עודד שראל

מספר התביעות בגין רשלנות רפואית הולך וגדל בשנים האחרונות. הסיבות המרכזיות לכך הן עלייה במודעות הציבור לנזקים שעלולים להיגרם מטיפול רפואי בשל פרסומים רבים בנושא ופיצויים כספיים שגדלו משמעותית בשל עורכי דין המוצאים עילות תביעה חדשות על נזקים שבעבר לא תבעו ולא פיצו בגינם. כיום אין נתונים מסודרים על היקף התביעות התלויות ועומדות נגד רופאים ומוסדות רפואיים בישראל, אולם ההערכה היא כי מדובר במיליארדים (ב-2010 הוא הוערך בלמעלה מ-2.5 מיליארד שקל). בארה"ב, לפי הערכות, היקף התביעות בגין רשלנות רפואית הוא כיום טריליון עד 1.5 טריליון דולר בשנה (בהשוואה, סך עלות הבריאות בשנה בארה"ב עומדת על כ-4 טריליון). רוב התביעות שם הן נגד כירורגים וגינקולוגים.

בישראל, התחום שבו מוגשות הכי הרבה תביעות רשלנות רפואית הוא מיילדות: 30% מסך התביעות ו-50% מסך הפיצויים. מרב התביעות הן בגין אי גילוי מוקדם של מומים ("הולדה בעוולה") או נזקים בלידה. יש לציין כי בתחום המיילדות ההתיישנות היא אחרת ביחס לשאר המקרים הרפואיים, שבהם היא חלה לרוב לאחר שבע שנים מהתגבשות הנזק הרפואי. זאת מכיוון שיילודים שנפגעו במהלך הלידה רשאים להגיש תביעה עד גיל 25, וכך הולכות ומתרבות התביעות במשך השנים. מספר התביעות בגין אי גילוי מומים בהריון לעומת זאת ירד משמעותית בשנים האחרונות. זאת בעיקר בשל שיפור עצום בטכניקת האולטרסאונד (לסקירת מערכות העובר) וכן ביצוע בדיקות סקר גנטיות. בנוסף, כיום רק הורים יכולים לתבוע בעילה זו בגין עודף הוצאות הטיפול וההשגחה. בית המשפט העליון פסק באוגוסט שתביעת יילוד בגין אי גילוי מוקדם של מום קשה לא תותר יותר. טענת תביעה זאת - "טוב מותי מחיי" - אינה לגיטימית יותר בעיני בית המשפט בשל קדושת החיים.

אדם יכול לקבל פיצויים בעקבות תביעתו רק אם נגרם לו נזק מוכח ומוחשי (כגון הוצאות קשורות, נכות המשליכה על כושר ההשתכרות, כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים). הסיבות המרכזיות שבעטיין מוגשות תביעות רשלנות רפואית נגד רופאים או מוסדות רפואיים הן: טעות בשיקול הדעת של הרופא (למשל, מתן תרופה לא מתאימה או התייחסות שגויה לממצא); תקשורת לקויה של הרופא, כגון אי מתן מידע מלא ותמונה מקיפה על מצבו של החולה, בין שהוא מנע טיפול חיוני או הוביל לטיפול מיותר; התעלמות מתוצאה לא רצויה של הטיפול (למשל אי התייחסות לדליפת שתן בשל ניתוח להסרת הערמונית) והימנעות מדיון עליה עם החולה ומשפחתו בסמוך לאירוע; אי הסכמה מודעת ומלאה של החולה לטיפול ואי פירוט אלטרנטיבות הטיפול השונות; חוסר מיומנות טכנית של הרופא או הצוות הרפואי וחוסר ידיעתו של הרופא על גישות ואמצעי טיפול מעודכנים וחדשים; חוסר מעקב אחר תוצאות הבדיקות של החולה; חוסר מעקב אחר מפגשי החולה עם המומחים שאליהם הופנה או פנה ביוזמתו; כשל מערכתי כגון דחיית טיפול או חוסר זמינותו; ותיעוד רפואי חסר או לא ברור. עם זאת לרוב, כך על פי מחקר שהתפרסם בכתב העת Medical Economics בדצמבר 2013 ומחקרים נוספים, לא חומרת התוצאה הרפואית היא שגורמת לחולה ולמשפחתו להגיש תביעה, אלא בראש ובראשונה יחס לא נאות שקיבלו הוא או בני משפחתו מאותו הרופא או המוסד והאופן שבו נוהל המקרה הרפואי.

בדו"ח מבקר המדינה מ-2013 נכתב כי הגורמים לתקלות וטעויות במערכת הרפואית נחלקים לכמה סוגים ובהם: גורמים שאינם בשליטת המערכת, כגון תגובה בלתי צפויה של החולה לטיפול; עומס עבודה או היעדר תנאים סביבתיים המאפשרים לקלוט ולעבד נתונים על הטיפול בחולה; טעויות בשיקול הדעת וטעויות אנוש של הרופא והצוות. והתוצאות: רשלנות רפואית שאינה מגיעה לכדי עבירת משמעת; רשלנות חמורה שיש בה משום עבירת משמעת; ורשלנות פושעת שהיא בבחינת עבירה פלילית.

החידושים בתחום הרפואה הביאו איתם עילות חדשות לתביעות ובהן: נזקים מניתוחים שביצע רובוט וניתוחים לקיצור קיבה (בריאטריים), שהפכו לפופולריים בשנים האחרונות, שאחריהם חזר האדם למשקלו המקורי. גם אי היכולת להגיע למומחה לחידוש מרשם לתרופה (למשל בשל תורים ארוכים או היעדרויות רופא) היא עילה חדשה יחסית.

ד"ר עודד שראל הוא רופא, פיזיולוג ומשפטן, היועץ הרפואי של חברת אולמד העוסקת בכתיבת חוות דעת רפואיות לבית המשפט ומפעיל המחלקה הרפואית - ייעוץ ברפואה לעורכי דין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ