ריכוז חריג של חיידקים ועופרת התגלה במתקני שתייה באיכילוב

לטענת מומחים, הממצאים שהתגלו בבדיקה סמויה מחייבים בדיקה נוספת של מי השתייה בבית החולים ושל הספק. משרד הבריאות: "התוצאות שהתקבלו עומדות בתקנים, המים בטוחים לשתייה"

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו אפרתי
עידו אפרתי

מספר חיידקים גדול מהתקן המותר לבתי חולים וריכוז גבוה מהמותר של יוני עופרת התגלו באחרונה במתקני השתייה בחלק מהמחלקות בבית החולים איכילוב בתל אביב. כך עולה מבדיקה סמויה של המתקנים שנערכה בשבוע שעבר בחלק מהמחלקות.

הבדיקה נערכה במסגרת קמפיין מימון ההמונים "מה בכוס?", המאפשר לאזרחים פרטיים לבדוק את הברזים ומתקני המים בביתם, כחלק מפעילות שמטרתה לאתר ולמפות את המזהמים במי השתייה בישראל. מדובר במיזם חברתי של האתר "אינסיידר", המשמש פלטפורמה למאבקים חברתיים בשילוב גיוס מימון המונים. הבדיקה נערכה על ידי אנשי מקצוע והדגימות ניטלו על ידי דוגם מוסמך והועברו למעבדה שהוסמכה על ידי משרד הבריאות.

התקן הקיים לספירת חיידקים כללית בבתי חולים מתיר נוכחות של 200 מושבות חיידקים במיליליטר מים. ואולם בחלק מהמחלקות שנבדקו נמצאה נוכחות חריגה בהרבה מזו המותרת. כך, במי השתייה שבמרפאת הילדים של איכילוב נמצא ריכוז חיידקים של 770 מושבות למיליליטר מים ובמחלקה האונקולוגית 970 מושבות למיליליטר. עם זאת, במחלקת מיון כללי נמצאה רמה נמוכה של חיידקים — 29 מושבות למיליליטר, ובמיון יולדות — 120 מושבות למיליליטר.

בנוסף גילתה הבדיקה ריכוז גבוה בהרבה מהתקן של עופרת במי השתייה במחלקה האונקולוגית. התקן הישראלי הוא עשרה מיקרוגרמים לליטר, ובמי השתייה במחלקה נמצאו 40 מיקרוגרמים לליטר. התקנים שנקבעו בישראל, ועודכנו מחדש בשנת 2013, מבוססים על התקינה האירופית והאמריקאית ועל המלצות ארגון הבריאות העולמי. לחשיפה לעופרת עלולות להיות השלכות בריאותיות רבות — מהשפעות נוירו־התפתחותיות, פגיעה בתפקודי כליות, ועלייה בלחץ הדם, ועד למוות בשל מחלות לב וכלי דם.

לדברי פרופ' אבנר עדין מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ומי שעמד בראש ועדת עדין שעסקה באיכות מי השתייה בישראל ובחן את ממצאי הבדיקה, התוצאות מחייבות בדיקה מיידית נוספת של מערכת מי השתייה בבית החולים ושל ספק המים.

מבית החולים איכילוב נמסר: "בדיקה שנערכה החודש מצאה שאיכות המים במתקני השתייה בבית החולים היא לפי התקן הנדרש. בימים הקרובים נבצע בדיקה נוספת".

ממשרד הבריאות נמסר: "אין בתוצאות שנתקבלו השפעה בריאותית. על פי התקנות של משרד הבריאות, ועל פי כל המדדים בעולם, התוצאות שהתקבלו עומדות בתקנים והמים בטוחים לשתייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ