סגן שר הבריאות ליצמן: קנאביס רפואי יימכר בבתי מרקחת

בישראל ישנם כ-22 אלף חולים בעלי היתר שימוש בסם לעומת מספר מוקדי חלוקה מצומצמים. משרד הבריאות: יותר רופאים יורשו לתת מרשמים, הקנאביס יהיה בפיקוח כמו תרופות נרקוטיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הכריז היום (שני) כי הקנאביס הרפואי יימכר בבתי המרקחת. בדיון בוועדת הסמים של הכנסת אמר סגן השר כי "גם היום בתי מרקחת נותנים כל מיני תרופת אחרות כמו מורפיום, אז יש סדר וגם בזה נעשה סדר. יהיה רישום ונפקח על זה, אבל זה יהיה בסטנדרט, כמו תרופה". ליצמן הוסיף כי "כרגע אנחנו נמצאים בבג"ץ בגלל נושא המגדלים. נוציא מכרז בנושא ואני מקווה שנקבל את אישור בג"ץ".

לגבי החשש שהתרופה תדלוף לשוק אמר סגן השר כי "ברגע שיהיה בבתי מרקחת וברישום, נקפיד ונילחם מלחמה אגרסיבית לא לאפשר לזה לצאת החוצה. לא ניתן לזה. גם המגדלים יתחזקו. ברגע שיהיה מכרז, זה עובר למרשם רופא ואני בטוח שזה יתקבל".

פרופ' בועז לב ממשרד הבריאות הסביר בדיון כי בכוונת המשרד גם להגדיל את מספר הרופאים שיוכלו לרשום למטופלים את הטיפול בקנאביס. "נרחיב את צוואר הבקבוק המינהלי, שהרבה יותר רופאים יוכלו לתת את זה ככל שיקבלו הדרכה מקצועית. חשוב מאוד שנכשיר גם את המטפלים וגם את בתי המרקחת. מבחינתנו אנו מתכוונים שהקנאביס יהיה בפיקוח כמו תרופות נרקוטיות".

יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג (מרצ) הגיבה לדברים בדיון ואמרה כי "שמענו כאן בשורה מאוד גדולה בפעם הראשונה. מזה כמה שנים שתחום הקנאביס נדחק ליחידה מצומצמת, התחום הגיע למיצוי ומבוי סתום. המעבר של הטיפול בקנאביס רפואי לטיפול באמצעות רופאים, מומחים וחלוקה בבתי מרקחת זאת בשורה עצומה וענקית". זנדברג הוסיפה כי "התחום שיווע לבשורה כזאת".

ואולם הבשורה החשובה יותר לחולים שעלתה בדיון קשורה לפתרון שמציעים במשרד הבריאות לביורוקרטיה והסחבת שכרוכים כיום בהשגת היתר לשימוש בקנאביס רפואי. תהליך השגת ההיתר עובר בשתי תחנות. בראשונה, המטופלים נדרשים למרשם מטעם רופא כאב או אונקולוג לקבלת המריחואנה. ואולם אין די במרשם הרופא והתחנה השנייה - ההיתר הסופי - ניתן על ידי היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות (יק"ר). הביקוש ההולך וגדל הפך את שתי התחנות הללו לצוואר בקבוק וחולים שנדרשים לצמח נאלצים להמתין חודשים ארוכים - הן בתור לרופא המוסמך להעניק מרשם והן לאישור הסופי של היק"ר.

הפתרון שמגבשים במשרד הבריאות הוא לפטור את החולים משלב האישור ומתן ההיתר על ידי היק"ר, ותחת זאת להכשיר רופאים שיוסמכו לתת היתרים ללא מעבר דרך היק"ר. לדברי המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בעז לב "בכוונתנו להכשיר במשרד הבריאות רשימה של רופאים בכירים כמו גם את המטופלים עצמם כדי שאלו יכירו את מכלול הסיכונים. אנחנו רוצים לראות את זה הכי קרוב לתהליך הרגיל של תרופה נרקוטית אחרת".

לדברי אהרון לוצקי , מנכ"ל חברת "תיקון עולם"  - אחד משמונת המגדלים הפעילים כיום בישראל, מדובר בבשורה של ממש – דרמטית בהרבה מזו של אספקת הקנאביס בבתי המרקחת. "התהליך כיום הוא מסורבל וכרוך בביורוקרטיה רבה". בנוגע לאספקת קנאביס בבתי מרקחת אמר לוצקי: "זה נושא מורכב שצריך עדיין ללמוד אותו. בעיקרון אנחנו בעד נגישות גבוהה למטופלים שזקוקים לכך ותומכים בכל מה שיתרום לכך". 

כמות החולים בישראל המשתמשים בקנאביס רפואי עולה בהתמדה, ועומד כיום על כ-22 אלף בעלי היתר. המוטופלים בקנאביס רפואי מקבלים את החומר בתחנות חלוקה שונות שמפעילים המגדלים, והוא נצרך בדרכים שונות - עישון, אידוי, טיפות שמן שהן מיצוי של חומרי הצמח ועוגיות. עם זאת, מספר מוקדי החלוקה אינו הולם את הביקוש.

בארגון הרוקחות תומכים ומאמצים את המהלך. לדברי חבר הוועדה המקצועית של הארגון והיו"ר לשעבר מיקי עופר, שנפגש אתמול עם זנדברג, "אנחנו מאמצים את המהלך. צריך לעשות הפרדה מלאה בין המגדלים של הקנאביס לבין מערך האספקה שלו" אמר. "בשום מקום בעולם תרופה או תכשיר רפואי אינם מסופקים למטופלים על ידי היצרנים. בהתאם לכך גם קנאביס רפואי צריך להיות מנופק בבתי המרקחת מורשים ככל תרופה אחרת. כיום בתי המרקחת מורשים למכור את כל הסמים המסוכנים, כולל מורפיום, ריטלין, ועד תרופות כמו פרקוסט ואוקסיקונטין המבוססות על סם האוקסיקודון". 

לדברי עופר, "כיום המגדלים הם אלה שמוכרים את הקנאביס למטופלים והם אינם יודעים אילו תרופת נוספות לוקח את המטופל איזו אינטראקציה יש בין תרופות אחרות לקנאביס. כאשר הקנאביס יסופק בבתי המרקחת יוכלו הרוקחים להסביר למטופלים על תופעות הלוואי ועל האינטראקציות עם תרופות אחרות".

אלא שלא בכדי המריחואנה עדיין אינה רשומה כתרופה מן המניין: לצד התועלות הרפואיות שלו אצל חולים רבים עדיין אין מידע מסודר ואחיד שיכול להפוך אותה לתרופת מרשם מסחרית על פי כל כללי הרישום המקובלים. קיימים זנים רבים של הצמח בעלי ריכוזי חומר והשפעות רחבות  – דבר שמקשה לייצר אחדות קלינית בנוגע להשפעותיו ועוד יותר בנוגע לקביעת מינוני הצריכה שלו. לדברי עופר, למרות זאת יידרש משרד הבריאות למצוא דרך לרשום אותו כתרופה או תכשיר כדי שניתן יהיה לנפק אותו באופן מסודר בבתי המרקחת. "אני מקווה שזה גם יתרום לסטנדרטיזציה של של הקנאביס הרפואי. שכן כיום הסם נצרך בריכוזים ובאופנים שונים. בפרחים אנחנו מקבלים ריכוזים שונים וכל פעם אותו מטופל מקבל תמהיל שונה של החומרים הפעילים".

לשאלה האם הרוקחים אינם חוששים כי נגישותם לחומר תהפוך אותם למוקד להפעלת לחצים להשגת הסם מצד גורמים שונים השיב כי "אין שום הבדל בין לחץ להשיג ריטלין או חומרים נרקוטיים אחרים לצורכים שאינם רפואיים ובין הקנאביס", הוא אומר.

יו"ר הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול צבי הנדל בירך גם הוא על המהלך. "הרשות מברכת על המהלך  שיש בו בכדי להקל על החולים שראוי שיקבלו קנאביס לצרכים רפואיים בהקדם האפשרי", אמר. "יחד עם זאת חשוב שרק רופאים מומחים יורשו לחלק מרשמים, על מנת שההקלה על החולים שזכאים לא תפתח את הסכר לשימוש במריחואנה, גם למי שלא זקוק לה רפואית."  

תמיכת ליצמן באספקת החומר באמצעות בתי מרקחת היא חדשה אמנם, אבל הרעיון עצמו כבר עלה בעבר. בדצמבר 2013, בזמן כהונתה של יעל גרמן כשרת הבריאות, הגיש משרדה הצעת חוק להסדרת נושא הקנאביס הרפואי בישראל, שחלק ממנה התייחס גם לפתורונות אספקת החומר. בהצעת החוק דובר על כך שבעתיד יחולק הקנאביס הרפואי בבתי מרקחת בלבד. על פי ההצעה, המשרד אמור לפרסם מכרז פומבי לקביעת רשימה סגורה של בתי מרקחת שיקבלו רישיונות לאחזקת השם, כאשר שינוע החומר ואחסונו יבוצעו על פי דרישות האבטחה של משטרת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ