בן 16 ברח מטיפול כימותרפי ברמב"ם והוחזר בידי המשטרה

הנער החולה בסרטן סירב לקבל טיפול, עזב לביתו בטבריה והוחזר כעבור יממה בצו בית משפט. המשפחה מתכננת להפגין מחוץ לבית החולים. רמב"ם: משקיעים מאמץ רב להחלמתו

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

נער בן 16 מטבריה, שברח שלשום (רביעי) מבית החולים רמב"ם בחיפה לאחר שרצה לנוח מטיפולי כימותרפיה אותם הוא עובר, הוחזר כעבור כיממה בצו בית משפט ובליווי משטרתי. משפחתו מתכננת לערוך הפגנת מחאה מחוץ לבית החולים בשבוע הבא. 

עורך דינם של משפחת הנער, אפרים דמרי, סיפר כי  לפני כשנה וחצי חלה הנער במחלת הסרטן. לדבריו, הוריו הציגו חוות דעת רפואית בה הומלץ שהנער לא יעבור טיפולי כימותרפיה כי הדבר לא יעזור לו. "מנגד", אמר, "שירותי הרווחה התערבו ופנו לבית המשפט לענייני משפחה בטבריה. התנהל שם תיק. הם הביאו את חוות הדעת שלהם ובית המשפט החליט לטפל בכפייה בנער".

לדברי עורך הדין, הנער עבר סדרה ראשונה של טיפולים ולאחר מכן התגלה בבדיקות כי החלים. ואולם אחרי כמה שבועות שבה המחלה, והנער עבר טיפול נוסף. הטיפול הוגדר כמוצלח אך המחלה שוב חזרה. "הטיפול האחרון, הסדרה השלישית, החל לפני כחודש וחצי. לפני כשבוע וחצי בעקבות אחד הטיפולים, הנער איבד את הכרתו והובהל למחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם. שם, לאחר טיפול ייצבו את מצבו והחזירו אותו להמשך טיפול", אמר.

בית החולים רמב"ם, בשנה שעברהצילום: חגי פריד

דמרי סיפר כי הנער ביקש שיפסיקו להכאיב לו ולשחררו לכמה ימי חופשה. לדברי הפרקליט, "הרופאה אמרה לו שאם הוא יסרב לקבל את הטיפול היא תדאג שיגיעו שוטרים, יקשרו אותו למיטה עם אזיקים, והיא תתן לו את הטיפול בכוח. הוא ביקש והתחנן על נפשו שאם הם לא רוצים להפסיק את הטיפול, לפחות שיתנו לו חופשה של כמה ימים כי הוא סגור בחדר כבר חמישה שבועות". לאחר שהוא סורב לבקשת החופשה, שלשום בבוקר, כשהיה לבדו, ניתק הנער את כל המכשירים שהיו מחוברים אליו, לבש את בגדיו, יצא מבית החולים ומשם ברח לביתו בטבריה. 

"בית החולים הודיעו לשירותי הרווחה שהוא ברח, הם פנו לבית המשפט. בית החולים הוציא צו הבאה", אמר דמרי. "המשטרה החלה לחפש אותו, ולאחר יממה מצאה אותו והחזירה אותו לבית החולים". הוא הוסיף כי "נכון שמדובר על פי החוק בקטין, אבל מנגד מדובר בנער בגיל 16 שיש לו אמירה. בית המשפט - עם כל הכבוד לשירותי הרווחה - היה צריך להתייחס גם לאמירות שלו, כי מי שסובל ועובר טיפולים קשים ונוראיים זה הנער עצמו".

צביקה, דודו של הנער, סיפר בשיחה עם "הארץ" כי המשפחה מתכננת להפגין בשבוע הבא בכניסה לבית החולים תחת הסיסמה "כן לטיפולים, לא לטיפולים באזיקים". לדבריו, "אנחנו נהיה שם באזיקים, אם יאשרו לילד לצאת גם הוא יהיה אזוק בהפגנה". הדוד קבל גם הוא על יחס המשטרה במקרה ואמר כי "הילד מרגיש גרוע מאוד בזה שלוקחים אותו בתור אסיר". לדבריו, 14 שוטרים טיפלו במקרה. "14 שוטרים בשביל ילד? אין למשטרת ישראל מה לעשות?" אמר הדוד, עם זאת הוא ציין כי מפקד תחנת טבריה נפגש עם המשפחה ונהג באדיבות ובסובלנות. יש לציין כי בניגוד לפרסומים אתמול, הנער לא נאזק בדרכו אל בית החולים או בתוכו. 

גורם בכיר במשטרה אמר ל"הארץ" כי הנער נלקח מביתו לרמב"ם בעדינות המרבית. סגן ניצב דורון מלכה, דובר המחוז הצפוני במשטרה מסר בתגובה כי "חוקרי נוער של תחנת טבריה המתינו ליד ביתו של הנער בטבריה וכשזה הגיע, עיכבו אותו ברגישות המתבקשת יחד עם בני משפחתו בתחנת טבריה. שם, בהסכמה, הוא הועבר חזרה לבית החולים רמב"ם מלווה בחוקר נוער".

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה כי "מדובר בנער החולה במחלה אונקולוגית בת טיפול - בתנאי שהמשפחה תשתף פעולה ותביא את הקטין לטיפולים. מכיוון שגם הורי הנער המשמשים אפוטרופוסים על פי דין, וגם הנער עצמו, לא משתפים פעולה עם הצוות הרפואי, ונשמעים לעצתם הבלתי מקצועית של גורמים אחרים, התערבו רשויות הרווחה והחוק, ובצו בית משפט חויבה משפחתו להביאו לטיפול". עוד נמסר מרמב"ם כי הם מצרים על הפניית האשמה אליהם. "בית החולים מטפל בנער כבר למעלה משנה, תוך השקעת זמן ואנרגיה בלתי נדלים של כל הגורמים בבית החולים על מנת להציל את חייו -  כולל פניות חוזרות לרשויות הרווחה ובית המשפט".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ