משרד הבריאות מזהיר מפני תכשירי קודאין: עלולים לגרום דיכוי נשימתי ומוות

הקודאין, המיועד לטיפול בשיעול ולשיכוך כאב, מוכר בישראל בשמות מסחריים כמו "קודיקל", "רקוד" ו"נורופן פלוס". האוכלוסיות בסיכון: ילדים ונשים מניקות

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
עידו אפרתי
עידו אפרתי

משרד הבריאות מפרסם אזהרות בטיחות בנוגע להגבלת השימוש בתכשירי קודאין בילדים, בנשים מניקות ובאוכלוסיות בסיכון — מחשש לתופעות לוואי כמו דיכוי נשימתי ומוות. האזהרות יצאו בהמשך לאזהרה שפרסמה לאחרונה רשות התרופות האירופית (EMA).

קודאין הוא תרופה ממשפחת האופיאטים המיועדת לטיפול בשיעול ולשיכוך כאב. התרופה משווקת בישראל במגוון תכשירים — הן כמרכיב יחיד והן עם מרכיבים נוספים, בין היתר בשמות המסחריים "קודיקל" ו"רקוד", וכאחד המרכיבים בתרופות "ברונכולט פורטה", קודברול", "קוד־אקמול" רוקסט" , "ו"נורופן פלוס", "מיגרלב" ועוד.

על פי אזהרת המשרד, לאחר נטילתו הקודאין הופך בגוף לחומר הפעיל מורפין, שהוא אמנם בעל תפקיד חשוב בפעילות הרצויה של התרופה, אך גם גורם לתופעות הלוואי שלה כמו דיכוי נשימתי. בשל כך אימץ המשרד את עיקרי ההמלצות המגבילות שנוספו לתכשירי קודאין — בתרופות לטיפול בכאבים ובאלה המיועדות לטיפול בשיעול.

בעקבות זאת קובע משרד הבריאות כי אין להשתמש בתכשירים המכילים קודאין בילדים מתחת לגיל 12, ואין להשתמש בתכשירים המכילים קודאין בהנקה. עוד קובע המשרד כי אין להשתמש בתכשירים המכילים קודאין בילדים מגיל 12 עד 18 לאחר ניתוח להסרת שקדים או אדנואידים, שנועד לטפל בדום נשימה חסימתי בשינה, וממליץ גם שלא להשתמש בתכשירים המכילים קודאין בילדים בני 12–18 הסובלים מבעיות נשימה.

עוד מודיע משרד הבריאות כי אין להשתמש בתכשירים המכילים קודאין במטופלים אשר ידוע כי קודאין עובר פירוק מהיר בגופם לחומר הפעיל מורפין (תופעה שנקראת ultra-rapid metabolizers CYP2D6). "במטופלים אלה עלולות להצטבר כמויות גבוהות של מורפין  ולגרום לתופעות לוואי חמורות, כגון דיכוי נשימתי ומוות", מצוין בהודעת המשרד.

מכיוון שלגבי רוב המטופלים בתכשיר אין מידע על יכולת הפירוק של קודאין למורפין, ממליצים במשרד לשים לב לסימני רעילות, הכוללים: קשיי נשימה, סחרחורות, ישנוניות יתר ובלבול. כאשר יש חשש לתופעות לוואי אלה יש לפנות לרופא מיד. כמו כן מציינים במשרד כי העלונים לתכשירים המכילים קודאין כבר עודכנו בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ