עידו אפרתי
עידו אפרתי

מחקר חדש בארה"ב מערער את ההנחיות הרפואיות המקובלות לגבי לחץ דם תקין. לפי המחקר של המכון הלאומי ללב, ריאות ודם בארה"ב, הפחתת ערכי לחץ הדם מתחת לערכים הנחשבים כיום תקינים, תוך טיפול אגרסיבי יותר בלחץ דם גבוה, הפחיתו בשליש את שיעורי התקפי הלב והשבץ המוחי, וברבע את סיכון התמותה.

בשל המסקנות הדרמטיות הוצגו בסוף השבוע חלק מממצאיו של המחקר, שהחל ב–2009 וטרם הושלם. "זהו מחקר בעל פוטנציאל ממשי להצלת חיים", אמרו שלשום גורמים במערכת הבריאות הפדראלית בארה"ב. לטענתם, המחקר עונה באופן חד־משמעי על השאלה שהטרידה קרדיולוגים עשרות שנים — מהו לחץ דם תקין.

בדיקת לחץ דם בארה"ב. המחקר עשוי להשפיע על מאות מיליוני בני אדםצילום: אי־פי

התשובות החדשות שמעלה המחקר עשויות להיות רלוונטיות למאות מיליונים ברחבי העולם. יתר לחץ דם הוא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר. בישראל לבדה סובלים ממנה כמיליון בני אדם, ובארה"ב עשרות מיליונים. אחת הסיבות לסיכון הגבוה הכרוך ביתר לחץ דם הוא שלעתים קרובות גם החולים אינם מודעים למצבם. חוסר המודעות והיעדר טיפול חושפים את החולים לסיכון מוגבר להתקפי לב, לאי־ספיקת לב, למפרצת ולשבץ מוחי. 

שכיחות המחלה עולה עם הגיל והדרך לטפל בה משלבת טיפול תרופתי ושינוי בהרגלי חיים — הורדה במשקל, הפסקת עישון, הפחתה של צריכת המלח ופעילות גופנית.

כיום לחץ הדם המוגדר תקין הוא 120/80 (120 סיסטולי בזמן התכווצות חדרי הלב, ו-80 דיאסטולי בזמן הרפיית חדרי הלב). לחץ דם סיסטולי בין 139-120, או דיאסטולי בין 89-80 הוא הסימן העיקרי לסיכון מוגבר לפיתוח יתר לחץ דם בעתיד. קיימות מספר דרגות חומרה של יתר לחץ דם: דרגה ראשונה — 159-140 סיסטולי ו/או 99-90 דיאסטולי; דרגה שנייה — 179-160 סיסטולי ו/או 109-100 דיאסטולי; דרגה שלישית — יותר מ–180 סיסטולי ו/או יותר מ–110 דיאסטולי. 

המחקר החדש טוען כי לחץ הדם הנורמלי המקובל, שהרופאים והטיפול התרופתי מותאמים כיום לפיו, למעשה גבוה מדי ויש להפחיתו. במסגרת המחקר נבדקו 9,300 גברים ונשים בעלי סיכון מוגבר למחלות לב וכליות שגילם הממוצע הוא 68 ושרבע מהם בני 75 ויותר. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות: הראשונה נדרשה להגיע ללחץ דם סיסטולי של פחות מ-120; השנייה נדרשה להגיע ללחץ דם סיסטולי הנמוך מ-140. המחקר מצא כי בקבוצת החולים שנדרשו להגיע ללחץ דם של פחות מ-120 פחתה בשליש שכיחותם של התקפי לב, אי־ספיקת לב ושבץ והסיכון לתמותה צומצם ב-25%. 

המסקנות החדשות מעוררות הדים בקהילה הרפואית העולמית. "זה מחקר שצפוי לטלטל את המערכת", אמר לניו יורק טיימס פרופ' מיכאל גזיאנו, פרופ' לרפואה מאוניברסיטת הרווארד, שלא היה מעורב במחקר. לדבריו, המחקר ישנה את כל צורת החשיבה באשר לבעיית יתר לחץ דם, בדומה למחקרים האחרונים העוסקים בהורדת רמת הכולסטרול, שמסקנותיהם מנוגדות לתפיסות המקובלות. גם נשיא איגוד הלב האמריקאי, ד"ר מארק קריגר, התבטא ואמר כי המחקר ישמש "מפת דרכים שתביא לחיסכון משמעותי בחיי אדם". מחלות לב וכלי דם הן סיבת התמותה המובילה בארה"ב, ומומחים מעריכים כי שינוי של ערכי לחץ הדם והורדתם עשויים להפחית משמעותית את שיעור התמותה.

המחקר עדיין לא פורסם בספרות המדעית, אך על רקע הממצאים הדרמטיים שכבר עלו ממנו החליטו רשויות הבריאות בארה"ב לפרסם את חלקם. "זה מחקר די דרמטי, גם בשל האיכות שלו וגם בכך שהוא עומד בניגוד להמלצות שניתנו עד כה", מסבירה ד"ר שחף שיבר, מנהלת מיון מהלכים בבית החולים בילינסון וחוקרת בתחום לחץ הדם. בשנה שעברה פורסמו בארה"ב הנחיות רשמיות לטיפול ביתר לחץ דם על ידי רופאי משפחה. מדובר במסמך בשם JNC8 הנחשב לאורים ותומים בתחום. "המסמך האחרון, בניגוד לקודמו, היה 'רגוע' יותר בנוגע להמלצות לחץ דם", אומרת שיבר. "הוא דיבר על ייצוב לחץ של 140/90 מעל גיל 50 ו-150/90 מעל גיל 60, מתוך תפיסה ואנליזות שונות שטוענות שירידה חדה מדי היא לא טובה. זו מגמה שתואמת גם את הלך הרוח ואת הגישה הרפואית באשר להורדה מתונה יותר של ערכי כולסטרול וסוכרת". 

המחקר הנוכחי גורם לקהילה הרפואית להתייחס אליו בכובד ראש עוד לפני שפורסם. "לא במקרה זוכה המחקר להתייחסות רצינית כבר בשלב הזה", אומרת שיבר. "הוא נחשב למחקר טוב ואיכותי עם מתודולוגיה טובה מאוד. הוא רנדומלי וכולל הרבה מאוד חולים וממומן על ידי ה-NIH (רשות הבריאות האמריקאית) ולא על ידי חברות התרופות. אלה דברים שאנחנו מסתכלים עליהם. הוא היה אמור להסתיים רק בעוד כמה שנים, אבל הירידה הגדולה בתופעות שנבדקו ובתמותה חייבה את החוקרים לקטוע אותו ולצאת עכשיו עם חלק מהממצאים. יש להם בוודאי גם ממצאים נוספים שטרם פורסמו, כולל ההתייחסות לערכי לחץ דם דיאסטולי, שגם הוא מאוד חשוב". לדברי שיבר, בשלב הבא תיערך בדיקה מדוקדקת יותר של הממצאים ושל השפעותיהם. 

בשלב זה קשה לדעת כיצד ייראו ההנחיות בעתיד באשר לערכי לחץ הדם. השאלה הזו מתייחסת לקהל יעד של בני 50 ומעלה ובעלי מחלות כרוניות שונות. בין השאר יצטרכו החוקרים להביא בחשבון כיצד טיפול תרופתי אגרסיבי ביתר לחץ דם יתקבל עם נטילת תרופות למחלות כרוניות אחרות.  

"אנחנו סקרנים מאוד לראות את תוצאות המחקר", אומר פרופ' יונתן שרעבי, יו"ר החברה הישראלית ליתר לחץ דם ומנהל המכון ללחץ דם בבית החולים שיבא בתל השומר. "מעניין אותנו כיצד וכמה מהמשתתפים הצליחו להוריד את לחץ הדם אל מתחת ל-120, במה זה היה כרוך ומה היו תופעות הלוואי. על פניו נראה שהמחקר יכול להיות משמעותי מאוד. הוא נרחב ומקיף ובוצע במימון פדראלי, ולכן אינו חשוד בהטעיה מצד חברות התרופות. אבל רק לאחר שייחשפו התוצאות נוכל לדעת יותר". לדברי שרעבי, עדיין קשה להעריך במדויק את השפעותיו של המחקר על ההנחיות הרפואיות בעתיד באשר לערכי לחץ דם בקבוצות הסיכון שנבדקו בו. "הרבה פעמים נוצר באזז סביב מחקרים מהסוג הזה, אבל קיים פער בין חיים אמיתיים ל'חיים של מחקר'", הוא אומר. "אנחנו נמצאים כיום בעידן של רפואה מותאמת אישית שבו מתייחסים בזהירות לכל קביעה כללית. לא בכל תרחיש שינוי מדיניות הטיפול 'שווה את המאמץ' מבחינת מצבו של החולה ומבחינת ההשפעה על איכות חייו והטיפול המקביל במחלות כרוניות אחרות שעמן הוא מתמודד. יצטרכו לבחון טוב טוב את התוצאות לפני שמשנים את ההנחיות לטיפול ביתר לחץ דם ולראות באילו קבוצות סיכון הן רלוונטיות ביותר".

לטענת מבקרי המחקר, הורדת ערכי "לחץ הדם התקין" צפויה להכניס יותר אנשים למעגל נוטלי התרופות הכרוניות, לעתים בגיל צעיר, דבר שכרוך בסיכונים שונים ובתופעות לוואי. לטענת חלק מהמומחים, אלו עשויים לבטל לגמרי את התועלת שתצמח מכך. לטענתם, אנשים מבוגרים עשויים להיות פגיעים במיוחד להשפעות השליליות של לחץ דם נמוך, בין השאר בשל אינטראקציה עם תרופות למחלות כרוניות אחרות שהם נוטלים. "לחץ דם נמוך מדי עלול להוביל לסחרחורות ולנפילות, ובגיל מבוגר עשויות להיות לכך השפעות קטלניות", טוענים מומחים. 

המחקר החדש מתפרסם פחות משנתיים לאחר שפאנל מומחים של המכון האמריקאי ללב, ריאות ודם, העלה את ערכי לחץ הדם המומלצים בקרב בני 60 ויותר מ-140 (סיסטולי) ל-150, בטענה שלא התגלו ממצאים משכנעים לכך שהערך הנמוך הוא בהכרח טוב יותר. ואמנם, מאז 1972 צנחה שכיחות אירועי השבץ בארה"ב בכ-70%. הבעיה העיקרית שעמה התמודדו הרופאים לאורך השנים היתה שחולים רבים לא נטלו את התרופות שנרשמו להם או קיבלו תרופות שלא היו מספיק חזקות ביחס למצבם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ