נערה מצרפת שנולדה עם HIV חיה ללא טיפול תרופתי במשך 12 שנה

זהו המקרה השני המוכר של נסיגה ממושכת במחלה אצל חולה שנדבקה ברחם אמה והפסיקה לקבל טיפול לאחר תקופה מסוימת. במקרה הקודם, הנגיף התפרץ כעבור שנתיים בלבד

שרה בוזלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה בוזלי, גרדיאן

בת 18 מצרפת, שנולדה נשאית HIV וקיבלה טיפול תרופתי אינטנסיבי בראשית חייה, חיה כבר 12 שנה ללא טיפול. הממצא מעניק תקווה למדענים העוסקים בחיפושים אחר תרופה למחלת האיידס הקטלנית. סיפורה של הצעירה הוצג בכנס בוונקובר, קנדה, על ידי רופאים ממכון פסטר הצרפתי.

בדומה לתינוקת ממיסיסיפי, הנערה מצרפת נדבקה ב-HIV ברחם אמה וקיבלה תרופות כבר במהלך השבועות הראשונים לחייה. שתי הילדות לא קיבלו טיפולי המשך מאחר שהוריהם הפסיקו את הטיפול מיוזמתם. המקרה של התינוקת האמריקאית עורר לפני כשנתיים התרגשות רבה ורופאים התייחסו אליו במונחים של "החלמה תפקודית", מכיוון שלא ניתן היה לזהות את הנגיף בגופה. אלא שכעבור 27 חודשים התברר שלא מדובר בהחלמה אלא רק בנסיגה זמנית של המחלה, שכן רמות ה-HIV בגופה של הילדה עלו.

נגיף HIVצילום: אי־פי

הפעם מתייחסים המדענים למקרה הצרפתי בזהירות יתרה. הם מדווחים על נסיגה ממושכת במחלה אך מדגישים כי עלול לחול שינוי. הילדה נולדה לאם נשאית ובמהלך ששת השבועות הראשונים לחייה קיבלה טיפול למניעת הידבקות, אך ללא הועיל. חודשיים לאחר הפסקת הטיפול המניעתי, מצאו בדיקות הדם "עומס נגיפי גבוה" בגופה, ולילדה נרשם קוקטייל אנטי-רטרו ויראלי, המקובל בטיפול בחולי HIV.

כשהילדה הגיעה לגיל שש, משפחתה החליטה לפסיק את מתן התרופות והמגע שלה עם רופאים הופסק לחצי שנה. כשהיא חזרה לטיפול, הרופאים גילו שהנגיף נעלם מגופה מבלי להותיר עקבות. כעת, אחרי 12 שנים ללא טיפול תרופתי, הנגיף עדיין לא ניתן לגילוי, אם כי הניסיון כאמור מוכיח שספק אם נעלם לתמיד.

ישנם חולים שמערכת החיסון שלהם בולמת את התפשטות הנגיף, אך לדברי ד"ר אסייה סאייז סיריון ממכון פסטר שבפריז, לנערה הצרפתיה אין את המאפיינים המשייכים אותה לקטגוריה הזאת. "סביר להניח שהמחלה אצלה נמצאת בנסיגה נגיפית למשך תקופה ארוכה מאוד, בזכות העבודה שקיבלה שילוב של תרופות נוגדות נגיף זמן קצר לאחר שנדבקה בו", היא אומרת.

דבר דומה קרה לקבוצה של 14 מבוגרים בצרפת המכונים "קבוצת ויסקונטי" (Visconti cohort). גם הם קיבלו טיפול תרופתי מיד לאחר ההיבדקות ורק בגופם של שניים מהם ניתן לאתר את הנגיף על אף שהפסיקו ליטול את התרופות לפני שנים רבות. לדברי סאייז סיריון, 580 נשאי HIV נדבקו בצרפת בלידתם. כמאה מתוכם קיבלו טיפול תרופתי במהלך ששת השבועות הראשונים לחייהם ומתוך אלה – 15 הפסיקו את הטיפול. אך אצל 13 מהם התפרץ שוב הנגיף אחרי שבועות או חודשים.

ההנחה הרווחת בקרב מדענים היא שעל מנת להסיק מסקנות ממקרי הנסיגה הבודדים יש לקיים ניסויים נרחבים על ילדים שקיבלו טיפול לאחר לידתם. ניסויים מעין אלה מתנהלים כעת בתאילנד ומדענים מצפים שתועלתם תהיה גבוהה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ