק מהרשלנות הכוללת של טיפול כלבים במדינת ישראל". לדבריו, "בישראל מתים כלבים בכמויות עצומות כל שנה כי אין בקרה על ההתרבות שלהם. משרד החקלאות מונע טיפול בתופעה הזאת למרות שקיבל אין סוף בקשות ופניות.

"התוצאה היא שבכל האזורים הלא מיושבים יש כמות אדירה של כלבים שמהווים את החוליה המקשרת בין המחלה לאזרחי המדינה – אנחנו רואים את זה בגליל, בגולן ובדרום – כמויות אדירות של כלבים עולם על היישובים, זה נחשול לא נעצר. מנגד, אין מספיק תחנות הסגר ומחסור עצום בכלביות". לדבריו, הדבר גורם לכך שכלבים משוטטים רבים מגיעים לידיים פרטיות ובכך מסכנים את בני האדם וכלבים אחרים. 

לדברי רפלוביץ', המקרה הנוכחי חמור במיוחד כיוון שהכלבה הנגועה עברה כמה איזורים גיאוגרפיים שונים וכמות גדולה של אנשים נחשפו אליה. "אנחנו מתריעים על העניין הזה כבר שנים. יש לטפל בנושא הזה באופן נחוש", אמר. במשרד החקלאות טוענים מנגד כי הם משקיעים משאבים רבים ומיליוני שקלים בשנה במלחמה בתופעה של התרבות הכלבים.

עוד מבקשים במשרד מהציבור שלא לאסוף הביתה כלבים משוטטים, אלא רק מכלביות מסודרות של רשויות מקומיות ועמותות. בנוסף, בעלי הכלבים נדרשים להקפיד ולחסנם מדי שנה נגד כלבת (על פי חוק) ולטייל עם כלבים ביתיים ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ