דב זיפל ושני פאלוך-שמעון

בישראל, כמו ברבות ממדינות המערב, רוב החולות בסרטן השד מאובחנות בממוגרפיה או בבדיקה ידנית אצל כירורג, ולאחר מכן מוכוונות לניתוח המתאים עבורן להסרת הגידול, כריתת שד מלאה או חלקית, בהתאם לתוצאות הבדיקה הפתולוגית. בשנים האחרונות הראו מחקרים כי טיפול תרופתי מקדים לניתוח עשוי במקרים רבים להקטין את הגידול הסרטני בשד ובמקרים מסוימים אף להעלימו. כלומר, למנוע כריתה מלאה של השד ולאפשר כריתה חלקית – של הגוש בלבד. אך כיום לא כל הנשים מופנות לאונקולוג לפני הניתוח וחלקן לא מקבלות ייעוץ על הטיפול התרופתי המקדים שיכול לסייע להן.

טיפול תרופתי המקדים לניתוח להסרת גידול סרטני, הקרוי טיפול ניאו-אדג'ובנטי, ניתן לרוב בתרופות כימותרפיות או ביולוגיות ולעתים גם בתרופות הורמונליות. כך למשל, נשים עם גידול "HER–2 חיובי" (כ–20% מגידולי השד החודרניים) שמשמעותו כמות מוגברת של קולטן HER-2 – חלבון שפעילות יתר שלו גורמת לחלוקה מוגברת של תאי השד – יכולות לקבל תרופות ביולוגיות שמעכבות את אותו קולטן ישירות. לאחרונה אף התחילו להשתמש במקביל בשתי תרופות ביולוגיות מסוג זה – מה שיוצר חסימה מוגברת ל-HER–2. טיפול שכזה ניתן כארבעה-חמישה חודשים לפני הניתוח, ובמקרים רבים מצמצם את הגידול ואף מעלימו. בכל מקרה עדיין יש צורך בכריתתו או בהסרת האזור שסביבו, אך ניתן יהיה לחסוך מהמטופלת כריתת שד מלאה - ניתוח בהיקף נרחב שמצריך אשפוז ארוך יותר, שלו השלכות פיזיות ונפשיות לא קלות.

בדיקת ממוגרפיה (אילוסטרציה)

בכל זאת, ישנן נשים רבות שמתעקשות לעבור כריתה מלאה ולא חלקית מתוך מחשבה מוטעית (שכפי הנראה נובעת מהסיטואציה הקשה שעמה הן מתמודדות), שגודל הכריתה מעלה את הסיכוי להחלמה. כריתה חלקית אמנם מותירה אחריה צלקת קטנה ואובדן קל של רקמה, אולם היא מאפשרת להותיר את מרבית רקמת השד המקורית ואת התחושות בשד ובפטמות. כריתה מלאה לעומת זאת מותירה נשים רבות בתחושה קשה, של "נכות פיזית", או מובילה אותן לשחזור השד - בניית תבנית שד שבה מושתלים שתל סיליקון אנטומי או רקמות גוף. עם כל ההתקדמות בתחום שחזורי השד, שד משוחזר עדיין אינו רך כמו שד טבעי, פחות אסתטי ממנו, ועשוי להשפיע גם הוא באופן שלילי על דימוי הגוף.

יש מקרים שבהם אונקולוגים לא ממליצים על טיפול תרופתי מקדים, למשל כשיש פחות סיכוי שהגידול יגיב לטיפול, או כשהטיפול לא ישנה בין כה וכה את הניתוח המתוכנן. אך כשהגידול בשד גדול יחסית או מערב בלוטות לימפה בבית השחי ("התחנה הראשונה" של סרטן שד שמתפשט המעידה על מחלה במצב מתקדם יותר) - או כשמדובר בגידול עם ביולוגיה אגרסיבית כגון "HER–2 חיובי", או גידול אגרסיבי מסוג Triple Negative שאין לו קולטנים וביטוי מוגבר ל-HER–2 - ההתייעצות עם אונקולוג בדבר טיפול תרופתי מקדים לא רק אפשרית אלא נחוצה ביותר. לצורך כך, קיימת גם הגישה המולטי-דיסציפלינארית שמיושמת ביחידות שד מובילות בארץ ובעולם, וגם אצלנו במרכז הרפואי שיבא, וכוללת דיון רב-משתתפים על חולות סרטן שד: כירורגים, אונקולוגים, רדיולוגים ופתולוגים. בכל מקרה, על הנשים המאובחנות בסרטן השד להיות מודעות לחשיבות הנושא ולשאול את הכירורג המטפל בהן אם יש מקום לייעוץ אונקולוגי לפני הניתוח. זאת, כדי לבחון אפשרות לטיפול שעשוי למנוע מהן כריתת שד מלאה.

ד"ר דב זיפל הוא מומחה בכירורגיה כללית ואונקולוגית במרכז מירב לבריאות השד במרכז הרפואי שיבא, וד"ר שני פאלוך-שמעון היא מנהלת השירות לסרטן שד בצעירות במכון האונקולוגי בשיבא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ