לראשונה נולד תינוק מרחם סבתו שהושתל באמו

התינוק נולד לפני תשעה חודשים, במסגרת מחקר ניסיוני בשוודיה במסגרתו נולדו עוד שלושה תינוקות לנשים שבגופן הושתל רחם. "לא ניתן לתאר עד כמה אנו שמחים", סיפרה האם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בהליך ראשון מסוגו שהתבצע בשוודיה, נולד תינוק מרחם סבתו, שהושתל בגופה של אמו. האם, שאיבדה את רחמה בשל סרטן בשנות ה-20 לחייה, אמרה כי "לא ניתן לתאר כמה אנו שמחים. זה כל מה שקיוויתי לו ויותר מכך". היא ביקשה כי היא ואמה לא ייחשפו במטרה להגן על פרטיותו של בנה, שנולד לפני תשעה חודשים.

ד"ר מאטס בראנסטרום, הרופא שהוביל את המחקר, עמד עד כה מאחורי הולדתם של ארבעה תינוקות – כולם בנים – ברחמים מושתלים, הראשון שבהם בספטמבר שעבר. לדבריו תינוק חמישי שנוצר בהליך כזה יוולד בקרוב. הוא אמר כי המקרה החדש יחיד במינו, משום ש"זהו רחם אחד המחבר שלושה דורות באותה משפחה".

לפני מחקריו של בראנסטרום, היו שני ניסיונות להשתלת רחם – בסעודיה ובטורקיה – אך אף אחת מהנשים הללו לא ילדה בהצלחה. רופאים בבריטניה, צרפת, ארה"ב ובמקומות אחרים מתכננים לבצע ניסויים דומים בהשתלת רחם, אך לא מתורמות חיות.

בראנסטורם, פרופסור לגיניקולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי בגטנבורג, השתיל לראשונה רחמים בתשע נשים לפני שנתיים כחלק ממחקר ניסיוני, שנועד לבחון אם נשים שבגופן הושתל רחם יכולות להביא לעולם ילד משלהן. בין הנשים הללו היתה גם האשה שקיבלה את תרומת הרחם מאמה. הנשים שהשתתפו בניסוי נולדו ללא רחם או שרחמן הוסר בשל סרטן. בשניים מהמקרים התגלו סיבוכים והרופאים היו צריכים להסיר את הרחם המושתל.

צוות בבית החולים בגוטבורג לפני ניתוח השתלת רחם, ב-2012צילום: אי־פי

האם, הנמצאת בתחילת שנות ה-30 לחייה, נזכרה ברגע בו ראתה את עובדי בית החולים מכניסים את אמה לחדר הניתוח. "בכיתי ואמרתי לה שאני אוהבת אותה, והודיתי לה על שהיא עושה את זה". האם של האשה – שהיא גם סבתו של התינוק – אמרה כי היא הסכימה לתרום את רחמה ברגע בו בתה העלתה את הרעיון. היא אמרה כי אף שקשה לה להבין את גודל חשיבות הלידה, "אני חושבת במקביל כי אני חלק מההיסטוריה".

האם החדשה עברה הפריה חוץ-גופית עם ביצית שלה וזרעו של בעלה. הרופאים המתינו שנה לאחר ניתוח ההשתלה כדי לוודא שהכל כשורה. לאחר ארבעה ניסיונות להחזיר את הביצית המופרית לרחם, ההיריון נקלט. לא היו כל סיבוכים והיא ילדה בניתוח קיסרי כמתוכנן. כמחווה לבראנסטרום, היא ובעלה העניקו לתינוק את השם מאטס.

האם אמרה כי יום אחד היא תספר לבנה כיצד הוא נולד. "המחשבה שלי היא שהוא תמיד יידע כמה רצינו אותו", היא אמרה. "אני מקווה כי כשהוא יגדל, השתלת רחם תהיה טיפול מוכר עבור נשים כמוני, ושהוא יידע שהיה לו חלק בכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ